2020 Lumberjack Team Challenge Results
Lumberjack Team Challenge
J. Lawrence Walkup Skydome
Northern Arizona University, Flagstaff, AZ - 1/17/2020
Results
Event 1 Women 60 Meter Dash
===================================================================
16 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 6 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Destiny Smith-Barnett CLW ELITE 7.23Q 4
7.225 (7.225)
2 Cassondra Hall SR UNLV 7.32Q 1
7.319 (7.319)
3 Kaysha Love SR UNLV 7.41Q 2
7.402 (7.402)
4 Josephine Anokye SR Arizona State 7.42Q 3
7.413 (7.413)
5 Emerald Bowen SO UNLV 7.55Q 5
7.544 (7.544)
6 Shannon Ray SR Unattached 7.45Q 2
7.450 (7.450)
7 Lexis Lambert SR Double Pillar 7.50Q 3
7.498 (7.498)
8 Taryn Hankins FR Arizona State 7.60Q 1
7.592 (7.592)
9 Jada Jackson JR Northern Arizona 7.62Q 4 7.616
7.616 (7.616)
10 Nia Brown SO Arizona State 7.73Q 5 7.725
7.725 (7.725)
11 Kenya Coburn FR Northern Arizona 7.62q 1 7.612
7.612 (7.612)
11 Tianna Randle FR UNLV 7.62q 2 7.612
7.612 (7.612)
13 Arianna Alexander FR CSUN 7.64q 4
7.640 (7.640)
14 Asia Mallory FR UC Riverside 7.73q 5 7.728
7.728 (7.728)
15 Zaire Chest SO Grand Canyon 7.81q 3
7.808 (7.808)
16 Gizelle Reid SO Southern Utah 7.82q 1
7.816 (7.816)
17 Mawata Lucky Demaih FR Grand Canyon 7.86 2 7.854
7.854 (7.854)
18 Kenashalee Kerr FR Northern Arizona 7.86 3 7.856
7.856 (7.856)
19 Maya Cook JR UC Riverside 7.86 5 7.857
7.857 (7.857)
20 Jenesis Sanford FR Grand Canyon 7.87 4 7.861
7.861 (7.861)
21 Elize Larsen JR Southern Utah 7.87 4 7.870
7.870 (7.870)
22 Naudia Dawson JR Grand Canyon 7.91 2
7.910 (7.910)
23 Delaney Harris SO UC Riverside 7.93 5
7.921 (7.921)
24 Esmeralda Tenoria FR UNLV 8.05 1
8.049 (8.049)
25 Courtney Weisenberger FR Northern Arizona 8.10 1 8.093
8.093 (8.093)
26 Aasia Robinson SO Grand Canyon 8.10 1 8.100
8.100 (8.100)
27 Alexis Caston JR Northern Arizona 8.17 2
8.162 (8.162)
28 Emma Aldred SO Southern Utah 8.33 2
8.322 (8.322)
29 Gabrielle Maynes SR Grand Canyon 8.39 3
8.385 (8.385)
30 Kyara Watson FR Ottawa 8.50 5
8.499 (8.499)
31 Ichrak Elhalouti SO CSUN 8.51 3
8.501 (8.501)
32 Jenna Figueroa SO Northern Arizona 8.60 4
8.593 (8.593)
-- Omotayo Abolaji SR CSUN DNF 3
Event 1 Women 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Destiny Smith-Barnett CLW ELITE 7.23 1 10
2 Cassondra Hall SR UNLV 7.30 1 8
3 Josephine Anokye SR Arizona State 7.43 1 6
4 Shannon Ray SR Unattached 7.45 1 5
5 Taryn Hankins FR Arizona State 7.56 1 4
6 Kenya Coburn FR Northern Arizona 7.57 2 3
7 Emerald Bowen SO UNLV 7.60 1 2
8 Jada Jackson JR Northern Arizona 7.61 2 1 7.602
9 Tianna Randle FR UNLV 7.61 2 7.608
10 Arianna Alexander FR CSUN 7.63 2
11 Asia Mallory FR UC Riverside 7.64 2
12 Nia Brown SO Arizona State 7.70 2
13 Zaire Chest SO Grand Canyon 7.77 2
14 Gizelle Reid SO Southern Utah 7.81 2
Event 2 Men 60 Meter Dash
===================================================================
16 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 8 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Marcus Reaves SR Arizona State 6.82Q 2
6.820 (6.820)
2 Carl Horsley SR Unattached 6.83Q 1
6.829 (6.829)
3 Adam Knuff SO Grand Canyon 6.84Q 3
6.834 (6.834)
4 Austin Kratz SO Arizona State 6.87Q 4
6.868 (6.868)
5 Antonio Mitchell II JR Arizona State 6.85Q 1
6.844 (6.844)
6 David Kolar JR Grand Canyon 6.86Q 3
6.856 (6.856)
7 Omari Williams SO CSUN 6.90Q 4
6.892 (6.892)
8 Guillermo Alcala-Rendon SR Grand Canyon 6.97Q 2
6.962 (6.962)
9 Devin Cadena SO Arizona State 6.98q 1 6.972
6.972 (6.972)
10 Paris Smith FR Grand Canyon 6.98q 1 6.978
6.978 (6.978)
11 Kamari Maddox FR Grand Canyon 6.99q 2
6.987 (6.987)
12 Ryan Love FR CSUN 7.00q 1
6.999 (6.999)
13 Novell Reid JR Southern Utah 7.10q 3
7.099 (7.099)
14 Aiden Harvey JR Unattached 7.11q 3
7.106 (7.106)
15 Matthew Roma Unattached 7.15q 3
7.143 (7.143)
16 Estefon Marrero SR Grand Canyon 7.16q 4
7.154 (7.154)
17 Wil Peralta Unattached 7.19 4
7.183 (7.183)
18 Ondrej Rapp JR UC Riverside 7.22 4
7.219 (7.219)
19 Nathaniel Mitchell SO Ottawa 7.25 2
7.248 (7.248)
20 Cameron Rayford SR Northern Arizona 7.28 1
7.278 (7.278)
21 Jaloni West SO CSUN 7.33 4
7.323 (7.323)
22 Abraham Hernandez JR Ottawa 7.37 1 7.366
7.366 (7.366)
23 Cole Cruz SO UC Riverside 7.37 3 7.367
7.367 (7.367)
24 Marcus Harris Unattached 7.40 4
7.398 (7.398)
25 Cameron Peters FR Northern Arizona 7.41 2
7.401 (7.401)
26 Preston Daughtery Unattached 7.53 3
7.530 (7.530)
27 Kyle Lewis Blaze Athletic 7.58 2
7.580 (7.580)
Event 2 Men 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Antonio Mitchell II JR Arizona State 6.74 1 10
2 Marcus Reaves SR Arizona State 6.76 1 8
3 Adam Knuff SO Grand Canyon 6.81 1 6
4 David Kolar JR Grand Canyon 6.83 1 5
5 Austin Kratz SO Arizona State 6.84 1
6 Omari Williams SO CSUN 6.89 1 4 6.882
7 Devin Cadena SO Arizona State 6.89 2 6.889
8 Paris Smith FR Grand Canyon 6.98 2
9 Ryan Love FR CSUN 6.99 2 3
10 Guillermo Alcala-Rendon SR Grand Canyon 7.08 1
11 Aiden Harvey JR Unattached 7.09 2 2
12 Estefon Marrero SR Grand Canyon 7.10 2
13 Novell Reid JR Southern Utah 7.11 2 1
14 Matthew Roma Unattached 7.24 2
Event 3 Women 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Danielle Beattie Double Pillar 24.38 7 10
2 Najia Hudspeth Double Pillar 24.44 7 8
3 Shannon Ray SR Unattached 24.53 5 6
4 Anaya Bailey JR Arizona State 24.56 1 5
5 Jada Jackson JR Northern Arizona 24.90 1 4
6 Tianna Randle FR UNLV 25.15 1 3
7 Miracle Onyemaobi JR Northern Arizona 25.18 1 2
8 Gizelle Reid SO Southern Utah 25.34 5 1
9 Maya Cook JR UC Riverside 25.41 6
10 Laurel Taylor FR Northern Arizona 25.60 2
11 Mia Corners FR Grand Canyon 25.66 3
12 Mawata Lucky Demaih FR Grand Canyon 25.76 4 25.751
13 Delaney Harris SO UC Riverside 25.76 2 25.753
14 Elize Larsen JR Southern Utah 25.89 2
15 Chloe Barylski Unattached 26.10 2
16 Arianna Alexander FR CSUN 26.12 4
17 Esmeralda Tenoria FR UNLV 26.14 7
18 Hannah Flodin JR Arizona State 26.36 2
19 Lily Margolis FR Northern Arizona 26.59 7
20 Brisa Guzman-Sanchez JR CSUN 26.82 7
21 Callie Lawson-Freeman JR UC Riverside 26.87 3
22 Aasia Robinson SO Grand Canyon 26.91 4
23 Aaryn Smith FR CSUN 26.94 6
24 Gabrielle Maynes SR Grand Canyon 27.12 4
25 Meredith Kiekentveld FR Northern Arizona 27.71 5
26 Kelsy Lum SO Grand Canyon 27.76 5
27 Ichrak Elhalouti SO CSUN 28.13 6
28 Kyara Watson FR Ottawa 28.67 7
29 Rachel Jones SO Ottawa 29.74 4
30 Elly Colbrook Blaze Athletic 31.08 5
Event 4 Men 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Omari Williams SO CSUN 21.73 1 10
2 David Kolar JR Grand Canyon 21.74 1 8
3 Ben Hibbert SR CSUN 21.76 2 6
4 Isaac Allanarem SR Unattached 21.97 5 5
5 Guillermo Alcala-Rendon SR Grand Canyon 22.17 1 4
6 Erick Thompson JR Northern Arizona 22.30 2 3
7 Ryan Love FR CSUN 22.41 6
8 Josh Onwordi JR Grand Canyon 22.45 4 22.445
9 Carter Bracken JR Northern Arizona 22.45 3 2 22.446
10 Devin Cadena SO Arizona State 22.48 2 1
11 Matthew Roma Unattached 22.79 3
12 Alec Riegert Unattached 22.81 6
13 Alex Alton Unattached 22.85 4
14 Fabian Bodden SO UC Riverside 23.11 4
15 Tuipala Koa FR Northern Arizona 23.13 7
16 Novell Reid JR Southern Utah 23.17 4
17 Estefon Marrero SR Grand Canyon 23.31 3
18 Karsen Burke FR Northern Arizona 23.40 6
19 Ryan Ayale SO UC Riverside 23.45 3
20 Benjamin Quigley JR Ottawa 23.89 4
21 Marcus Harris Unattached 24.18 7
22 Preston Daughtery Unattached 24.32 7
23 Hunter Hawkins Blaze Athletic 24.35 5
24 Abraham Hernandez JR Ottawa 24.43 5
25 Kyle Lewis Blaze Athletic 24.64 6
Event 5 Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Alexis Surrell SO UNLV 55.20 2 10
2 Lexis Lambert SR Double Pillar 55.33 5 8
3 Avi' Tal Wilson-Perteete JR UNLV 55.74 1 6
4 Amari Prude SO UNLV 55.85 1
5 Miracle Onyemaobi JR Northern Arizona 56.03 1 5
6 Kennedy Quarles SO Grand Canyon 58.50 2 4
7 Elisa Rovere JR UNLV 58.83 2
8 Olivia Thorsgaard FR Grand Canyon 58.86 5 3
9 Alisha Ellsworth JR Unattached 59.41 4 2
10 Dora Filipovic JR Grand Canyon 59.92 1
11 Dana Padget JR Northern Arizona 1:00.70 3 1
12 Laurel Taylor FR Northern Arizona 1:01.12 4
13 Barylski Chloe FR Northern Arizona 1:01.62 5
14 Victoria Nardella FR UNLV 1:02.11 5
15 Julia Lanskey FR Grand Canyon 1:03.73 3
16 Yamilet Biggers SR UNLV 1:04.93 2
17 Devin Barlow JR Grand Canyon 1:05.51 3
18 Isis Roman FR UNLV 1:06.52 4
19 Mary Martin SO Grand Canyon 1:09.30 3
20 Lily Mitchell Blaze Athletic 1:09.67 4
21 Neomi Lee Blaze Athletic 1:09.84 4
22 Elly Colbrook Blaze Athletic 1:12.49 3
23 Rachel Jones SO Ottawa 1:13.62 3
24 Kyara Watson FR Ottawa 1:15.19 4
Event 6 Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jordan Charles Double Pillar 48.79 3 10
2 De Marq Jaque FR CSUN 49.32 6 8
3 Gabriel Binion SR Unattached 49.46 6 6
4 Ethan Wright FR Arizona State 49.55 2 5
5 Ryan Lanley Unattached 49.62 2 4
6 Erick Thompson JR Northern Arizona 49.90 4 3
7 Ethan Van Setten SR UC Riverside 49.91 3 2
8 Hylton Joseph FR Northern Arizona 50.47 5 1
9 Alex Thomas JR Grand Canyon 50.50 1
10 Ivan Zaharchenko JR Grand Canyon 50.57 3
11 Kobi Wantulok SO Grand Canyon 50.96 2
12 Austin Atencio FR Grand Canyon 51.04 6
13 Myles Goodman FR Ottawa 51.19 5
14 Benjamin Quigley JR Ottawa 51.24 1
15 Adrian Watson SO Unattached 51.27 4
16 Matthew Roma Unattached 51.50 5
17 Jaylon Hartdige FR CSUN 51.84 5
18 Jalen Bryant JR Grand Canyon 51.96 2
19 Casey Huguez SO Grand Canyon 52.11 1
20 Bryan Campbell FR Northern Arizona 53.21 4
21 Quinn Williams JR UC Riverside 53.77 1
22 Preston Daughtery Unattached 54.46 4
23 Mathieu Tshani SO CSUN 54.57 4
24 Hunter Hawkins Blaze Athletic 57.38 5
Event 7 Women 600 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Linnea Saltz SR Southern Utah 1:30.62 1 10
2 Melanie Loff SO Northern Arizona 1:35.60 1 8
3 Alonna Johnson SO UC Riverside 1:37.85 1 6
4 Bryn Morley FR Northern Arizona 1:38.90 1 5
5 Erika Lewis SR Arizona State 1:40.20 2 4
6 Lameyah Charlton JR Southern Utah 1:42.56 2 3
7 Sophia Roach FR Northern Arizona 1:44.01 2
8 Sonsoles Barba JR CSUN 1:46.27 1 2
9 Milos Marissa FR Northern Arizona 1:46.83 2
Event 8 Men 600 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Tanner Anderson SO UC Riverside 1:19.77 1 10
2 Jesper Wolski FR Arizona State 1:23.27 1 8
3 Alex Alton Unattached 1:25.00 1 6
4 Heinrich Van Niekerk JR UC Riverside 1:25.35 1 5
5 Alec Riegert Unattached 1:29.24 2 4
6 Terry Robinson Double Pillar 1:37.63 2 3
7 Jamari Vanorsby Unattached 1:43.66 2
-- Jose Cruz SO UC Riverside DNF 1
Event 9 Women 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Alison Pray JR Unattached 2:17.80 1 10
2 Alexa Hokanson JR Grand Canyon 2:18.27 1 8
3 Emily Gallegos-Francksen JR Arizona State 2:19.10 1 6
4 Alexis Nichols SR Arizona State 2:22.29 1 5
5 Annika Reiss FR Northern Arizona 2:22.80 2 4
6 Pipi Eitel JR Northern Arizona 2:23.84 1 3
7 Woodlyn Smith FR Grand Canyon 2:28.76 2 2
8 Jayda Currin SO Grand Canyon 2:29.58 2
9 Desiree Martinez SO Grand Canyon 2:30.04 1
10 Alyssa Segovia SO CSUN 2:31.90 1 1
11 Jasmine Perez FR UNLV 2:34.28 2
12 Alyssa Destasio SO CSUN 2:48.31 2
13 Elizabeth Silengo SO CSUN 2:51.18 2
14 Jamie Giammichele SO CSUN 2:56.91 2
15 Madyson Houseman JR CSUN 2:58.70 2
16 Julianna Navarro FR CSUN 3:01.52 2
Event 10 Men 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Michael Merchan JR CSUN 1:55.07 1 10
2 Bryce Richards SR Unattached 1:56.15 1 8
3 Theo Quax FR Northern Arizona 1:58.34 1 6
4 James Fitzgerald SR Northern Arizona 1:59.64 1 5
5 Caleb Easton FR Northern Arizona 2:00.14 1
6 Mitchell Small FR Northern Arizona 2:00.20 1
7 Kyle Charbonneau SO Grand Canyon 2:02.13 2 4
8 Cade Burks SR Northern Arizona 2:02.20 1
9 Ryan Cowgill Unattached 2:02.65 2 3
10 Tommy Murrillo JR Grand Canyon 2:03.70 2 2
11 Daniel Fendrich JR CSUN 2:03.80 1 1
12 Garrick Quackenbush Unattached 2:04.48 2
13 James Moore FR CSUN 2:07.58 2
14 Henrry Moore Unattached 2:07.94 2
15 Ezequiel Gomez FR CSUN 2:22.38 2
16 Joshua Jackson FR Ottawa 3:27.74 2
-- Ryan Lanley Unattached DNF 1
Event 11 Women 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Alison Pray JR Unattached 5:01.28 10
5:01.273 (5:01.273)
2 Bryn Morley FR Northern Arizona 5:06.67 8
3 Courtney Lewis SR Arizona State 5:06.96 6
4 Annika Reiss FR Northern Arizona 5:08.67 5
5 Mikayla Malaspina SR Northern Arizona 5:09.17
6 Emma Sjolund Northern Arizona 5:09.53
7 Pipi Eitel JR Northern Arizona 5:11.36
8 Abby Riordan Northern Arizona 5:12.57
9 Jesselyn Bries SO Northern Arizona 5:20.80
10 Jenna Lee FR Arizona State 5:23.34 4
11 Chloe Painter Northern Arizona 5:23.86
12 Emily Sanchez SR UC Riverside 5:29.91 3
13 Haley Cabrera SO UC Riverside 5:32.06 2
14 Heidi Eligio JR CSUN 5:44.77 1
15 Mackenzie Moss FR UNLV 5:45.46
16 Kiley Atwood SO UC Riverside 5:47.38
17 Vanessa Gracian FR UC Riverside 5:48.13
18 Breanna Teschner Unattached 6:16.37
-- Hannah Behunin JR Unattached DNF
Event 12 Men 1 Mile Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Geordie Beamish SR Northern Arizona 4:07.15 1 10
2 Luis Grijalva Northern Arizona 4:07.68 1 8
3 Tyler Day SR Northern Arizona 4:08.22 1
4 Matthew Baxter Unattached 4:08.93 1 6
5 Ryan Raff SO Northern Arizona 4:12.88 1
6 Theo Quax FR Northern Arizona 4:13.06 1
7 Cade Burks SR Northern Arizona 4:16.33 1
8 Blaise Ferro JR Northern Arizona 4:16.60 1
9 Abdihamid Nur FR Northern Arizona 4:19.10 1
10 Drew Bosley Unattached 4:21.05 1 5
11 Mitchell Small FR Northern Arizona 4:23.10 1
12 Ian Kebenei SO Arizona State 4:24.58 1 4
13 Caleb Easton FR Northern Arizona 4:27.15 1
14 James Fitzgerald SR Northern Arizona 4:27.59 1
15 Beau Prince JR Northern Arizona 4:28.59 1
16 Lee Nasewytewa FR Arizona State 4:30.48 2 3
17 Arman Irani JR UC Riverside 4:31.42 2 2
18 Jack Frimodig JR UC Riverside 4:32.45 2 1
19 Joseph Dicke SO Arizona State 4:33.66 2
20 Jonathan Lee SO UC Riverside 4:37.37 2
21 Dylan Kingston SO Arizona State 4:42.21 2
22 Chris Keeley FR Arizona State 4:45.42 2
23 Joshua Jackson FR Ottawa 6:06.08 2
-- Ryan Lanley Unattached DNF 1
Event 13 Women 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mikayla Malaspina SR Northern Arizona 10:29.13 10
59.858 (59.858) 2:02.863 (1:03.005) 3:05.468 (1:02.605)
4:07.231 (1:01.763) 5:08.852 (1:01.621) 6:12.147 (1:03.295)
7:16.500 (1:04.353) 8:21.573 (1:05.073) 9:26.042 (1:04.469)
10:29.123 (1:03.081)
2 Emma Sjolund Northern Arizona 10:35.89 8
1:00.115 (1:00.115) 2:03.116 (1:03.001) 3:05.725 (1:02.609)
4:07.475 (1:01.750) 5:09.113 (1:01.638) 6:12.432 (1:03.319)
7:16.873 (1:04.441) 8:23.068 (1:06.195) 9:31.294 (1:08.226)
10:35.887 (1:04.593)
3 Abby Riordan Northern Arizona 10:52.96
1:00.368 (1:00.368) 2:03.368 (1:03.000) 3:05.978 (1:02.610)
4:08.030 (1:02.052) 5:10.018 (1:01.988) 6:16.686 (1:06.668)
7:26.657 (1:09.971) 8:37.492 (1:10.835) 9:47.953 (1:10.461)
10:52.952 (1:04.999)
-- Hannah Behunin JR Unattached DNF
59.627 (59.627) 2:02.631 (1:03.004) 3:05.208 (1:02.577)
4:06.905 (1:01.697) 5:08.394 (1:01.489)
-- Mackenzie Moss FR UNLV DNF
1:00.170 (1:00.170) 2:03.301 (1:03.131) 3:05.891 (1:02.590)
Event 14 Men 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ryan Raff SO Northern Arizona 8:31.16 10
52.413 (52.413) 1:44.733 (52.320) 2:36.833 (52.100) 3:28.530 (51.697)
4:20.913 (52.383) 5:12.619 (51.706) 6:05.618 (52.999) 6:58.074 (52.456)
7:47.240 (49.166) 8:31.152 (43.912)
2 Abdihamid Nur FR Northern Arizona 8:34.15 8
52.852 (52.852) 1:45.192 (52.340) 2:36.600 (51.408) 3:27.980 (51.380)
4:20.165 (52.185) 5:12.198 (52.033) 6:05.190 (52.992) 6:57.842 (52.652)
7:47.803 (49.961) 8:34.142 (46.339)
3 Tyler Day SR Northern Arizona 8:38.61
51.160 (51.160) 1:43.543 (52.383) 2:35.688 (52.145) 3:27.550 (51.862)
4:19.645 (52.095) 5:12.072 (52.427) 6:05.029 (52.957) 6:57.628 (52.599)
7:49.028 (51.400) 8:38.604 (49.576)
4 Luis Grijalva Northern Arizona 8:41.74
51.636 (51.636) 1:43.832 (52.196) 2:35.904 (52.072) 3:27.763 (51.859)
4:19.941 (52.178) 5:12.352 (52.411) 6:05.374 (53.022) 6:58.584 (53.210)
7:50.046 (51.462) 8:41.735 (51.689)
5 Geordie Beamish SR Northern Arizona 8:49.29
52.069 (52.069) 1:44.232 (52.163) 2:36.342 (52.110) 3:28.295 (51.953)
4:20.674 (52.379) 5:13.363 (52.689) 6:07.250 (53.887) 7:02.927 (55.677)
7:57.876 (54.949) 8:49.282 (51.406)
6 Hosava Kretzmann Unattached 8:51.36 6
52.569 (52.569) 1:44.464 (51.895) 2:35.917 (51.453) 3:27.531 (51.614)
4:19.559 (52.028) 5:11.765 (52.206) 6:05.056 (53.291) 7:01.098 (56.042)
7:58.867 (57.769) 8:51.351 (52.484)
7 Beau Prince JR Northern Arizona 9:32.33
53.203 (53.203) 1:46.878 (53.675) 2:42.281 (55.403)
3:38.050 (55.769) 4:34.849 (56.799) 5:33.258 (58.409)
6:32.364 (59.106) 7:33.511 (1:01.147) 8:34.565 (1:01.054)
9:32.322 (57.757)
8 Mike Madsen SR Run Flagstaff 9:55.02 5
58.100 (58.100) 1:56.506 (58.406) 2:54.627 (58.121)
3:53.045 (58.418) 4:52.034 (58.989) 5:52.385 (1:00.351)
6:54.120 (1:01.735) 7:57.011 (1:02.891) 8:59.869 (1:02.858)
9:55.020 (55.151)
-- Drew Bosley Unattached DNF
50.898 (50.898) 1:43.289 (52.391) 2:35.420 (52.131) 3:27.330 (51.910)
4:19.303 (51.973)
-- Blaise Ferro JR Northern Arizona DNF
52.637 (52.637) 1:44.978 (52.341) 2:37.077 (52.099) 3:28.761 (51.684)
4:21.152 (52.391) 5:13.042 (51.890)
-- Huckleberry Seed Unattached DNF
58.435 (58.435) 1:56.988 (58.553) 2:57.247 (1:00.259)
4:01.721 (1:04.474)
Event 15 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 10 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Danielle Beattie Double Pillar 8.44Q 2
8.440 (8.440)
2 Jeminise Parris SR Arizona State 8.68Q 3
8.671 (8.671)
3 Brisa Guzman-Sanchez JR CSUN 8.82Q 1
8.814 (8.814)
4 Christina Warren FR Arizona State 8.73Q 3
8.729 (8.729)
5 Madeline Wilson FR Northern Arizona 9.22Q 2 9.212
9.212 (9.212)
6 Emma Aldred SO Southern Utah 9.26Q 1
9.259 (9.259)
7 Milos Marissa FR Northern Arizona 9.12q 3
9.111 (9.111)
8 Symone Wright-Flowers SR Grand Canyon 9.22q 2 9.219
9.219 (9.219)
9 Katie Eidem JR Arizona State 9.23q 3
9.223 (9.223)
10 Rees Young JR Grand Canyon 9.42q 3
9.420 (9.420)
11 Purnima Gunarathna SO UC Riverside 9.52q 3
9.517 (9.517)
12 Meredith Kiekentveld FR Northern Arizona 9.59q 1
9.586 (9.586)
13 Raeann Queener SO Grand Canyon 9.80q 2
9.798 (9.798)
14 Kelsy Lum SO Grand Canyon 9.82q 1
9.812 (9.812)
15 Julia Lanskey FR Grand Canyon 9.88q 1
9.877 (9.877)
16 Chloe Fraley FR Grand Canyon 10.39q 2
10.382 (10.382)
17 Devin Barlow JR Grand Canyon 11.23 3
11.230 (11.230)
18 Jazlynn Shearer FR UNLV 23.26 2
23.258 (23.258)
-- Callie Lawson-Freeman JR UC Riverside DNF 3
Event 15 Women 60 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Danielle Beattie Double Pillar 8.27 1 10
2 Jeminise Parris SR Arizona State 8.59 1 8
3 Christina Warren FR Arizona State 8.70 1 6
4 Symone Wright-Flowers SR Grand Canyon 8.93 1 5
5 Brisa Guzman-Sanchez JR CSUN 8.97 1 4
6 Milos Marissa FR Northern Arizona 9.05 1 3
7 Madeline Wilson FR Northern Arizona 9.09 1 2
8 Katie Eidem JR Arizona State 9.10 2
9 Emma Aldred SO Southern Utah 9.24 1 1
10 Rees Young JR Grand Canyon 9.35 2
11 Meredith Kiekentveld FR Northern Arizona 9.65 2
12 Kelsy Lum SO Grand Canyon 9.70 2
13 Raeann Queener SO Grand Canyon 9.78 2
14 Julia Lanskey FR Grand Canyon 9.91 2
15 Chloe Fraley FR Grand Canyon 10.49 2
Event 16 Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 10 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jordan Charles Double Pillar 7.82Q 2
7.817 (7.817)
2 Trey Johnson SO Grand Canyon 7.97Q 3
7.969 (7.969)
3 Kentre Patterson JR Arizona State 8.06Q 1
8.053 (8.053)
4 Joseph Anderson SO Unattached 8.03Q 3
8.023 (8.023)
5 Ben Hibbert SR CSUN 8.10Q 2 8.094
8.094 (8.094)
6 Wil Peralta Unattached 8.41Q 1
8.406 (8.406)
7 William Winfield IV Unattached 8.10q 3 8.097
8.097 (8.097)
8 Carter Bracken JR Northern Arizona 8.18q 3
8.176 (8.176)
9 Karsen Burke FR Northern Arizona 8.37q 2
8.361 (8.361)
10 Andre Butt SO CSUN 8.43q 1
8.425 (8.425)
11 Tuipala Koa FR Northern Arizona 8.51q 3
8.503 (8.503)
12 Grant Carpenter SR Grand Canyon 8.65q 2
8.644 (8.644)
13 Terrance Trice SR Ottawa 8.71q 1
8.705 (8.705)
14 Ian Vandergugton FR Grand Canyon 8.83q 2
8.827 (8.827)
15 Karl Zuber JR Grand Canyon 9.28q 1
9.273 (9.273)
16 James Koch SO Grand Canyon 9.70q 2
9.694 (9.694)
Event 16 Men 60 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Jordan Charles Double Pillar 7.79 1 10
2 Joseph Anderson SO Unattached 7.86 1 8
3 Kentre Patterson JR Arizona State 7.90 1 6
4 Ben Hibbert SR CSUN 8.03 1 5
5 Carter Bracken JR Northern Arizona 8.05 1 4
6 Tuipala Koa FR Northern Arizona 8.28 2 3
7 William Winfield IV Unattached 8.32 1 2
8 Andre Butt SO CSUN 8.35 2 1
9 Karsen Burke FR Northern Arizona 8.40 2
10 Wil Peralta Unattached 8.58 1
11 Terrance Trice SR Ottawa 8.62 2
12 Grant Carpenter SR Grand Canyon 8.63 2
13 Ian Vandergugton FR Grand Canyon 9.13 2
14 James Koch SO Grand Canyon 9.21 2
15 Karl Zuber JR Grand Canyon 9.28 2
Event 17 Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 UNLV 'A' 3:41.27 1 10
1) Amari Prude SO 2) Avi' Tal Wilson-Perteete JR
3) Kaysha Love SR 4) Cassondra Hall SR
2 Arizona State 'A' 3:43.40 1 8
1) Josephine Anokye SR 2) Anaya Bailey JR
3) Arius Williams FR 4) Taryn Hankins FR
3 Grand Canyon 'A' 3:57.68 2 6
1) Kennedy Quarles SO 2) Alexa Hokanson JR
3) Olivia Thorsgaard FR 4) Dora Filipovic JR
4 UC Riverside 'A' 4:01.10 2 5
1) Alonna Johnson SO 2) Delaney Harris SO
3) Maya Cook JR 4) Callie Lawson-Freeman JR
5 Northern Arizona 'A' 4:11.44 1 4
1) Jada Jackson JR 2) Miracle Onyemaobi JR
3) Kenashalee Kerr FR 4) Madeline Wilson FR
6 UNLV 'B' 4:16.55 2
1) Elisa Rovere JR 2) Alexis Surrell SO
3) Thalia Reid FR 4) Yamilet Biggers SR
-- Northern Arizona 'B' DNF 2
1) Kenya Coburn FR 2) Melanie Loff SO
3) Dana Padget JR 4) Sophia Roach FR
Event 18 Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 UC Riverside 'A' 3:19.32 10
1) Quinn Williams JR 2) Jose Cruz SO
3) Ethan Van Setten SR 4) Tanner Anderson SO
2 Grand Canyon 'A' 3:23.80 8
1) Ivan Zaharchenko JR 2) Kobi Wantulok SO
3) Alex Thomas JR 4) Casey Huguez SO
3 CSUN 'A' 3:25.68 6
1) Andre Butt SO 2) Jaylon Hartdige FR
3) Michael Merchan JR 4) De Marq Jaque FR
4 Northern Arizona 'A' 3:31.16 5
1) Hylton Joseph FR 2) Erick Thompson JR
3) Carter Bracken JR 4) Tuipala Koa FR
5 Northern Arizona 'B' 3:34.83
1) Cade Burks SR 2) Theo Quax FR
3) Mitchell Small FR 4) Caleb Easton FR
6 Ottawa University (AZ) 'A' 3:39.56 4
1) Benjamin Quigley JR 2) Jacob Brodish FR
3) Christopher Relihan FR 4) Abraham Hernandez JR
Event 19 Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Purnima Gunarathna SO UC Riverside 1.67m 5-05.75 10
1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 1.72
PPP PPP PPP XO O O XXX
2 Niki Xydona SR Grand Canyon 1.62m 5-03.75 8
1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67
PPP PPP O O O XXX
3 Madeline Wilson FR Northern Arizona 1.52m 4-11.75 5.50
1.42 1.47 1.52 1.57
PPP O O XXX
3 Faith Powell FR Grand Canyon 1.52m 4-11.75
1.42 1.47 1.52 1.57
PPP PPP O XXX
3 Rees Young JR Grand Canyon 1.52m 4-11.75 5.50
1.42 1.47 1.52 1.57
PPP O O XXX
6 Hannah Neddo FR Grand Canyon 1.52m 4-11.75
1.42 1.47 1.52 1.57
PPP XO O XXX
7 Raeann Queener SO Grand Canyon 1.52m 4-11.75
1.42 1.47 1.52 1.57
PPP PPP XO XXX
8 Symone Wright-Flowers SR Grand Canyon 1.52m 4-11.75
1.42 1.47 1.52 1.57
O XO XO XXX
Event 20 Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ethan Harris JR Unattached 2.08m 6-09.75 10
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 2.14
PPP PPP PPP O XXO XXO XXX
2 Michael Williams SR Ottawa 2.03m 6-08.00 8
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08
PPP PPP PPP XO O XXX
3 Bradley Laubacher SR Unattached 2.03m 6-08.00 6
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08
PPP XO XXO PPP XO XXX
4 Tony Crosby II JR Unattached 1.98m 6-06.00
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
PPP PPP PPP XXO XXX
5 Isaiah Rucker JR CSUN 1.93m 6-04.00 5
1.83 1.88 1.93 1.98
PPP PPP XO XXX
6 Josh Onwordi JR Grand Canyon 1.93m 6-04.00 4
1.83 1.88 1.93 1.98
PPP PPP XXO XXX
7 Bryan Campbell FR Northern Arizona 1.93m 6-04.00 3
1.83 1.88 1.93 1.98
XXO XXO XXO XXX
8 Jack Normand FR Northern Arizona 1.88m 6-02.00 2
1.83 1.88 1.93
PPP O XXX
9 Paxton Henry JR Grand Canyon 1.83m 6-00.00 1
1.83 1.88
XO XXX
Event 21 Women Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Madelyn Lundberg JR Grand Canyon 3.91m 12-10.00 10
3.06 3.21 3.36 3.51 3.66 3.81 3.91 4.01
PPP PPP PPP PPP XO XO XXO XXX
2 Megan Fry SR Grand Canyon 3.81m 12-06.00 7
3.06 3.21 3.36 3.51 3.66 3.81 3.91
PPP PPP PPP PPP XO O XXX
2 Tommi Hintnaus JR Arizona State 3.81m 12-06.00 7
3.06 3.21 3.36 3.51 3.66 3.81 3.91
PPP PPP PPP PPP XO O XXX
4 Alyson Schwartz JR Grand Canyon 3.81m 12-06.00
3.06 3.21 3.36 3.51 3.66 3.81 3.91
PPP PPP PPP PPP XXO O XXX
5 Myka Steinbeisser SO Arizona State 3.81m 12-06.00 5
3.06 3.21 3.36 3.51 3.66 3.81 3.91
PPP PPP PPP O O XXO XXX
6 Sevanna Hanson FR Arizona State 3.66m 12-00.00
3.06 3.21 3.36 3.51 3.66 3.81
PPP PPP PPP O XO XXX
7 Haley Rayburn SO Arizona State 3.51m 11-06.25
3.06 3.21 3.36 3.51 3.66
PPP PPP PPP O XXX
8 Averie Brook JR Arizona State 3.51m 11-06.25
3.06 3.21 3.36 3.51 3.66
PPP PPP XO O XXX
9 Madalyn Fritts FR Arizona State 3.51m 11-06.25
3.06 3.21 3.36 3.51 3.66
PPP PPP XO XO XXX
10 Lily Standley SO Grand Canyon 3.36m 11-00.25
3.06 3.21 3.36 3.51
PPP PPP O XXX
11 Chloe Fraley FR Grand Canyon 3.06m 10-00.50
3.06 3.21
XO XXX
Event 22 Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Aleksandris Eglitis JR Grand Canyon 4.85m 15-11.00 10 Jump Off
4.10 4.25 4.40 4.55 4.70 4.85 5.00
PPP PPP O PPP O XXO XXX
2 Michael Chadwick JR Arizona State J4.85m 15-11.00 8 Jump Off
4.10 4.25 4.40 4.55 4.70 4.85 5.00
PPP PPP PPP PPP PPP XXO XXX
3 Hagaman Luke FR Arizona State 4.40m 14-05.25 6
4.10 4.25 4.40 4.55 4.70
PPP PPP O PPP XXX
4 Austin Moeller SR Grand Canyon 4.40m 14-05.25 5
4.10 4.25 4.40 4.55 4.70
PPP PPP XXO PPP XXX
5 Grant Carpenter SR Grand Canyon 4.25m 13-11.25
4.10 4.25 4.40
PPP XXO XXX
6 Karl Zuber JR Grand Canyon 4.10m 13-05.25
4.10 4.25
XO XXX
-- James Koch SO Grand Canyon NH
4.10
XXX
-- Daniel McJunkin FR Grand Canyon NH
4.10 4.25
PPP XXX
Event 23 Women Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jessica Barreira Sporting Clube 5.98m 19-07.50 10
FOUL 5.98m 5.91m 5.91m 5.98m FOUL
2 Jonon Young SO UNLV 5.88m 19-03.50 8
5.76m 5.88m 5.57m 5.76m 5.80m 5.69m
3 Christina Warren FR Arizona State 5.66m 18-07.00 6
5.54m 5.66m 5.48m PASS PASS PASS
4 Asia Mallory FR UC Riverside 5.63m 18-05.75 5
5.42m 5.31m 5.47m 5.61m 5.63m 5.42m
5 Amanda Carty SR Arizona State 5.62m 18-05.25 4
5.53m 5.62m FOUL 5.33m 5.56m PASS
6 Katie Eidem JR Arizona State 5.58m 18-03.75
5.44m 5.48m 5.32m 5.44m 5.58m 5.51m
7 Tenia Landrum SR UNLV 5.56m 18-03.00 3
5.16m 5.45m 5.35m FOUL 5.45m 5.56m
8 Mia Corners FR Grand Canyon 5.45m 17-10.75 2
5.45m 4.98m 5.15m 5.28m 5.32m 5.42m
9 Kennedy Quarles SO Grand Canyon 5.37m 17-07.50 1
5.22m 5.15m 5.37m 5.12m FOUL 5.05m
10 Symone Wright-Flowers SR Grand Canyon 5.30m 17-04.75
5.30m FOUL 5.21m
11 Liliana Morales FR Grand Canyon 5.16m 16-11.25
5.16m FOUL FOUL
12 Jaylen Walker SO UNLV 5.10m 16-08.75
FOUL 5.10m 5.04m
13 Chynna Simmons JR Grand Canyon 5.09m 16-08.50
5.09m 5.04m 5.08m
14 Lily Margolis FR Northern Arizona 5.01m 16-05.25
5.01m 4.88m 4.71m
15 Aaryn Smith FR CSUN 5.00m 16-05.00
4.87m 5.00m 4.76m
16 Kate Chanon SO UC Riverside 4.84m 15-10.50
4.84m 4.09m FOUL
17 Alexis Atkins JR UNLV 4.79m 15-08.75
4.65m 4.69m 4.79m
Event 24 Men Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Trey Johnson SO Grand Canyon 7.73m 25-04.50 10
FOUL 6.84m 7.49m 7.36m 7.73m FOUL
2 Austin Atencio FR Grand Canyon 7.04m 23-01.25 8
6.57m 6.54m 6.59m 6.87m 6.88m 7.04m
3 Tony Crosby II JR Unattached 7.01m 23-00.00 6
6.98m 6.59m 7.01m FOUL FOUL 6.91m
4 Kamari Maddox FR Grand Canyon 6.97m 22-10.50
FOUL 6.58m 6.84m 6.61m 6.68m 6.97m
5 Ahmed Mohamed SO CSUN 6.91m 22-08.00 5
6.86m FOUL FOUL 6.91m FOUL 6.78m
6 Ondrej Rapp JR UC Riverside 6.66m 21-10.25 4
6.66m 6.58m FOUL 6.55m 6.59m FOUL
7 Mathieu Tshani SO CSUN 6.65m 21-10.00 3
6.48m 6.65m 6.64m PASS PASS PASS
8 Gregory Fernandez JR Arizona State 6.61m 21-08.25 2
6.61m 6.41m PASS PASS PASS PASS
9 Cameron Peters FR Northern Arizona 6.55m 21-06.00 1
6.55m 6.39m FOUL 6.07m 6.44m 6.47m
10 Estefon Marrero SR Grand Canyon 6.41m 21-00.50
6.34m 6.41m FOUL
11 Cameron Lewis FR UC Riverside 6.14m 20-01.75
6.14m 5.92m 5.98m
12 Morias Holiday FR Northern Arizona 5.95m 19-06.25
5.95m FOUL PASS
Event 25 Women Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Sammy Evans Unattached 12.82m 42-00.75 10
12.40m FOUL 12.44m 12.37m 12.82m FOUL
2 Jazlynn Shearer FR UNLV 12.74m 41-09.75 8
11.35m 12.30m 12.47m 12.43m 12.74m PASS
3 Jonon Young SO UNLV 12.60m 41-04.25 6
12.07m 12.60m FOUL PASS PASS PASS
4 Hana Johnson JR UC Riverside 11.72m 38-05.50 5
11.51m 11.72m FOUL 11.35m 11.51m PASS
5 Jaylen Walker SO UNLV 11.69m 38-04.25
11.14m 11.33m 11.44m 11.40m 11.64m 11.69m
6 Purnima Gunarathna SO UC Riverside 11.40m 37-05.00 4
11.11m 11.22m 10.93m 11.13m 11.38m 11.40m
7 Kenashalee Kerr FR Northern Arizona 11.40m 37-05.00 3
FOUL 11.40m 11.09m 11.30m 11.31m FOUL
8 Kenya Coburn FR Northern Arizona 11.27m 36-11.75 2
11.27m 10.80m 11.17m PASS FOUL 11.27m
9 Kate Chanon SO UC Riverside 11.02m 36-02.00
11.02m 10.65m FOUL 10.61m FOUL 10.82m
10 Chynna Simmons JR Grand Canyon 10.97m 36-00.00 1
FOUL FOUL 10.97m
11 Courtney Weisenberger FR Northern Arizona 10.86m 35-07.75
10.61m 10.86m FOUL
12 Jenna Figueroa SO Northern Arizona 10.83m 35-06.50
10.70m FOUL 10.83m
13 Taren Hayward SR CSUN 10.74m 35-03.00
10.74m FOUL 10.56m
14 Liliana Morales FR Grand Canyon 10.45m 34-03.50
FOUL 10.45m FOUL
15 Alexis Atkins JR UNLV 10.22m 33-06.50
10.11m 10.19m 10.22m
Event 26 Men Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Cameron Rayford SR Northern Arizona 14.70m 48-02.75 10
14.70m 14.18m FOUL 14.54m 14.35m FOUL
2 Tyrek McNeese SO Arizona State 14.59m 47-10.50 8
13.95m 14.38m FOUL 14.59m FOUL PASS
3 Gabriel Binion SR Unattached 14.40m 47-03.00 6
14.40m 14.33m 14.01m 14.26m 13.90m 13.48m
4 Brian Nnoli SO UC Riverside 14.24m 46-08.75 5
FOUL 13.59m 13.73m 14.24m 13.97m 13.73m
5 Jack Normand FR Northern Arizona 13.93m 45-08.50 4
13.75m FOUL 13.58m FOUL 13.93m 13.62m
6 Cameron Lewis FR UC Riverside 13.38m 43-10.75 3
13.04m 13.17m 13.38m 13.02m 13.17m 13.15m
Event 27 Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Samantha Noennig JR Arizona State 17.08m 56-00.50 10
15.64m 17.08m 16.22m 17.03m 16.79m 17.06m
2 Brandy Williams SR CSUN 15.76m 51-08.50 8
15.25m 15.60m 14.87m FOUL 15.76m 14.76m
3 Mackenna Howard SR UNLV 14.98m 49-01.75 6
14.36m 14.76m 14.60m 14.30m 14.95m 14.98m
4 Cassidy Osborne-Butler JR UNLV 14.73m 48-04.00 5
14.64m 14.72m FOUL 14.73m FOUL FOUL
5 Natalie Mitchell JR UC Riverside 13.63m 44-08.75 4
12.70m 13.63m FOUL 13.11m 13.56m 13.47m
6 Carly Watts FR Northern Arizona 13.49m 44-03.25 3
13.09m 12.91m FOUL 12.79m 13.49m FOUL
7 Aaliyah Soa FR UNLV 13.24m 43-05.25
12.30m 12.89m 12.29m 12.83m 12.42m 13.24m
8 Shiloh Corrales-Nelson FR UC Riverside 12.01m 39-05.00 2
FOUL 12.01m FOUL FOUL 11.64m FOUL
9 Rees Young JR Grand Canyon 11.94m 39-02.25 1
10.29m 11.37m 11.94m FOUL 11.92m FOUL
10 Luciana Chavez SO Unattached 11.76m 38-07.00
10.54m FOUL 11.76m
11 Acacia Astwood SO UNLV 11.69m 38-04.25
9.79m 11.69m 10.69m
12 Alyssa Walls FR Grand Canyon 11.18m 36-08.25
10.86m 11.18m FOUL
13 Gillian Nutter FR Grand Canyon 11.04m 36-02.75
11.04m 10.77m FOUL
14 Alondraa Smith FR UNLV 10.80m 35-05.25
10.80m 10.68m FOUL
15 Niki Xydona SR Grand Canyon 10.28m 33-08.75
9.70m 10.28m PASS
16 Raeann Queener SO Grand Canyon 10.21m 33-06.00
10.21m 10.10m 9.90m
17 Amanda Laszloffy SO Ottawa 9.26m 30-04.75
FOUL 8.28m 9.26m
18 Meredith Kiekentveld FR Northern Arizona 8.76m 28-09.00
FOUL 8.46m 8.76m
19 Madeline Wilson FR Northern Arizona 8.40m 27-06.75
7.82m 8.15m 8.40m
-- Samaria McDonald SO Grand Canyon FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 28 Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Turner Washington SO Arizona State 19.53m 64-01.00 10
FOUL 19.15m FOUL 18.76m 19.53m 19.10m
2 Parker Joens JR Northern Arizona 17.66m 57-11.25 8
17.20m FOUL 17.08m 16.98m 17.10m 17.66m
3 Ian Schulz JR Arizona State 17.07m 56-00.00 6
16.58m 16.34m 16.76m 16.70m 16.85m 17.07m
4 Jake Arnold SO Northern Arizona 16.66m 54-08.00 5
FOUL 16.66m FOUL FOUL 16.43m FOUL
5 Jared Tracy SO Arizona State 16.43m 53-11.00
15.82m FOUL FOUL 15.04m 16.43m 15.33m
6 Moataz Hassan SO Grand Canyon 15.78m 51-09.25 4
15.78m FOUL 15.65m FOUL FOUL FOUL
7 Deshon Toney SO Grand Canyon 15.64m 51-03.75 3
FOUL 15.55m FOUL 15.57m 15.64m 15.15m
8 Jordan Davis JR UC Riverside 15.53m 50-11.50 2
FOUL FOUL 15.27m 15.53m FOUL 14.93m
9 Ryan Locano FR UC Riverside 15.27m 50-01.25 1
14.33m 14.80m 14.79m 15.05m 15.27m 15.01m
10 William Beaudry SO Northern Arizona 14.64m 48-00.50
FOUL 14.64m FOUL
11 Karsten Santaella FR Grand Canyon 14.29m 46-10.75
FOUL 13.95m 14.29m
12 Grant Carpenter SR Grand Canyon 12.62m 41-05.00
12.53m 12.62m FOUL
13 Karl Zuber JR Grand Canyon 10.53m 34-06.75
10.53m FOUL 10.35m
14 James Koch SO Grand Canyon 10.45m 34-03.50
10.45m FOUL 10.35m
-- Jorden Okyere SO Grand Canyon FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Maxwel Myers SO Grand Canyon FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 29 Women Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Kaylee Antill SR Arizona State 19.42m 63-08.75 10
FOUL 18.32m 18.77m 19.42m FOUL 19.38m
2 Shelby Moran SO Arizona State 17.98m 59-00.00 8
17.84m 17.64m 17.33m 17.70m 17.26m 17.98m
3 Acacia Astwood SO UNLV 17.25m 56-07.25 6
13.65m FOUL FOUL 14.82m 17.25m 16.86m
4 Cassidy Osborne-Butler JR UNLV 17.05m 55-11.25 5
FOUL 17.05m FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Mackenna Howard SR UNLV 16.43m 53-11.00
16.05m 14.95m 16.43m 16.39m 15.72m FOUL
6 Samaria McDonald SO Grand Canyon 15.93m 52-03.25 4
15.01m 15.36m FOUL FOUL 15.93m 15.73m
7 Shiloh Corrales-Nelson FR UC Riverside 15.74m 51-07.75 3
14.23m 14.97m FOUL 15.74m 14.73m FOUL
8 Kimberly Buchanan FR Northern Arizona 15.50m 50-10.25 2
FOUL FOUL 14.41m FOUL 15.50m FOUL
9 Aaliyah Soa FR UNLV 14.28m 46-10.25
FOUL 13.48m FOUL 14.28m 14.27m FOUL
10 Alyssa Walls FR Grand Canyon 13.21m 43-04.25 1
12.62m 13.21m 13.20m
11 Paige Inman SR Northern Arizona 12.77m 41-10.75
FOUL FOUL 12.77m
12 Alondraa Smith FR UNLV 12.01m 39-05.00
11.33m 11.70m 12.01m
13 Katherine Enbody JR Grand Canyon 11.62m 38-01.50
FOUL 9.83m 11.62m
14 Gillian Nutter FR Grand Canyon 11.23m 36-10.25
FOUL 10.94m 11.23m
Event 30 Men Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 William Beaudry SO Northern Arizona 20.07m 65-10.25 10
FOUL 20.07m FOUL 19.27m 19.58m FOUL
2 Kevin Cooney SR Northern Arizona 19.84m 65-01.25 8
19.10m 19.84m 19.53m FOUL 19.09m FOUL
3 Jacob Kaufman JR Northern Arizona 18.89m 61-11.75
17.68m 18.08m 17.82m 17.96m 18.89m 18.19m
4 John Murphy SO Northern Arizona 17.51m 57-05.50
FOUL 17.40m FOUL FOUL 17.51m FOUL
5 Jake Arnold SO Northern Arizona 16.83m 55-02.75
15.19m 15.82m 16.13m 15.85m 16.83m FOUL
6 Jorden Okyere SO Grand Canyon 16.76m 55-00.00 6
15.19m 16.76m FOUL FOUL FOUL 16.03m
7 Justin Saxe SR Northern Arizona 16.09m 52-09.50
15.27m FOUL 15.83m 15.91m FOUL 16.09m
8 Moataz Hassan SO Grand Canyon 16.07m 52-08.75 5
FOUL 14.98m 16.07m FOUL FOUL FOUL
9 Maxwel Myers SO Grand Canyon 14.63m 48-00.00
14.63m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Deshon Toney SO Grand Canyon 14.53m 47-08.00
FOUL FOUL 14.53m
11 Clifford McMullen FR Northern Arizona 13.42m 44-00.50
13.42m FOUL FOUL
12 Jesse Newman SR Grand Canyon 13.16m 43-02.25
12.31m 13.16m FOUL
-- Karsten Santaella FR Grand Canyon FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 31 Men Pole Vault Jump Off
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Aleksandris Eglitis JR Grand Canyon 5.00m 16-04.75
4.85 5.00
O O
2 Michael Chadwick JR Arizona State 4.85m 15-11.00
4.85 5.00
O X
Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Arizona State 112 2) Northern Arizona 91.50
3) UNLV 86 4) Grand Canyon 68.50
5) UC Riverside 49 6) CSUN 16
7) Southern Utah 15
Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Northern Arizona 119 2) Grand Canyon 93
3) Arizona State 85 4) CSUN 67
5) UC Riverside 45 6) Ottawa University (AZ) 12
7) Southern Utah 1
|