2015 Friday Night Duals Results
Friday Night Duals - 1/16/2015
Walkup Skydome, Flagstaff Arizona
Dual Meet Scores - Through Event 28
Women
Arizona State 64.00 48.00 Arizona
Grand Canyon 80.00 51.00 Arizona
Northern Arizona 67.00 56.00 Arizona
San Diego State 57.00 50.00 Arizona
Arizona 57.00 39.00 Southern Utah
Grand Canyon 78.00 61.00 Arizona State
Arizona State 71.00 56.00 Northern Arizona
Arizona State 59.00 57.00 San Diego State
Arizona State 76.00 38.00 Southern Utah
Grand Canyon 77.00 64.00 Northern Arizona
Grand Canyon 76.00 61.00 San Diego State
Grand Canyon 93.00 34.00 Southern Utah
Northern Arizona 66.00 58.00 San Diego State
Northern Arizona 72.00 37.00 Southern Utah
San Diego State 70.00 35.00 Southern Utah
Men
Arizona State 49.00 45.00 Arizona
Grand Canyon 96.00 38.00 Arizona
Northern Arizona 76.50 46.50 Arizona
Arizona 63.00 0.00 San Diego State
Southern Utah 65.00 49.00 Arizona
Grand Canyon 81.00 48.00 Arizona State
Northern Arizona 72.00 48.00 Arizona State
Arizona State 52.00 0.00 San Diego State
Southern Utah 71.00 46.00 Arizona State
Grand Canyon 75.00 71.00 Northern Arizona
Grand Canyon 109.00 0.00 San Diego State
Grand Canyon 88.00 53.00 Southern Utah
Northern Arizona 94.00 0.00 San Diego State
Northern Arizona 78.00 53.00 Southern Utah
Southern Utah 82.00 0.00 San Diego State
Friday Night Duals - 1/16/2015
Walkup Skydome, Flagstaff Arizona
Results
Event 1 Women 60 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Jasmine Gibbs JR Arizona State 7.39 7.47 3
2 Tope Williams FR Grand Canyon 7.50 7.52 3
3 Darriel Banks SR Northern Arizona 7.39 7.59 3
4 Jazmen Bunch FR San Diego State 7.50 7.61 3
5 Micha Auzenne SO San Diego State 7.53 7.66 3
6 Mayra Franco JR Southern Utah 7.78 7.70 2
7 Kevina Godfrey SO Grand Canyon 7.69 7.72 3
8 Briana Myers FR Grand Canyon 7.75 x7.78 2
9 Starlynn Singleton SO San Diego State 7.71 x7.84 3
10 Jessy Eatmon SO Grand Canyon 7.80 x7.90 2
11 McKenna Neufeld FR Grand Canyon 7.85 x7.97 2
12 Alexis Clay SR Northern Arizona 7.90 7.97 1
13 Rachel Johns SO Arizona 7.70 7.99 2
14 Torey Braly SO Northern Arizona 7.84 x8.18 2
15 Courtney Brown SO Northern Arizona x8.26 1
16 Monika Beechum FR Northern Arizona x8.30 1
17 Madison Belnap FR Northern Arizona x8.48 1
18 Michelle Watson SO Northern Arizona x8.66 1
Event 2 Men 60 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Devan Spann JR Arizona State 6.76 6.68 3
2 Aaron Thurber JR Grand Canyon 6.84 6.77 3
3 Mohammad Alhasan SR Arizona 6.69 6.84 3
4 Niels Theijs JR Grand Canyon 6.92 6.87 3
5 Vernon Jamison SR Northern Arizona 6.94 6.91 2
6 Marcus Flannigan SO Grand Canyon 6.94 x6.95 2
7 Justin Lewis FR Southern Utah 6.85 6.97 3
8 Matt Kaldawi SO Grand Canyon 6.94 x7.02 2
9 Lance Parker SR Grand Canyon 6.85 x7.05 3
9 James Fisher SO Northern Arizona 7.00 7.05 2
11 Zach Morris FR Southern Utah 6.90 7.11 3
12 Nicholas Smith JR Northern Arizona x7.12 1
13 Deante Kemper SR Northern Arizona x7.15 1
14 Stephen Wilson SR Southern Utah 7.00 x7.16 2
15 Alexander Odem SR Northern Arizona x7.38 1
16 Royal Black SO Northern Arizona x7.41 1
17 Ian Dildine JR Northern Arizona x7.43 1
18 Connor Vincent SR Northern Arizona x7.62 1
Event 3 Women 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Brianna Tate SR Arizona State 24.21 24.39 4
2 Jazmen Bunch FR San Diego State 24.50 24.68 3
3 Sara McDonald SR Arizona State 24.22 24.77 3
4 Shamelle Pless SR Northern Arizona 24.33 24.82 4
5 Simone Glenn FR San Diego State 24.20 25.15 4
6 Darriel Banks SR Northern Arizona 24.17 25.18 4
7 Tope Williams FR Grand Canyon 24.32 25.27 3
8 Ashley Henderson FR San Diego State x25.39 1
9 Nicole Fotinos SO Northern Arizona x26.15 1
10 Amanda Stricker JR Northern Arizona 26.00 x26.70 1
11 Torey Braly SO Northern Arizona 25.50 x26.86 2
-- Jessy Eatmon SO Grand Canyon 24.99 DQ 2 Lane Violation
Event 4 Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Lance Parker SR Grand Canyon 21.11 21.73 3
2 James Fisher SO Northern Arizona 21.90 21.74 2
3 Vernon Jamison SR Northern Arizona 21.46 21.90 3
4 Blake Eichler JR Arizona 21.52 21.97 3
5 Zach Morris FR Southern Utah 21.85 22.16 2
6 Mohammad Alhasan SR Arizona 21.32 22.17 3
7 Justin Lewis FR Southern Utah 21.90 22.25 1
8 Cameron Coleman JR Northern Arizona 21.69 x22.39 2
9 Niels Theijs JR Grand Canyon 22.01 22.41 1
10 Matt Kaldawi SO Grand Canyon 21.88 x22.95 2
Event 5 Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Nnenya Hailey SO Arizona 54.15 54.87 5
2 Moya Mckenzie SR Grand Canyon 53.57 55.11 5
3 Tatum Waggoner FR Arizona 55.65 56.87 4
4 Haley Harris JR Southern Utah 57.45 57.13 3
5 Alexandra Gilbert SO Grand Canyon 56.32 57.30 4
6 Shamelle Pless SR Northern Arizona 55.92 57.35 5
7 Elizabeth Smith JR Arizona 55.58 x57.67 4
8 Morgan Struble JR Arizona 55.45 x57.82 4
9 Christine Miles JR Grand Canyon 57.21 x58.10 3
10 Paeden Jackson FR Grand Canyon 57.22 x58.20 3
11 Melese Crozier FR Arizona State 56.50 58.24 4
12 Gia Trevisan JR Arizona 55.63 x58.83 5
13 Bria Edwards JR Northern Arizona 59.46 1
14 Andrea Martinez SR Southern Utah 58.52 59.80 2
15 Amanda Sims JR Grand Canyon x59.93 1
16 Amanda Stricker JR Northern Arizona 58.93 x59.94 2
17 Janice George SO San Diego State 57.29 59.97 3
18 Aubrey Bryson JR Southern Utah 59.00 x1:00.03 2
19 Sydney Madrid FR Grand Canyon 58.22 x1:00.97 3
20 Dionna Mercer JR Grand Canyon 59.99 x1:02.02 2
21 Paige Cardiff SO Southern Utah 1:02.00 x1:02.20 1
22 Brindisy Russell FR Southern Utah 59.00 x1:02.31 2
23 Jasper Gray SO Arizona 55.61 x1:04.40 5
24 Kadiatou Samake SO Southern Utah 1:01.03 x1:07.49 2
-- LaTroya Franklin SO Arizona State 54.22 DNF 5
Event 6 Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Arnold Carrillo JR Southern Utah 48.20 47.44 3
2 Josh Ralston JR Grand Canyon 47.21 47.79 3
3 Pete Lauderdale SR Arizona 47.50 48.28 3
4 Chris Oestmann JR Northern Arizona 49.00 49.92 1
5 Isaac Allanarem FR Grand Canyon 49.09 49.93 1
6 Mykeal Ham FR Grand Canyon 48.22 x50.07 2
7 Eric Sandall SO Southern Utah 51.23 50.14 1
8 Ronny Hall FR Arizona State 48.95 50.40 2
9 Cameron Coleman JR Northern Arizona 48.22 50.59 2
10 Philip Terry FR Grand Canyon 48.32 x50.61 2
11 Austin Lutterloh FR Grand Canyon 49.55 x50.89 1
12 Cody Britt JR Grand Canyon 50.00 x52.36 1
13 Blake Eichler JR Arizona 47.95 56.94 3
-- Joshua Cummings FR Arizona 48.58 DQ 3 Fail to Report
Event 7 Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ellison Grove FR San Diego State 2:16.72
2 Paisley Pettway SR Arizona State 2:15.00 2:18.06
3 Ashley Hawks JR Southern Utah 2:15.00 2:18.80
4 Katelin Warren FR Arizona 2:15.00 2:19.94
5 Alex Berman FR Arizona 2:15.00 2:20.74
6 Maggie Carruth FR Northern Arizona 2:21.36
7 Bailie Jones FR Grand Canyon 2:17.00 2:22.67
8 Kylie Goo SO Northern Arizona 2:12.77 2:23.24
9 Jana Warrick FR Southern Utah 2:30.00 2:23.74
10 Rachel Niesen FR Northern Arizona x2:24.32
11 Zoe Falk FR Northern Arizona x2:24.47
12 Emily Wilkinson JR Grand Canyon 2:16.00 2:24.49
13 Carolyn Bethel SO Northern Arizona 2:13.03 x2:24.50
14 Shayla Freeman SR Northern Arizona 2:16.74 x2:25.23
15 Meagan Wakefield JR Northern Arizona 2:17.30 x2:27.03
16 Jamie Shrader SR Northern Arizona 2:16.82 x2:27.37
17 Lauren Justus SR Northern Arizona x2:28.17
18 Taylor Bond SO Grand Canyon 2:25.00 x2:29.11
Event 8 Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mike Tate SO Southern Utah 1:53.00 1:53.48
2 Michael Julian SO Arizona State 1:50.33 1:54.50
3 Trevor Landry JR Arizona State 1:50.51 1:55.65
4 Michael Chin SO Northern Arizona 1:55.00 1:56.47
5 Istvan Szogi FR Southern Utah 1:54.00 1:56.54
6 Alejandro Montano SR Northern Arizona 1:59.49
7 Kalen Meza FR Grand Canyon 1:55.00 1:59.56
8 Collin Arave FR Southern Utah 2:00.00 x2:01.88
9 Kasey Hutchinson JR Southern Utah 1:59.00 x2:01.95
10 Nathaniel Basinger FR Grand Canyon 1:59.00 2:02.40
11 Brody Hagen FR Arizona 1:55.80 2:04.37
12 Bahlbi Gebreyohanns SR Northern Arizona x2:04.74
13 Andrew Wiggins FR Northern Arizona x2:04.94
14 Jarrick Wenslow FR Northern Arizona x2:05.88
15 Cody Reed SR Northern Arizona x2:07.63
16 Jordan Beverly SR Grand Canyon 1:58.00 x2:08.47
17 Harvey Nelson FR Northern Arizona 2:05.00 x2:16.21
-- Brandon Gonzalez SO Grand Canyon 1:56.30 DNF
-- Trent Andrews FR Grand Canyon 1:57.00 DQ 2 Step Inside Turn 2
Event 9 Women 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kylie Goo SO Northern Arizona 5:20.29
2 Elaine Ribeiro SO San Diego State 5:21.97
3 Shayla Freeman SR Northern Arizona 5:10.00 5:21.99
4 Lauren Justus SR Northern Arizona 5:27.23 x5:22.88
5 Emily Bartz SR Northern Arizona 5:30.00 x5:27.46
6 Carolyn Bethel SO Northern Arizona 4:53.24 x5:27.76
7 Jamie Shrader SR Northern Arizona 5:20.00 x5:28.06
8 Melanie Zibrat SO Northern Arizona 5:30.00 x5:32.64
9 Anna Henry SO Grand Canyon 5:20.00 5:33.07
10 Rebekah Young JR Grand Canyon 5:20.00 5:33.26
11 Angie Nickerson FR Southern Utah 5:15.00 5:34.00
12 Ashley Tyndall FR Southern Utah 5:30.00 5:34.54
13 Lacey Peterson FR Grand Canyon 5:15.00 x5:34.76
14 Kellie Stroupe FR Grand Canyon 5:25.00 x5:41.78
15 Sharlie Dimick FR Southern Utah 5:35.00 x5:41.93
16 Caitlin Elgan FR Southern Utah 5:40.00 x5:53.95
Event 10 Men 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Tyler Vandyke JR Grand Canyon 4:16.00 4:22.71
2 Alejandro Montano SR Northern Arizona 4:12.00 4:25.54
3 Hayden Hawks JR Southern Utah 4:15.00 4:27.39
4 Shinano Miyazawa SO Southern Utah 4:25.00 4:29.72
5 Bahlbi Gebreyohanns SR Northern Arizona 4:30.00 4:30.70
6 Nate Jewkes SR Southern Utah 4:17.00 x4:33.15
7 Cody Reed SR Northern Arizona 4:20.00 x4:34.14
8 Skylar Riggs JR Southern Utah 4:25.00 x4:34.32
9 Robby Lee JR Southern Utah 4:40.00 x4:39.23
10 Jarrick Wenslow FR Northern Arizona x4:40.82
11 Christopher Baker FR Grand Canyon 4:25.00 4:44.53
12 Harvey Nelson FR Northern Arizona 4:30.00 x4:48.62
-- Brandon Gonzalez SO Grand Canyon 4:25.00 DNF
Event 11 Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ashley Hawks JR Southern Utah 9:50.00 10:40.94
2 Caroline Hogardh JR Northern Arizona 9:35.00 10:47.66
3 Kayla Freeman SR Northern Arizona 10:04.12 10:48.54
4 Kelsi Klotter JR Grand Canyon 10:35.00 10:50.93
5 Heather LaPlante SO Northern Arizona 9:50.00 x10:57.81
6 Rolonda Jumbo JR Northern Arizona 9:54.30 x10:59.42
7 Taryn Treadway SR Northern Arizona x10:59.92
8 Jasmyn Hildebrandt JR Southern Utah 10:30.00 11:02.79
9 Ashley Tyndall FR Southern Utah 10:45.00 x11:04.05
10 Angie Nickerson FR Southern Utah 10:10.00 x11:13.68
11 Mariah Montoya FR Grand Canyon 10:35.00 11:21.54
12 Kaylee Boyer JR Southern Utah 10:30.00 x11:23.61
13 Kylee Kieser SR Northern Arizona 10:30.92 x11:30.21
14 Savannah Gaffney FR Northern Arizona x11:40.01
15 Kendra Altman SR Grand Canyon 11:15.00 x11:52.27
16 Nicole Zampino JR Grand Canyon 11:15.00 x11:59.14
Event 12 Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Futsum Zienasellassie SO Northern Arizona 8:22.03 8:42.52
2 Nathan Weitz JR Northern Arizona 8:16.87 8:43.24
3 Hayden Hawks JR Southern Utah 8:35.00 8:53.14
4 Mike Tate SO Southern Utah 8:35.00 8:57.33
5 Istvan Szogi FR Southern Utah 8:50.00 x9:06.90
6 Brandon Kocmoud JR Grand Canyon 8:45.43 9:10.35
7 Skylar Riggs JR Southern Utah 9:10.00 x9:21.65
8 Shinano Miyazawa SO Southern Utah 8:55.00 x9:30.91
9 Samuel Proctor FR Grand Canyon 9:10.00 9:36.05
10 Ian Stevens FR Northern Arizona x9:39.52
11 Matthew Jackson JR Grand Canyon 9:10.00 x9:40.59
12 Gage Hale SO Grand Canyon 9:30.00 x10:05.52
-- Nate Jewkes SR Southern Utah 8:35.00 DNF
Event 13 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Tiana Bonds FR Arizona 8.45 8.46 3
2 Micha Auzenne SO San Diego State 8.35 8.60 3
3 Madison Gipson SO San Diego State 8.66 8.62 3
4 Briana Myers FR Grand Canyon 8.68 8.81 3
5 Ally Cuddeford SO Grand Canyon 8.98 8.90 2
6 Kendra Purifoye FR Arizona State 9.00 8.98 2
7 Alyssa Thompson FR Arizona 8.82 8.99 3
8 Karsen Sper JR San Diego State 8.76 x9.00 3
9 Emily Shieh SO Grand Canyon 8.88 x9.18 3
10 Traci Hicks JR Arizona 8.45 x9.21 3
11 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 9.30 x9.39 1
12 Mally McGarity SO Grand Canyon 9.42 x9.57 1
13 Aleah Hurst SO Arizona 8.90 x9.60 2
14 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 9.32 x9.81 1
15 Maylea Tooze SR Grand Canyon 9.50 x9.83 1
16 Sarah Haydock SR San Diego State 9.00 x10.11 2
-- Shonda Jones JR Grand Canyon 9.16 FS 2
Event 14 Men 60 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 William Taylor SR Arizona State 7.85 7.82 2
2 Vernon Jamison SR Northern Arizona 7.92 8.01 2
3 Jahliell Wiltshire SR Grand Canyon 8.12 8.19 2
4 LeSean Marks SR Grand Canyon 8.25 8.28 2
5 Harrison Ivie SR Arizona 8.82 8.45 1
6 Milan Howard FR Grand Canyon 8.35 x8.46 2
7 Alex Anderson SR Southern Utah 8.20 8.51 2
8 Anthony Phelps FR Grand Canyon 8.38 x8.57 2
9 Ryan Conan JR Southern Utah 8.75 8.59 1
10 Timmy Johnson FR Grand Canyon 8.65 x8.95 1
11 Timothy Ryan FR Grand Canyon 8.70 x9.13 1
12 Myles Hawkins FR Arizona 9.30 9.35 1
13 Andrew Tyndall FR Southern Utah 9.50 x10.09 1
Event 15 Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Arizona State 'A' 3:33.13 3:44.29 3
1) Sara McDonald SR 2) LaTroya Franklin SO
3) Melese Crozier FR 4) Brianna Tate SR
2 Arizona 'A' 3:40.00 3:51.21 3
1) Diana Gajda FR 2) Alyssa Thompson FR
3) Traci Hicks JR 4) Nnenya Hailey SO
3 Arizona 'B' 3:40.00 x3:55.80 3
1) Morgan Struble JR 2) Tiana Bonds FR
3) Katelin Warren FR 4) Tatum Waggoner FR
4 Grand Canyon 'A' 3:42.13 3:55.85 3
1) Alexandra Gilbert SO 2) Christine Miles JR
3) Paeden Jackson FR 4) Moya Mckenzie SR
5 San Diego State 'A' 3:47.47 3:56.34 2
1) Bonnie Draxler FR 2) Simone Glenn FR
3) Tyra Lea SO 4) Ellison Grove FR
6 Arizona 'C' 3:40.00 x4:02.26 3
1) Elizabeth Smith JR 2) Jasper Gray SO
3) Alex Berman FR 4) Gia Trevisan JR
7 Southern Utah 'A' 3:55.00 4:02.80 2
1) Haley Harris JR 2) Andrea Martinez SR
3) Aubrey Bryson JR 4) Jamila Pullum SR
8 Grand Canyon 'B' 3:55.00 x4:08.00 2
1) Amanda Sims JR 2) Sydney Madrid FR
3) Bailie Jones FR 4) Dionna Mercer JR
9 Northern Arizona 'B' 4:08.00 x4:16.57 1
1) Emily Bartz SR 2) Savannah Gaffney FR
3) Rachel Niesen FR 4) Meagan Wakefield JR
10 Northern Arizona 'C' 4:08.00 x4:17.16 1
1) Caroline Hogardh JR 2) Zoe Falk FR
3) Taryn Treadway SR 4) Kayla Freeman SR
11 Northern Arizona 'A' 4:08.00 4:27.65 1
1) Melanie Zibrat SO 2) Kylee Kieser SR
3) Heather LaPlante SO 4) Rolonda Jumbo JR
Event 16 Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Grand Canyon 'A' 3:12.29 3:16.52 2
1) Mykeal Ham FR 2) LeSean Marks SR
3) Philip Terry FR 4) Josh Ralston JR
2 Arizona 'A' 3:12.54 3:18.28 2
1) Pete Lauderdale SR 2) Bryce Houston SO
3) Joshua Cummings FR 4) Blake Eichler JR
3 Northern Arizona 'A' 3:13.15 3:20.01 2
1) Vernon Jamison SR 2) Cameron Coleman JR
3) James Fisher SO 4) Chris Oestmann JR
4 Grand Canyon 'B' 3:20.00 x3:24.12 2
1) Austin Lutterloh FR 2) Anthony Phelps FR
3) Isaac Allanarem FR 4) Jahliell Wiltshire SR
5 Grand Canyon 'D' x3:27.80 1
1) Cody Britt JR 2) Timothy Ryan FR
3) Jordan Beverly SR 4) Nathaniel Basinger FR
6 Southern Utah 'A' 3:18.00 3:31.73 2
1) Justin Lewis FR 2) Zach Morris FR
3) Alex Anderson SR 4) Arnold Carrillo JR
7 Grand Canyon 'C' 3:22.00 x3:34.09 1
1) Kalen Meza FR 2) Timmy Johnson FR
3) Brandon Gonzalez SO 4) Milan Howard FR
8 Northern Arizona 'B' 3:30.00 x3:35.07 1
1) Connor Vincent SR 2) Michael Chin SO
3) Futsum Zienasellassie SO 4) Ian Stevens FR
9 Northern Arizona 'C' 3:30.00 x3:36.93 1
1) David Lugo FR 2) Caleb Potts SR
3) Nathan Weitz JR 4) Andrew Wiggins FR
-- Arizona State 'A' 3:12.00 DNF 2
1) Ronny Hall FR 2) Cody Moore JR
3) Trevor Landry JR 4) Michael Julian SO
Event 17 Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Lisanne Hagens SO Arizona 1.70m 1.75m 5-08.75
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
O O O XO XXX
2 Shakayla McEaddy SR Arizona 1.78m 1.70m 5-07.00
1.60 1.65 1.70 1.75
O XO O XXX
3 Shonda Jones JR Grand Canyon 1.65m 1.65m 5-05.00
1.55 1.60 1.65 1.70
O XXO O XXX
4 Aaliyah Cook FR Grand Canyon 1.65m J1.65m 5-05.00
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
XO O XO XO XXX
5 Alyssa Thompson FR Arizona 1.68m xJ1.65m 5-05.00
1.60 1.65 1.70
O XXO XXX
6 Emily Gerard FR Arizona 1.72m x1.60m 5-03.00
1.60 1.65
XO XXX
7 Karina Kelly FR Grand Canyon 1.60m x1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
XO O XXX
8 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 1.65m xJ1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
XO XO XXX
9 Mally McGarity SO Grand Canyon 1.65m xJ1.55m 5-01.00
1.55 1.60
XXO XXX
10 Kendra Purifoye FR Arizona State 1.55m 1.50m 4-11.00
1.40 1.45 1.50 1.55
O O O XXX
-- Taylir Garrison JR Southern Utah 1.64m NH
1.55
XXX
Event 18 Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Deante Kemper SR Northern Arizona 2.23m 2.17m 7-01.50
2.10 2.14 2.17 2.20
O XO XO XXX
2 Edmond Baker SR Arizona State 2.14m 2.05m 6-08.75
2.00 2.05 2.10
XO XO XXX
3 Josh Ralston JR Grand Canyon 1.95m 1.95m 6-04.75
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
O O O O XXO XXX
4 Amir Lamar FR Grand Canyon 1.90m 1.85m 6-00.75
1.75 1.80 1.85 1.90
O O XXO XXX
Event 19 Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Bonnie Draxler FR San Diego State 3.80m 4.17m 13-08.25
3.52 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27
O O O O O XXO XXX
2 Karen Snapper JR San Diego State 4.00m 3.97m 13-00.25
3.37 3.52 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07
O O XO XO XXO XXO XXX
3 Kortney Ross SR San Diego State 4.00m x3.77m 12-04.50
3.52 3.67 3.77 3.87
O O O XXX
4 Nicole Kennedy JR Arizona State 3.94m J3.77m 12-04.50
3.37 3.52 3.67 3.77 3.87
O O O XO XXX
5 Jennifer Rolph SO Grand Canyon 4.00m 3.67m 12-00.50
3.67 3.77
O XXX
6 Kristiana Warth FR Arizona State 3.86m 3.52m 11-06.50
3.37 3.52 3.67
O O XXX
7 Courtney Jackson FR San Diego State 3.40m xJ3.52m 11-06.50
3.22 3.37 3.52 3.67
XO O XO XXX
8 Lindsey Wright JR Grand Canyon 3.65m 3.37m 11-00.75
3.22 3.37 3.52
O O XXX
9 Savannah Whitehead SO Arizona 3.60m J3.37m 11-00.75
3.22 3.37 3.52
XO O XXX
10 Athena Masolini FR Grand Canyon 3.65m xJ3.37m 11-00.75
3.22 3.37 3.52
O XO XXX
11 Erin Stone JR Southern Utah 3.35m J3.37m 11-00.75
3.22 3.37 3.52
O XXO XXX
12 Ashley Privett SO Grand Canyon 3.65m x3.22m 10-06.75
3.22 3.37
XXO XXX
-- Jennafer Ingram JR Grand Canyon 3.60m NH
3.22
XXX
-- Haliegh Fritts FR Arizona State 3.72m NH
3.22
XXX
-- Katherine Magill SO San Diego State 3.21m NH
3.22
XXX
-- Rachelle Green FR Grand Canyon 3.50m NH
3.22
XXX
Event 20 Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Tanner Greeley JR Arizona State 5.06m 4.82m 15-09.75
4.67 4.82 5.00
XXO O XXX
2 Austin Tilley FR Grand Canyon 4.70m 4.67m 15-03.75
4.22 4.37 4.52 4.67 4.82
O O O O XXX
3 Matthew Eckles FR Arizona State 4.88m J4.67m 15-03.75
4.22 4.37 4.52 4.67 4.82
O O XO XXO XXX
4 Dillon Groener SO Arizona State 4.88m x4.52m 14-10.00
4.52 4.67
XXO XXX
5 Andrew Tyndall FR Southern Utah 4.50m 4.22m 13-10.00
4.07 4.22 4.37
O O XXX
6 Timothy Ryan FR Grand Canyon 4.65m xJ4.22m 13-10.00
3.92 4.07 4.22 4.37
O O XXO XXX
7 Joaquin Castellanos FR Grand Canyon 4.60m J4.22m 13-10.00
4.07 4.22 4.37
XXO XXO XXX
8 Keith Williams JR Grand Canyon 4.50m x4.07m 13-04.25
4.07 4.22
O XXX
9 Harrison Ivie SR Arizona 4.30m J4.07m 13-04.25
4.07 4.22
XO XXX
10 Royal Black SO Northern Arizona 3.77m 12-04.50
3.77 3.92
XO XXX
10 Myles Hawkins FR Arizona 4.30m 3.77m 12-04.50
3.77 3.92
XO XXX
-- Jacob Flores JR Arizona State 4.88m NH
4.52
XXX
-- Josiah Becker JR Arizona State 5.08m NH
4.67
XXX
Event 21 Women Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Alyssa Thompson FR Arizona 6.20m 6.09m 19-11.75
5.65m 5.84m 5.89m 6.09m
2 Kevina Godfrey SO Grand Canyon 5.70m 5.84m 19-02.00
5.47m 5.43m 5.84m 5.63m
3 Aleah Hurst SO Arizona 5.80m 5.67m 18-07.25
5.48m 5.66m 5.57m 5.67m
4 Alexis Clay SR Northern Arizona 5.93m 5.60m 18-04.50
5.59m 5.38m 5.55m 5.60m
5 Kira Moreland SO San Diego State 5.80m 5.56m 18-03.00
FOUL 5.56m 5.32m 5.39m
6 Aaliyah Cook FR Grand Canyon 5.74m 5.48m 17-11.75
5.18m 5.29m 5.46m 5.48m
7 Starlynn Singleton SO San Diego State 5.22m 5.41m 17-09.00
5.40m 5.41m 5.26m 5.36m
8 Jasmine Gibbs JR Arizona State 6.13m 5.37m 17-07.50
5.07m 4.95m 5.32m 5.37m
9 Andrea Olstead SO Grand Canyon 5.56m x5.35m 17-06.75
4.97m 5.13m 5.21m 5.35m
10 Karsen Sper JR San Diego State 5.41m x5.34m 17-06.25
FOUL 5.29m 5.10m 5.34m
11 Maylea Tooze SR Grand Canyon 5.40m x5.18m 17-00.00
5.18m 4.96m FOUL FOUL
12 Jennifer Rolph SO Grand Canyon 5.38m x5.17m 16-11.50
4.96m 4.96m 5.17m FOUL
13 Kendra Purifoye FR Arizona State 5.00m 5.14m 16-10.50
FOUL 5.14m FOUL 4.35m
14 Courtney Brown SO Northern Arizona 5.13m 16-10.00
5.00m 5.13m 5.11m 5.00m
15 Monika Beechum FR Northern Arizona x5.06m 16-07.25
4.84m FOUL 5.06m 5.01m
16 Hannah Knutson FR Grand Canyon 5.25m x4.89m 16-00.50
4.74m FOUL FOUL 4.89m
17 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 5.12m x4.76m 15-07.50
4.76m 4.56m 4.64m 4.68m
18 Kaitlin Klem FR Grand Canyon 5.00m x4.74m 15-06.75
4.74m 4.52m 4.67m FOUL
19 Sarah Dennard FR Grand Canyon 5.18m x4.72m 15-06.00
4.47m 4.72m FOUL 4.35m
20 Madison Belnap FR Northern Arizona x4.65m 15-03.25
FOUL 4.45m 4.51m 4.65m
21 Sarah Haydock SR San Diego State 4.71m x4.63m 15-02.25
4.60m 4.56m 4.56m 4.63m
Event 22 Men Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Myles Hawkins FR Arizona 7.00m 6.92m 22-08.50
6.56m 6.78m 6.90m 6.92m
2 Jerry Travis JR Grand Canyon 6.88m 6.58m 21-07.25
6.58m 6.44m 6.46m FOUL
2 Stephen Wilson SR Southern Utah 6.85m 6.58m 21-07.25
FOUL FOUL 6.58m FOUL
4 Royal Black SO Northern Arizona 6.79m 6.50m 21-04.00
FOUL 6.50m 6.42m 6.44m
5 Harrison Ivie SR Arizona 6.60m 6.48m 21-03.25
6.14m 6.38m 6.48m 6.47m
6 Connor Vincent SR Northern Arizona 6.65m 6.37m 20-10.75
FOUL 6.37m FOUL FOUL
7 Timmy Johnson FR Grand Canyon 7.00m 6.35m 20-10.00
6.35m 6.24m 6.20m FOUL
8 Reece Alvarado FR Southern Utah 6.40m 6.32m 20-09.00
6.32m 6.20m 6.23m 6.09m
9 Jude Olear JR Grand Canyon 6.75m x6.19m 20-03.75
6.19m FOUL 4.68m FOUL
10 Ayodele Adeyemi FR Grand Canyon 6.81m x6.16m 20-02.50
FOUL FOUL 6.16m FOUL
11 Ian Dildine JR Northern Arizona x6.11m 20-00.50
FOUL 5.99m 5.66m 6.11m
12 Nicholas Smith JR Northern Arizona x6.10m 20-00.25
FOUL 5.93m 6.03m 6.10m
13 Nehoa Akina SO Southern Utah 6.40m x5.89m 19-04.00
5.42m FOUL 5.89m 5.89m
Event 23 Women Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Keyasia Tibbs SO Arizona State 12.48m 12.32m 40-05.00
12.32m 12.19m FOUL 12.26m
2 Andrea Olstead SO Grand Canyon 11.59m 11.35m 37-03.00
11.22m 11.29m 11.11m 11.35m
3 Aaliyah Cook FR Grand Canyon 11.15m 11.22m 36-09.75
FOUL 10.61m 10.64m 11.22m
4 Alexis Clay SR Northern Arizona 11.96m 11.20m 36-09.00
11.20m FOUL FOUL FOUL
5 Darreyle Woodson FR Arizona State 11.73m 11.14m 36-06.75
11.14m FOUL FOUL FOUL
6 Courtney Brown SO Northern Arizona 11.44m 11.12m 36-05.75
10.54m 11.12m 11.01m 10.91m
7 Chelsea Chess FR Arizona State 11.30m x10.94m 35-10.75
10.49m 10.94m 10.65m 10.89m
8 Madison Belnap FR Northern Arizona x10.72m 35-02.00
10.57m 10.57m 10.42m 10.72m
9 Michelle Watson SO Northern Arizona 10.39m x10.68m 35-00.50
10.68m 10.54m FOUL 10.59m
10 Sarah Dennard FR Grand Canyon 10.70m x10.28m 33-08.75
FOUL FOUL FOUL 10.28m
-- Kaitlin Klem FR Grand Canyon 10.50m FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 24 Men Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Alexander Odem SR Northern Arizona 13.75m 14.28m 46-10.25
FOUL 14.28m FOUL FOUL
2 Jude Olear JR Grand Canyon 14.55m 14.19m 46-06.75
14.19m FOUL 14.11m 13.88m
3 Alex Anderson SR Southern Utah 15.26m 14.03m 46-00.50
14.03m 14.01m FOUL FOUL
4 Robert Matthew SR Grand Canyon 14.66m 13.77m 45-02.25
13.58m 13.77m 13.36m 13.69m
5 Stephen Wilson SR Southern Utah 13.09m 13.64m 44-09.00
13.02m 13.64m 13.37m FOUL
6 Ayodele Adeyemi FR Grand Canyon 13.75m x12.55m 41-02.25
12.54m 12.55m FOUL FOUL
7 Amir Lamar FR Grand Canyon 13.41m x12.49m 40-11.75
12.49m 12.21m 12.18m 12.32m
8 Michael Lankford FR Southern Utah 13.45m x12.18m 39-11.50
12.18m 12.17m FOUL 11.95m
Event 25 Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Maggie Ewen FR Arizona State 16.50m 15.52m 50-11.00
15.52m FOUL FOUL FOUL
2 Jessica Weise JR Northern Arizona 15.47m 15.22m 49-11.25
13.61m 14.98m 14.50m 15.22m
3 Baillie Gibson SR Arizona 16.87m 14.77m 48-05.50
14.77m 14.75m 14.69m FOUL
4 Alex Hartig SR Arizona State 15.93m 14.70m 48-02.75
14.55m 14.60m 13.85m 14.70m
5 Jasmine Burrell SR San Diego State 16.01m 14.33m 47-00.25
14.33m 13.82m FOUL 13.82m
6 Ashley Weber SO Arizona State 15.36m x14.08m 46-02.50
13.75m 13.66m 14.08m 13.77m
7 Ariel Oliver SO San Diego State 13.44m 14.06m 46-01.50
14.06m FOUL 13.73m FOUL
8 Rachel Alesi SO San Diego State 13.87m x13.86m 45-05.75
FOUL 13.30m 13.86m 13.17m
9 Jennika Wright SR Southern Utah 14.15m 13.24m 43-05.25
12.45m 13.24m 12.97m FOUL
10 Tiana Hatler-Stefick FR Northern Arizona 13.50m 12.78m 41-11.25
12.78m FOUL 12.44m FOUL
11 Alexa Evans JR San Diego State 13.05m x12.41m 40-08.75
12.41m FOUL 12.25m 12.19m
12 Nyomi Mosley JR Grand Canyon 13.00m 12.20m 40-00.50
11.74m 11.55m 12.20m 11.18m
13 Casandra Bustamante JR Grand Canyon 12.00m 11.78m 38-07.75
10.79m FOUL 11.78m FOUL
14 Hannah Wolfe FR Grand Canyon 12.00m x11.37m 37-03.75
10.89m 10.77m 10.94m 11.37m
15 Alyssa Thompson FR Arizona 11.50m 10.68m 35-00.50
10.30m 10.68m 10.54m 9.98m
16 Karsen Sper JR San Diego State 10.07m x9.91m 32-06.25
FOUL 8.15m FOUL 9.91m
17 Sarah Haydock SR San Diego State 9.20m x9.79m 32-01.50
9.79m 9.70m FOUL 8.93m
18 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 10.00m x8.94m 29-04.00
8.92m 8.57m 8.94m 8.45m
19 Maylea Tooze SR Grand Canyon 10.00m x8.78m 28-09.75
8.78m 7.07m FOUL 8.27m
20 Mally McGarity SO Grand Canyon 10.00m x8.47m 27-09.50
7.99m 8.47m 8.17m 8.26m
21 Hannah Knutson FR Grand Canyon 10.00m x8.36m 27-05.25
7.88m 7.68m 8.36m 8.01m
22 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 10.00m x8.35m 27-04.75
8.35m 7.86m FOUL 7.64m
Event 26 Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Thomas Anderson SO Arizona State 18.45m 18.58m 60-11.50
18.08m FOUL 18.58m 18.36m
2 Aaron Castle SO Arizona 18.90m 18.02m 59-01.50
FOUL FOUL 18.02m FOUL
3 Kyle Long SO Arizona State 16.81m 16.70m 54-09.50
16.35m FOUL 16.70m 16.41m
4 Gus Margiotta SR Northern Arizona 16.13m 16.65m 54-07.50
15.92m FOUL 16.65m FOUL
5 Shawn Collins SO Northern Arizona 17.14m 16.15m 53-00.00
16.15m 15.60m FOUL 16.06m
6 Kyle Lillie SR Arizona State 17.77m x16.09m 52-09.50
15.51m 16.09m 15.87m FOUL
7 Micael Ljunberg SO Northern Arizona 15.88m x13.99m 45-10.75
FOUL FOUL 13.99m FOUL
8 Harrison Ivie SR Arizona 13.45m 13.12m 43-00.50
12.67m 13.12m 12.75m 12.62m
9 Jesus Valasquez JR Grand Canyon 14.50m 12.85m 42-02.00
12.72m 12.85m 12.72m FOUL
10 Aaron Burnside SO Grand Canyon 14.00m 12.38m 40-07.50
FOUL 12.38m 12.17m FOUL
11 Royal Black SO Northern Arizona 10.83m x11.10m 36-05.00
10.45m 11.10m 10.02m 10.63m
12 Timothy Ryan FR Grand Canyon 11.70m x10.98m 36-00.25
10.02m 10.98m 10.37m 10.54m
13 Timmy Johnson FR Grand Canyon 11.70m x10.66m 34-11.75
10.66m 10.60m 10.12m 10.22m
14 Myles Hawkins FR Arizona 11.00m x9.99m 32-09.50
9.99m 9.83m 9.79m 9.80m
Event 27 Women Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Jasmine Burrell SR San Diego State 20.75m 19.50m 63-11.75
FOUL 17.85m FOUL 19.50m
2 Maggie Ewen FR Arizona State 17.50m 18.84m 61-09.75
16.50m 17.92m 18.84m 16.35m
3 Ashley Weber SO Arizona State 17.92m 17.72m 58-01.75
16.10m 16.95m 17.03m 17.72m
4 Brooke Andersen FR Northern Arizona 17.00m 16.83m 55-02.75
15.86m 16.83m FOUL 15.92m
5 Jessika Byrd SR Arizona State 17.17m x16.06m 52-08.25
15.72m 16.06m FOUL FOUL
6 Jessica Weise JR Northern Arizona 16.79m 15.63m 51-03.50
FOUL FOUL FOUL 15.63m
7 Anna Padgett JR Northern Arizona 16.00m x14.87m 48-09.50
14.87m FOUL 14.46m FOUL
8 Kadie McNamara JR Northern Arizona 16.00m x13.94m 45-09.00
FOUL FOUL 13.94m 13.90m
9 Casandra Bustamante JR Grand Canyon 11.00m 10.77m 35-04.00
10.77m 10.26m FOUL 10.01m
10 Hannah Wolfe FR Grand Canyon 10.00m 9.71m 31-10.25
8.65m 8.55m 9.66m 9.71m
-- Nyomi Mosley JR Grand Canyon 14.50m FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 28 Men Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Kyle Lillie SR Arizona State 16.97m 18.09m 59-04.25
FOUL 17.56m 18.09m FOUL
2 Ryan Leslie SR Arizona State 17.85m 17.45m 57-03.00
17.45m 16.37m FOUL 17.23m
3 Gus Margiotta SR Northern Arizona 16.85m 15.72m 51-07.00
FOUL 15.72m FOUL FOUL
4 Kyle Long SO Arizona State 15.40m x15.27m 50-01.25
FOUL 15.27m FOUL FOUL
5 Kirk Gould JR Grand Canyon 15.00m 13.76m 45-01.75
FOUL 13.76m FOUL 13.35m
6 Aaron Burnside SO Grand Canyon 13.00m 11.95m 39-02.50
11.95m FOUL FOUL FOUL
7 Jesus Valasquez JR Grand Canyon 13.00m x11.59m 38-00.25
FOUL 10.69m 11.59m FOUL
|