2015 NAU Invitational Results
NAU Invitational
J. Lawrence Walkup Skydome
Northern Arizona University, Flagstaff, AZ - 2/13/2015 to 2/14/2015
Results
Event 1 Women 60 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Shavine Hodges World Athletics 7.42q 5
2 Alexis Center South Phoenix 7.45q 3
3 Darriel Banks SR Northern Arizona 7.50q 3
4 Destiny Smith-Barnett FR UNLV 7.54q 4
5 Shamelle Pless SR Northern Arizona 7.56q 1
6 Drea Austin FR UNLV 7.59q 3
7 Tope Williams FR Grand Canyon 7.66q 2
8 Micayla Coquia SO UNLV 7.72q 4
9 Taylor Pegram FR UNLV 7.75 1
10 Torey Braly SO Northern Arizona 7.82 4
11 Alexandria Stewart JR CS Fullerton 7.86 2
12 Ty'Jalayah Robertson SO CS Fullerton 7.87 5
13 Alexis Stewart JR CS Fullerton 7.88 4
14 taylor patton SR Unattached 7.90 3
15 Darian Pucket NA UNAT-NAU 7.91 1
16 Malika Murphy SO Glendale 7.93 1
17 Brooke Hardge SO CS Fullerton 7.97 2
18 Davianna Meador FR Glendale 8.00 4
19 Darnisha Loftis-McKnight FR CS Fullerton 8.01 2
20 Ashley Craddock SR Cal State LA 8.03 1
21 McKenna Neufeld FR Grand Canyon 8.04 5
22 Chantiel Harden SR Cal State LA 8.04 2
23 Jessy Eatmon SO Grand Canyon 8.05 2
24 Jordan Smith JR UNLV 8.06 5
25 Nikki Smith FR Glendale 8.08 3
26 Emily Shieh SO Grand Canyon 8.08 2
27 Ayzha Aupiu SO Azusa Pacific 8.10 3
28 Alexis Clay SR Northern Arizona 8.12 3
29 Ally Cuddeford SO Grand Canyon 8.15 4
30 Monika Beechum FR Northern Arizona 8.40 1
31 T'Icis Fernandes SO Cal State LA 8.49 4
32 Yewande Findley South Bay TC 8.60 5
33 Madison Belnap FR Northern Arizona 8.79 1
-- Brianne Kee SR Unattached DNF 5
Event 1 Women 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Shavine Hodges World Athletics 7.32
2 Destiny Smith-Barnett FR UNLV 7.40
3 Darriel Banks SR Northern Arizona 7.48
4 Shamelle Pless SR Northern Arizona 7.49
5 Alexis Center South Phoenix 7.52
6 Tope Williams FR Grand Canyon 7.53
7 Drea Austin FR UNLV 7.72 7.711
8 Micayla Coquia SO UNLV 7.72 7.715
Event 2 Men 60 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Aaron Thurber JR Grand Canyon 6.76q 2
2 Ray Miller Phoenix Elite 6.87q 4
3 Anders Battle NA UNAT-NAU 6.87q 2
4 Nick Sole SR CS Fullerton 6.88q 2
5 Jeremy Dodson SR Unattached 6.90q 4
6 Niels Theijs JR Grand Canyon 6.90q 1
7 Chris Brusenback JR Azusa Pacific 6.90q 3
8 Ryan Girk FR Glendale 6.93q 1
9 William Henry Brooks 6.94 4
10 Jordan Morris SO Glendale 6.96 2
11 Kade Greenhalgh FR Glendale 6.98 1
12 James Fisher SO Northern Arizona 7.01 4
13 De'Saan Hardwick SR Unattached 7.03 3
14 Matt Kaldawi SO Grand Canyon 7.04 3
15 Ronald Douglas SR Azusa Pacific 7.10 4
16 Cody Bidlow SR Grand Canyon 7.14 4
17 Lance Parker SR Grand Canyon 7.15 1
18 Taylor Ros SR CS Fullerton 7.20 3
19 Ian Dildine JR Northern Arizona 7.36 3
20 Sharaud Moore South Bay TC 8.02 3
-- Dean Laing South Bay TC FS 2
Event 2 Men 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Jeremy Dodson SR Unattached 6.75 6.743
2 Aaron Thurber JR Grand Canyon 6.75 6.747
3 Ray Miller Phoenix Elite 6.84
4 Chris Brusenback JR Azusa Pacific 6.85
5 Anders Battle NA UNAT-NAU 6.86
6 Niels Theijs JR Grand Canyon 6.88 6.874
7 Ryan Girk FR Glendale 6.88 6.876
8 Nick Sole SR CS Fullerton 6.93
Event 3 Women 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Janaya Shorty SO CS Fullerton 24.13 7
2 Shamelle Pless SR Northern Arizona 24.31 8
3 Drea Austin FR UNLV 24.42 7
4 Destiny Smith-Barnett FR UNLV 24.63 7
5 Uhunoma Osazuwa Double Pillar 24.80 6
6 Laura Anuakpado SO UNLV 24.83 6
7 Darriel Banks SR Northern Arizona 24.86 8
8 Monay Meggs JR UNLV 24.99 5
9 Micayla Coquia SO UNLV 25.12 4
10 Kenia Bonilla SO UNLV 25.22 5
11 Nicole Fotinos SO Northern Arizona 25.25 3
12 Alexandra Gilbert SO Grand Canyon 25.32 5
13 Davianna Meador FR Glendale 25.49 1
14 Alexis Stewart JR CS Fullerton 25.63 5
15 Bria Edwards JR Northern Arizona 25.65 4
16 Alexandria Stewart JR CS Fullerton 25.68 4
17 Ashley Craddock SR Cal State LA 25.75 2
18 Torey Braly SO Northern Arizona 25.85 6
19 Elizabeth Claustro SR CS Fullerton 25.87 4
20 Darian Pucket NA UNAT-NAU 25.94 1
21 Jordan Smith JR UNLV 25.97 3
22 Jessy Eatmon SO Grand Canyon 26.00 4
23 Calaiah Branch JR CS Fullerton 26.10 3
24 Darnisha Loftis-McKnight FR CS Fullerton 26.16 1
25 Amanda Stricker JR Northern Arizona 26.21 2
26 Nikki Smith FR Glendale 26.29 2
27 Summer Crawley SO UNLV 26.44 3
28 McKenna Neufeld FR Grand Canyon 26.51 3
29 Kiyana Williams JR Cal State LA 26.64 2
30 Kylee Vandenberg SO UNLV 26.98 1
31 T'Icis Fernandes SO Cal State LA 27.71 1
Event 4 Men 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Lance Parker SR Grand Canyon 21.54 6
2 Chris Brusenback JR Azusa Pacific 21.63 2
3 Aaron Thurber JR Grand Canyon 21.73 5
4 James Fisher SO Northern Arizona 21.78 6
5 Ronald Douglas SR Azusa Pacific 21.86 5
6 Nick Sole SR CS Fullerton 21.90 4
7 William Mccaskill II SR World Athletics 21.96 6
8 Taylor Ros SR CS Fullerton 22.12 3
9 Niels Theijs JR Grand Canyon 22.21 5
10 Ryan Girk FR Glendale 22.25 3
11 Anders Battle NA UNAT-NAU 22.32 2
12 Taylor Schneider SR Northern Arizona 22.33 4
13 Marcus Flannigan SO Grand Canyon 22.46 5
14 Kade Greenhalgh FR Glendale 22.52 1
15 De'Saan Hardwick SR Unattached 22.55 4
16 Cody Bidlow SR Grand Canyon 22.71 4
17 Chris Oestmann JR Northern Arizona 22.78 2
18 Matt Kaldawi SO Grand Canyon 22.93 3
19 David Lugo FR Northern Arizona 22.97 1
-- Jordan Morris SO Glendale DQ 2 Lane Violation
Event 5 Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Laura Anuakpado SO UNLV 55.84 3
2 Christine Miles JR Grand Canyon 57.35 3
3 Melissa Leyva SR Azusa Pacific 57.77 2
4 Bria Edwards JR Northern Arizona 57.87 3
5 Calaiah Branch JR CS Fullerton 58.47 1
6 Amanda Sims JR Grand Canyon 58.48 3
7 Kanoelani Yadao SO Azusa Pacific 58.55 2
8 India Owens FR CS Fullerton 58.91 2
9 Raquel Rochon SR Cal State LA 58.98 2
10 Amanda Stricker JR Northern Arizona 59.04 2
11 Nkechi Odili-Obi South Bay TC 59.55 1
12 Sydney Madrid FR Grand Canyon 59.78 1
13 Summer Crawley SO UNLV 1:00.80 1
14 Dionna Mercer JR Grand Canyon 1:01.17 1
15 Deena Pierce SR CS Fullerton 1:05.53 1
-- Kiyana Williams JR Cal State LA DNF 2
Event 6 Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 William Mccaskill II SR World Athletics 47.49 3
2 Ray Miller Phoenix Elite 48.40 4
3 Taylor Ros SR CS Fullerton 48.44 3
4 Mykeal Ham FR Grand Canyon 48.82 4
5 Isaac Allanarem FR Grand Canyon 49.57 4
6 Chris Oestmann JR Northern Arizona 49.59 2
7 Cory Crawford JR Azusa Pacific 49.59 1
8 Taylor Schneider SR Northern Arizona 49.71 3
9 Philip Terry FR Grand Canyon 49.85 2
10 Yusuf Muhammad Phoenix Elite 49.98 2
11 Corey Nelson Phoenix Elite 50.82 4
12 Christopher Arechiga South Bay TC 51.09 1
13 Austin Lutterloh FR Grand Canyon 51.39 2
14 David Lugo FR Northern Arizona 51.56 1
15 David Blue Unattached 55.35 1
16 Nick Sole SR CS Fullerton 56.21 3
Event 7 Women 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Emily Bartz SR Northern Arizona 2:16.93
2 Melanie Zibrat SO Northern Arizona 2:17.38
3 Josefine Malmborg FR Cal State LA 2:18.18
4 Maggie Carruth FR Northern Arizona 2:19.99
5 Paeden Jackson FR Grand Canyon 2:20.46
6 Jana Warrick FR Southern Utah 2:20.65
7 Emily Wilkinson JR Grand Canyon 2:20.75
8 Zoe Falk FR Northern Arizona 2:21.22
9 Bailie Jones FR Grand Canyon 2:21.75
10 Josie Brandow SO Southern Utah 2:22.56
11 Rachel Niesen FR Northern Arizona 2:23.22
12 Sharlie Dimick FR Southern Utah 2:27.32
13 Elizabeth Miranda SR Cal State LA 2:35.31
Event 8 Men 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 George Espino FR Southern Utah 1:53.21
2 Caleb Potts SR Northern Arizona 1:54.93
3 Brandon Gonzalez SO Grand Canyon 1:55.43
4 Brandon Kocmoud JR Grand Canyon 1:56.32
5 Istvan Szogi FR Southern Utah 1:57.46
6 Kalen Meza FR Grand Canyon 1:57.55
7 Collin Arave FR Southern Utah 1:59.97
8 Daniel Flores FR Glendale 2:00.15
9 Jordan Beverly SR Grand Canyon 2:00.31
10 Dakota Tobias FR Glendale 2:01.44
11 Tyler Vandyke JR Grand Canyon 2:02.08
12 Trent Andrews FR Grand Canyon 2:04.65
13 Andrew Wiggins FR Northern Arizona 2:05.20
Event 9 Women 1 Mile Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Alyssa Selve SR Cal State LA 5:10.33
2 Rolonda Jumbo JR Northern Arizona 5:17.33
3 Emily Wilkinson JR Grand Canyon 5:20.50
4 Emily Bartz SR Northern Arizona 5:20.94
5 Carolyn Bethel SO Northern Arizona 5:22.78
6 Josie Brandow SO Southern Utah 5:26.79
7 Jamie Shrader SR Northern Arizona 5:27.77
8 Angie Nickerson FR Southern Utah 5:28.51
9 Arielle Steimer-Barragan JR Cal State LA 5:28.87
10 Savannah Gaffney FR Northern Arizona 5:30.17
11 Ashley Tyndall FR Southern Utah 5:31.07
12 Sarah Baker SR Northern Arizona 5:33.30
13 Kaylee Boyer JR Southern Utah 5:36.50
14 Jana Warrick FR Southern Utah 5:41.80
-- Sharlie Dimick FR Southern Utah DNF
Event 10 Men 1 Mile Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Nathan Weitz JR Northern Arizona 4:16.06
2 Brandon Kocmoud JR Grand Canyon 4:25.25
3 Istvan Szogi FR Southern Utah 4:25.38
4 George Espino FR Southern Utah 4:26.31
5 Shinano Miyazawa SO Southern Utah 4:26.37
6 Jarrick Wenslow FR Northern Arizona 4:28.61
7 Skylar Riggs JR Southern Utah 4:31.05
8 Nolan Petersen SO Northern Arizona 4:31.91
9 Collin Arave FR Southern Utah 4:35.21
10 Hosava Kretzmann FR Unattached 4:35.21
11 Alberto Ramirez FR Glendale 4:42.07
12 Shawn Kowalski FR Unattached 4:43.81
13 Vincent Arminio SO Unattached 4:44.07
14 Harvey Nelson FR Northern Arizona 4:45.13
15 Andrew Petersen SO Unattached 4:45.67
Event 11 Women 3000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Angie Nickerson FR Southern Utah 10:50.46
2 Lacey Peterson FR Grand Canyon 10:52.55
3 Jasmyn Hildebrandt JR Southern Utah 10:54.75
4 Ashley Tyndall FR Southern Utah 10:59.18
5 Kaylee Boyer JR Southern Utah 11:05.90
6 Rebekah Young JR Grand Canyon 11:25.28
7 Kellie Stroupe FR Grand Canyon 11:31.69
8 Nicole Zampino JR Grand Canyon 11:55.74
Event 12 Men 3000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Shinano Miyazawa SO Southern Utah 9:10.13
2 Alberto Ramirez FR Glendale 9:17.93
3 Skylar Riggs JR Southern Utah 9:19.39
4 Samuel Proctor FR Grand Canyon 9:27.64
5 Matthew Jackson JR Grand Canyon 9:31.00
6 Christopher Baker FR Grand Canyon 9:31.83
7 Gage Hale SO Grand Canyon 10:20.04
Event 13 Women 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Rolonda Jumbo JR Northern Arizona 18:44.46
2 Kylee Kieser SR Northern Arizona 18:50.21
3 Kelsi Klotter JR Grand Canyon 19:11.06
4 Kendra Altman SR Grand Canyon 20:05.70
-- Savannah Gaffney FR Northern Arizona DNF
-- Carolyn Bethel SO Northern Arizona DNF
-- Melanie Townsend SO Northern Arizona DNF
-- Sarah Baker SR Northern Arizona DNF
-- Jamie Shrader SR Northern Arizona DNF
Event 15 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Lindsay Lindley World Athletics 8.19q 4
2 Kaylon Eppinger SR World Athletics 8.26q 3
3 Uhunoma Osazuwa Double Pillar 8.51q 2
4 Taylor Pegram FR UNLV 8.67q 1
5 Tiffeny Parker Unattached 8.73q 2
6 Ke'Nya Hardge SR UNLV 8.81q 1
7 Joniece Ervin SO UNLV 8.83q 4
8 Amari Norris FR UNLV 8.91q 3
9 Ally Cuddeford SO Grand Canyon 8.99 3
10 Tyler Hardge FR CS Fullerton 9.05 3
11 Emily Shieh SO Grand Canyon 9.17 4
12 Taylor Frank SR CS Fullerton 9.18 1
13 Megan VanWinkle SR Azusa Pacific 9.19 1
14 Nicole Fotinos SO Northern Arizona 9.22 2
15 Mally McGarity SO Grand Canyon 9.28 1
16 Sydney Madrid FR Grand Canyon 9.32 4
17 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 9.34 3
18 Briana Myers FR Grand Canyon 9.38 2
19 Ayzha Aupiu SO Azusa Pacific 9.40 3
20 Janeek Mollique SO UNLV 9.45 1
21 Maylea Tooze SR Grand Canyon 9.49 4
22 India Owens FR CS Fullerton 9.51 2
23 Juliet Summers-Hernandez SR UNLV 9.52 4
24 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 9.54 2
25 Brittany Kassebaum FR Glendale 10.01 3
26 Ifunanya Gwacham SO CS Fullerton 10.45 1
Event 15 Women 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Lindsay Lindley World Athletics 8.07
2 Kaylon Eppinger SR World Athletics 8.19
3 Uhunoma Osazuwa Double Pillar 8.43
4 Tiffeny Parker Unattached 8.53
5 Taylor Pegram FR UNLV 8.54
6 Ke'Nya Hardge SR UNLV 8.59
7 Joniece Ervin SO UNLV 8.77
8 Amari Norris FR UNLV 9.08
Event 16 Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Vernon Jamison SR Northern Arizona 8.03q 2
2 Shujaa Benson SR Azusa Pacific 8.07q 1
3 N'Aithan Scott SR Unattached 8.23q 1
4 Jahliell Wiltshire SR Grand Canyon 8.33q 2
5 LeSean Marks SR Grand Canyon 8.35q 1
6 Matthew Kenney SO Azusa Pacific 8.47q 1
7 Dean Laing South Bay TC 8.47q 2
8 Connor Bracken FR Azusa Pacific 8.49q 1
9 Anthony Phelps FR Grand Canyon 8.57 2
10 Timothy Ryan FR Grand Canyon 8.79 2
11 Milan Howard FR Grand Canyon 8.89 2
12 Timmy Johnson FR Grand Canyon 9.05 1
13 David Blue Unattached 9.86 1
-- Sharaud Moore South Bay TC DQ 1 Failed to Attempt Hu
Event 16 Men 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Shujaa Benson SR Azusa Pacific 8.08
2 N'Aithan Scott SR Unattached 8.12
3 Jahliell Wiltshire SR Grand Canyon 8.28
4 Connor Bracken FR Azusa Pacific 8.31
5 Dean Laing South Bay TC 8.41
6 Matthew Kenney SO Azusa Pacific 8.50
7 Vernon Jamison SR Northern Arizona 8.56
Event 17 Women 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Grand Canyon 'A' 3:46.94
1) Alexandra Gilbert SO 2) Paeden Jackson FR
3) Christine Miles JR 4) Moya Mckenzie SR
2 Northern Arizona 'A' 3:49.38
1) Nicole Fotinos SO 2) Shamelle Pless SR
3) Darriel Banks SR 4) Bria Edwards JR
3 Cal State Fullerton 'A' 3:53.80
1) Tyler Hardge FR 2) Morgan Thompson SR
3) Elizabeth Claustro SR 4) Janaya Shorty SO
4 UNLV 'A' 3:57.60
1) Joniece Ervin SO 2) Summer Crawley SO
3) Janeek Mollique SO 4) Kylee Vandenberg SO
5 Cal State Fullerton 'B' 4:12.88
1) Darnisha Loftis-McKnight FR 2) Alexis Stewart JR
3) Alexandria Stewart JR 4) Calaiah Branch JR
Event 18 Men 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Grand Canyon 'A' 3:12.66
1) LeSean Marks SR 2) Anthony Phelps FR
3) Isaac Allanarem FR 4) Josh Ralston JR
2 Northern Arizona 'A' 3:19.18
1) Chris Oestmann JR 2) Taylor Schneider SR
3) James Fisher SO 4) Adel al Nasser SR
3 Grand Canyon 'B' 3:24.93
1) Mykeal Ham FR 2) Jahliell Wiltshire SR
3) Philip Terry FR 4) Brandon Gonzalez SO
4 Glendale 'A' 3:33.24
1) Chris Clark FR 2) Ryan Girk FR
3) Kade Greenhalgh FR 4) Jordan Morris SO
Event 19 Women Distance Medley
================================================================
School Finals
================================================================
1 Cal State Los Angeles 'A' 12:56.25
2 Northern Arizona 'A' 13:07.46
Event 21 Women High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Santana Alford SR Azusa Pacific 1.65m 5-05.00
1.55 1.60 1.65 1.70
O O XXO XXX
1 Uhunoma Osazuwa Double Pillar 1.65m 5-05.00
1.65 1.70
XO XXX
1 Sydney Eaton SO Azusa Pacific 1.65m 5-05.00
1.55 1.60 1.65 1.70
O O O XXX
4 Mally McGarity SO Grand Canyon 1.60m 5-03.00
1.55 1.60 1.65
XO XO XXX
4 Kaylon Eppinger SR World Athletics 1.60m 5-03.00
1.55 1.60 1.65
O XO XXX
4 Ty'Jalayah Robertson SO CS Fullerton 1.60m 5-03.00
1.55 1.60 1.65
O XO XXX
7 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
XO XXO XXX
7 Madison Johonnot SO UNLV 1.55m 5-01.00
1.55 1.60
O XXX
7 Ifunanya Gwacham SO CS Fullerton 1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
XO XXO XXX
7 Shonda Jones JR Grand Canyon 1.55m 5-01.00
1.55 1.60
O XXX
11 Sydney Madrid FR Grand Canyon 1.40m 4-07.00
1.40
O
Event 22 Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Timothy Ryan FR Grand Canyon 2.05m 6-08.75
1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
O O O O O XXX
2 Trevon Bosley FR Glendale 1.95m 6-04.75
1.90 1.95 2.00
O XXO XXX
3 Lajuan Moye SO Azusa Pacific 1.90m 6-02.75
1.90 1.95
XO XXX
4 Chris Jones FR Glendale 1.85m 6-00.75
1.85 1.90
O XXX
5 Ahmir Lamar FR Grand Canyon 1.80m 5-10.75
1.80 1.85
O XXX
Event 23 Women Pole Vault Open
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jennifer Rolph SO Grand Canyon 3.80m 12-05.50
3.65 3.80 4.00
XO XXO XXX
2 Zoe Wilkens SO Azusa Pacific 3.50m 11-05.75
3.20 3.35 3.50 3.65
XO XXO O XXX
3 Kim Sanchez JR Azusa Pacific J3.50m 11-05.75
3.20 3.35 3.50 3.65
O O XO XXP
4 Erin Stone JR Southern Utah 3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
O O XXX
5 Trista Smith Risen Perform J3.35m 10-11.75
3.05 3.20 3.35 3.50
XO O O XXX
6 Lindsey Wright JR Grand Canyon J3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
O XO XXX
6 Athena Masolini FR Grand Canyon J3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
O XO XXX
6 Rachelle Green FR Grand Canyon J3.35m 10-11.75
3.05 3.20 3.35 3.50
O O XO XXX
9 Kimberly Amaya JR CS Fullerton 3.05m 10-00.00
3.05 3.20
O XXX
10 Jennafer Ingram JR Grand Canyon J3.05m 10-00.00
3.05 3.20
XO XXX
-- Bryn Williamson SO CS Fullerton NH
3.35
XXX
-- Shiloh Donaldson FR Mesa NH
3.05
XXX
Event 24 Women Pole Vault Invite
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Tori Pena World Athletics 4.30m 14-01.25
4.20 4.30 4.40
O XO XXX
2 Natasha Kolbo Risen Perform 3.80m 12-05.50
3.65 3.80 3.95
O O XXX
2 Mallory Gilbert Unattached 3.80m 12-05.50
3.65 3.80 3.95
O O XXX
4 Christy Gasparino Risen Perform J3.80m 12-05.50
3.50 3.65 3.80 3.95
XXO O O XXX
5 Brittany Grasberger 3 Risen Perform 3.65m 11-11.75
3.50 3.65 3.80
O XO XXX
Event 25 Men Pole Vault Open
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Timothy Ryan FR Grand Canyon 4.60m 15-01.00
4.30 4.45 4.60 4.75
O O O XXX
2 Keith Williams JR Grand Canyon 4.45m 14-07.25
4.15 4.30 4.45 4.60
O O XXO XXX
3 Treston Slater FR Mesa J4.45m 14-07.25
4.15 4.30 4.45 4.60
XO O XXO XXX
4 Austin Tilley FR Grand Canyon 4.30m 14-01.25
4.30 4.45
O XXX
5 Joseph Ernst SR Risen Perform J4.30m 14-01.25
4.00 4.15 4.30 4.45
O O XO XXX
6 Timmy Johnson FR Grand Canyon J4.30m 14-01.25
4.00 4.15 4.30 4.45
XO O XO XXX
7 Joaquin Castellanos FR Grand Canyon 4.15m 13-07.25
4.00 4.15 4.30
O O XXX
8 Thomas Ernst SR Risen Perform J4.15m 13-07.25
4.00 4.15 4.30
XO XO XXX
-- John Wenig SR Risen Perform NH
4.00
XXX
-- Michael Costello SO Mesa NH
4.30
XXX
-- D'Angelo Foster FR Mesa NH
4.00
XXX
Event 26 Men Pole Vault Invite
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nick Mossberg Unattached 5.25m 17-02.75
5.10 5.25 5.40
O XXO XXX
2 Mitchell Krier Risen Perform 4.95m 16-02.75
4.50 4.65 4.80 4.95 5.10
O O O O XXX
3 Leonard Bellgardt FR Mesa 4.65m 15-03.00
4.50 4.65 4.80
XO XXO XXX
-- Brad Walker Mizuno NYAC NH
5.50
XXX
-- Jacob Flores JR Unattached NH
4.65
XXX
-- Dillon Groener SO Unattached NH
4.65
XXX
Event 27 Women Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Krystal Wharton SR UNLV 5.90m 19-04.25
5.67m FOUL 5.90m 5.65m FOUL 5.55m
2 Ayana Gales SO UNLV 5.87m 19-03.25
FOUL 5.87m FOUL
3 Brianne Kee SR Unattached 5.80m 19-00.50
5.80m 5.73m FOUL
4 Megan VanWinkle SR Azusa Pacific 5.68m 18-07.75
5.34m FOUL 5.68m 5.46m FOUL 5.06m
5 Alexis Clay SR Northern Arizona 5.59m 18-04.25
5.05m 5.54m 5.59m 5.54m 5.41m 5.44m
6 Chantiel Harden SR Cal State LA 5.57m 18-03.25
5.40m FOUL 5.57m 5.50m 5.54m FOUL
6 Blessing Ufodiama 7 Unattached 5.57m 18-03.25
FOUL 5.50m 5.39m 5.03m 5.57m FOUL
8 Tiffeny Parker Unattached 5.49m 18-00.25
FOUL 5.23m 5.39m 5.21m 5.49m 5.40m
9 Cyinna Booker FR Azusa Pacific 5.43m 17-09.75
5.19m 5.41m 5.14m 5.17m 5.16m 5.43m
10 Andrea Olstead SO Grand Canyon 5.29m 17-04.25
4.97m 5.29m 5.16m
11 Maylea Tooze SR Grand Canyon 5.24m 17-02.25
5.24m 5.13m 4.94m
12 Aaliyah Cook FR Grand Canyon 5.21m 17-01.25
5.12m 5.21m 5.18m
13 Monika Beechum FR Northern Arizona 5.13m 16-10.00
5.00m 4.90m 5.13m
14 Juliet Summers-Hernandez SR UNLV 5.06m 16-07.25
5.06m FOUL 5.01m
15 Teyana Poole SO Azusa Pacific 4.98m 16-04.25
4.98m 4.90m FOUL
16 Brooke Hardge SO CS Fullerton 4.96m 16-03.25
4.96m 4.95m FOUL
17 Courtney Brown SO Northern Arizona 4.94m 16-02.50
4.94m 4.85m 4.29m
18 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 4.92m 16-01.75
FOUL 4.92m 4.57m
19 Ifunanya Gwacham SO CS Fullerton 4.89m 16-00.50
FOUL 4.69m 4.89m
20 Kylee Vandenberg SO UNLV 4.88m 16-00.25
4.88m 4.83m 4.12m
20 Malika Murphy SO Glendale 4.88m 16-00.25
4.63m 4.88m 4.86m
22 Laura Hamann FR CS Fullerton 4.84m 15-10.50
4.84m FOUL 4.72m
23 Madison Belnap FR Northern Arizona 4.52m 14-10.00
FOUL FOUL 4.52m
24 Kaitlin Klem FR Grand Canyon 4.47m 14-08.00
4.26m 4.47m 4.05m
Event 28 Men Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Shujaa Benson SR Azusa Pacific 7.28m 23-10.75
6.05m 7.28m FOUL FOUL FOUL FOUL
2 Marcus Flannigan SO Grand Canyon 7.00m 22-11.75
6.58m 6.65m 6.50m FOUL 6.72m 7.00m
3 Alexander Odem SR Northern Arizona 6.69m 21-11.50
FOUL FOUL 6.27m 6.42m 6.69m FOUL
4 Connor Vincent SR Northern Arizona 6.65m 21-10.00
FOUL 4.33m 6.50m 6.65m FOUL 6.56m
5 Royal Black SO Northern Arizona 6.46m 21-02.50
6.46m 6.39m FOUL 5.43m FOUL FOUL
6 Akintunde Adeyemi SR Grand Canyon 6.43m 21-01.25
6.43m FOUL 6.05m 5.76m FOUL FOUL
7 Ayodele Adeyemi FR Grand Canyon 6.37m 20-10.75
6.25m 6.37m 5.90m 6.05m 6.17m FOUL
8 Jude Olear JR Grand Canyon 6.32m 20-09.00
6.29m 6.31m 6.32m 6.11m FOUL FOUL
9 Ian Dildine JR Northern Arizona 6.28m 20-07.25
FOUL FOUL 6.28m 5.99m FOUL FOUL
10 Nicholas Smith JR Northern Arizona 6.24m 20-05.75
6.12m 6.07m 6.24m
11 Robert Matthew SR Grand Canyon 6.04m 19-09.75
FOUL 6.04m FOUL
12 Michael Villarreal FR Glendale 5.96m 19-06.75
5.84m 5.71m 5.96m
13 Lane Reiter UNAT-NAU 5.85m 19-02.50
5.66m 4.70m 5.85m
-- Joseph Paige NA UNAT-NAU FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Timmy Johnson FR Grand Canyon FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Jerry Travis JR Grand Canyon FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 29 Women Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Blessing Ufodiama 7 Unattached 13.46m 44-02.00
12.92m 13.46m FOUL FOUL 13.38m FOUL
2 Cyinna Booker FR Azusa Pacific 11.69m 38-04.25
11.19m 11.56m 11.69m FOUL 11.28m 11.69m
3 Ty'Jalayah Robertson SO CS Fullerton 11.63m 38-02.00
FOUL 11.36m 11.17m 11.63m 11.60m 11.12m
4 Andrea Olstead SO Grand Canyon 11.46m 37-07.25
11.13m 11.02m 11.28m 11.21m 11.46m 11.26m
5 Courtney Brown SO Northern Arizona 11.37m 37-03.75
11.22m 11.23m 11.37m 11.12m 11.10m 10.79m
6 Ifunanya Gwacham SO CS Fullerton 11.33m 37-02.25
FOUL 10.95m 11.33m 11.18m 11.29m FOUL
7 Teyana Poole SO Azusa Pacific 11.23m 36-10.25
11.00m 10.80m 11.02m 11.18m FOUL 11.23m
8 Aaliyah Cook FR Grand Canyon 11.13m 36-06.25
10.72m 11.13m 10.77m PASS PASS PASS
9 Laura Hamann FR CS Fullerton 11.08m 36-04.25
11.08m FOUL 10.62m FOUL FOUL 10.95m
10 Jessica Smith FR Glendale 10.62m 34-10.25
10.41m 10.34m 10.62m
11 Madison Belnap FR Northern Arizona 10.32m 33-10.25
FOUL 10.32m FOUL
12 Sarah Dennard FR Grand Canyon 10.31m 33-10.00
FOUL 10.31m 10.23m
-- Ayana Gales SO UNLV FOUL
FOUL PASS PASS
Event 30 Men Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Robert Matthew SR Grand Canyon 14.31m 46-11.50
13.68m FOUL 14.02m 14.31m FOUL FOUL
2 Jude Olear JR Grand Canyon 14.12m 46-04.00
14.12m 13.94m FOUL
3 Alexander Odem SR Northern Arizona 14.01m 45-11.75
13.64m FOUL FOUL 13.94m FOUL 14.01m
4 Akintunde Adeyemi SR Grand Canyon 13.91m 45-07.75
FOUL 13.91m FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Ayodele Adeyemi FR Grand Canyon 12.82m 42-00.75
FOUL 12.63m 12.82m FOUL FOUL FOUL
6 Ahmir Lamar FR Grand Canyon 12.72m 41-08.75
12.57m 12.72m FOUL 12.19m 12.60m 12.51m
Event 31 Women Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mackenna Howard FR UNLV 15.30m 50-02.50
14.74m 14.41m 15.17m 15.30m 15.28m 14.79m
2 Jessica Weise JR Northern Arizona 15.05m 49-04.50
15.05m FOUL 14.34m 14.03m FOUL FOUL
3 Vanessa Sierra SO UNLV 14.40m 47-03.00
13.22m 14.40m 12.86m
4 Nyomi Mosley JR Grand Canyon 13.10m 42-11.75
11.53m FOUL 13.10m FOUL 12.63m FOUL
5 Vanessa Levy SR Grand Canyon 12.96m 42-06.25
12.96m FOUL FOUL 12.60m 12.85m FOUL
6 Tiana Hatler-Stefick FR Northern Arizona 12.68m 41-07.25
FOUL 12.68m FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Uhunoma Osazuwa Double Pillar 12.60m 41-04.25
11.63m 12.60m 11.50m FOUL FOUL FOUL
8 Jazzmine Ecker FR Northern Arizona 12.46m 40-10.50
11.24m FOUL 11.99m 12.46m 12.17m 12.44m
9 Amanda Mercado SR CS Fullerton 11.72m 38-05.50
FOUL 11.24m 11.72m
10 Hannah Wolfe FR Grand Canyon 11.26m 36-11.50
FOUL 10.29m 11.26m
11 Lizett Herrera SR Cal State LA 11.22m 36-09.75
11.22m 10.72m FOUL
12 Megan VanWinkle SR Azusa Pacific 11.20m 36-09.00
FOUL FOUL 11.20m
13 Jessica Flores JR CS Fullerton 10.93m 35-10.50
FOUL 10.93m 10.85m
14 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 9.64m 31-07.50
9.64m 9.42m 8.49m
15 Maylea Tooze SR Grand Canyon 9.54m 31-03.75
9.54m FOUL 9.24m
16 Mally McGarity SO Grand Canyon 8.93m 29-03.75
8.93m 8.87m FOUL
17 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 8.03m 26-04.25
7.91m 7.87m 8.03m
Event 32 Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Justin Rodhe Unattached 19.79m 64-11.25
18.41m 19.72m FOUL 19.33m 19.79m 19.65m
2 Mike Thalken Unattached 17.53m 57-06.25
17.51m 17.53m FOUL FOUL 17.18m 16.76m
3 Shawn Collins SO Northern Arizona 16.18m 53-01.00
16.03m FOUL 15.89m 16.18m 16.09m FOUL
4 Rashad Williams SR World Athletics 15.98m 52-05.25
FOUL 15.97m FOUL 15.98m FOUL FOUL
4 Alexander Ostrowski SR CS Fullerton 15.98m 52-05.25
FOUL 10.79m FOUL 15.98m FOUL FOUL
6 Gus Margiotta SR Northern Arizona 15.96m 52-04.50
15.77m FOUL FOUL FOUL 15.96m FOUL
7 Talaiasi Taueli FR Azusa Pacific 14.98m 49-01.75
14.75m 14.98m 14.80m FOUL 14.78m 14.97m
8 Jesus Valasquez JR Grand Canyon 13.50m 44-03.50
13.31m 13.50m 13.29m FOUL FOUL 13.47m
9 Aaron Burnside SO Grand Canyon 12.27m 40-03.25
FOUL 12.27m FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 33 Women Weight Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Cortney Miller JR UNLV 19.12m 62-08.75
17.10m 17.92m 19.12m FOUL FOUL 18.19m
2 Amanda Gricus SR Unattached 17.65m 57-11.00
17.46m 17.39m 17.65m FOUL 17.55m FOUL
3 Amanda Mercado SR CS Fullerton 17.20m 56-05.25
16.41m 17.20m FOUL 16.11m FOUL FOUL
4 Jessica Weise JR Northern Arizona 16.85m 55-03.50
15.53m 15.70m 16.85m 15.71m 16.56m FOUL
5 Amber Panapa JR Azusa Pacific 16.81m 55-02.00
16.81m FOUL 14.30m 15.75m 16.46m FOUL
6 Vanessa Levy SR Grand Canyon 16.74m 54-11.25
FOUL 16.15m 16.74m 16.58m FOUL FOUL
7 Mackenna Howard FR UNLV 16.56m 54-04.00
16.06m 16.38m 16.45m 15.56m 16.03m 16.56m
8 Vanessa Sierra SO UNLV 16.50m 54-01.75
16.50m FOUL 14.90m FOUL
9 Jessica Flores JR CS Fullerton 15.78m 51-09.25
15.68m 14.81m 15.78m 15.31m
10 Kadie McNamara JR Northern Arizona 15.18m 49-09.75
FOUL 15.18m 15.16m
11 Brooke Andersen FR Northern Arizona 14.95m 49-00.75
FOUL FOUL 14.95m
11 Nyomi Mosley JR Grand Canyon 14.95m 49-00.75
FOUL 14.95m FOUL
13 Alexandria Kemp JR CS Fullerton 14.80m 48-06.75
FOUL 14.75m 14.80m
14 Danica Dobosy JR Azusa Pacific 14.79m 48-06.25
FOUL FOUL 14.79m
15 Anna Padgett JR Northern Arizona 14.21m 46-07.50
11.73m 14.21m FOUL
16 Kyra Day JR UNLV 13.76m 45-01.75
13.76m 13.68m 13.34m
17 Catherine Craig JR CS Fullerton 12.83m 42-01.25
12.83m 11.79m FOUL
18 Lizett Herrera SR Cal State LA 11.89m 39-00.25
FOUL 11.89m FOUL
19 Alexandra Collins SR Unattached 11.05m 36-03.00
FOUL 11.05m FOUL
20 Tayla Schultz FR CS Fullerton 9.68m 31-09.25
9.68m FOUL 9.29m
Event 34 Men Weight Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Gus Margiotta SR Northern Arizona 16.71m 54-10.00
16.71m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
2 Aaron Burnside SO Grand Canyon 13.11m 43-00.25
13.11m 12.68m FOUL FOUL FOUL 12.59m
3 Jesus Valasquez JR Grand Canyon 11.68m 38-04.00
10.93m FOUL FOUL FOUL FOUL 11.68m
Event 35 Women Indoor Pentathlon
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Breanna Leslie SR UNAT-APU 4164
2 Tiffeny Parker Unattached 3854
3 Taylor Frank SR CS Fullerton 3296
4 Leah Stevens SR CS Fullerton 2733
5 Nicolette Garcia SR CS Fullerton 2395
Event 35 Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Breanna Leslie SR UNAT-APU 8.54 1 1008
2 Tiffeny Parker Unattached 8.77 2 959
3 Taylor Frank SR CS Fullerton 9.21 1 867
4 Nicolette Garcia SR CS Fullerton 9.55 2 798
5 Leah Stevens SR CS Fullerton 10.79 1 571
Event 35 Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Tiffeny Parker Unattached 1.73m 5-08.00 891
1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76
O O O O O XXX
1 Breanna Leslie SR UNAT-APU 1.73m 5-08.00 891
1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76
O O O XXO O XXX
3 Taylor Frank SR CS Fullerton 1.64m 5-04.50 783
1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67
XXO O O XO XXO XXX
4 Leah Stevens SR CS Fullerton 1.58m 5-02.25 712
1.37 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61
O O O O O XXO XO XXX
5 Nicolette Garcia SR CS Fullerton 1.49m 4-10.50 610
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52
O O XO O O XXX
Event 35 Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Tiffeny Parker Unattached 12.35m 40-06.25 684
11.08m 12.35m FOUL
2 Breanna Leslie SR UNAT-APU 12.29m 40-04.00 680
12.29m 11.97m 11.89m
3 Leah Stevens SR CS Fullerton 9.94m 32-07.50 526
FOUL 9.18m 9.94m
4 Taylor Frank SR CS Fullerton 9.04m 29-08.00 467
9.04m 8.25m 8.52m
5 Nicolette Garcia SR CS Fullerton 8.36m 27-05.25 423
8.36m 8.19m 7.70m
Event 35 Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Breanna Leslie SR UNAT-APU 5.72m 18-09.25 765
5.44m 5.65m 5.72m
2 Tiffeny Parker Unattached 5.65m 18-06.50 744
5.56m 5.65m FOUL
3 Taylor Frank SR CS Fullerton 5.35m 17-06.75 657
FOUL 4.88m 5.35m
4 Leah Stevens SR CS Fullerton 4.97m 16-03.75 551
4.97m 4.91m 4.95m
5 Nicolette Garcia SR CS Fullerton 4.14m 13-07.00 340
FOUL 4.14m FOUL
Event 35 Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Breanna Leslie SR UNAT-APU 2:20.24 820
2 Tiffeny Parker Unattached 2:39.72 576
3 Taylor Frank SR CS Fullerton 2:44.50 522
4 Leah Stevens SR CS Fullerton 2:59.11 373
5 Nicolette Garcia SR CS Fullerton 3:16.89 224
Event 36 Men Heptathlon
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Justin Balczak SR Azusa Pacific 5343
2 Tomek Czerwinski SR Azusa Pacific 4956
3 Matthew Nash SR Azusa Pacific 4707
Event 36 Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tomek Czerwinski SR Azusa Pacific 7.31 775
2 Justin Balczak SR Azusa Pacific 7.39 749
3 Matthew Nash SR Azusa Pacific 7.70 650
Event 36 Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Justin Balczak SR Azusa Pacific 6.87m 22-06.50 783
6.50m 6.82m 6.87m
2 Tomek Czerwinski SR Azusa Pacific 6.66m 21-10.25 734
6.48m 6.66m 6.52m
3 Matthew Nash SR Azusa Pacific 6.27m 20-07.00 646
6.27m FOUL 6.25m
Event 36 Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Tomek Czerwinski SR Azusa Pacific 12.62m 41-05.00 644
12.01m 12.19m 12.62m
2 Matthew Nash SR Azusa Pacific 12.09m 39-08.00 612
12.09m 12.04m FOUL
3 Justin Balczak SR Azusa Pacific 11.84m 38-10.25 597
11.81m FOUL 11.84m
Event 36 Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Justin Balczak SR Azusa Pacific 2.04m 6-08.25 840
1.89 1.92 1.95 1.98 2.01 2.04 2.07
O O O O O XO XXX
2 Tomek Czerwinski SR Azusa Pacific 1.83m 6-00.00 653
1.74 1.77 1.80 1.83 1.86
XO O O XO XXX
3 Matthew Nash SR Azusa Pacific 1.80m 5-10.75 627
1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 1.83
O O O O XO XXX
Event 36 Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Justin Balczak SR Azusa Pacific 8.41 881
2 Tomek Czerwinski SR Azusa Pacific 8.66 823
3 Matthew Nash SR Azusa Pacific 9.04 737
Event 36 Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Justin Balczak SR Azusa Pacific 4.66m 15-03.50 807
4.26 4.36 4.46 4.56 4.66 4.76
O O XXO O O XXX
2 Matthew Nash SR Azusa Pacific 4.56m 14-11.50 778
4.16 4.26 4.36 4.46 4.56 4.66
O O XO O XO XXX
3 Tomek Czerwinski SR Azusa Pacific 4.26m 13-11.75 691
3.96 4.06 4.16 4.26 4.36
XO O XXO O XXX
Event 36 Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Justin Balczak SR Azusa Pacific 2:57.78 686
2 Matthew Nash SR Azusa Pacific 3:00.71 657
3 Tomek Czerwinski SR Azusa Pacific 3:02.88 636
|