2023 Friday Night Kick Axe Open Results
Friday Night Kick Axe Open
J. Lawrence Walkup Skydome
Northern Arizona University, Flagstaff, AZ - 1/13/2023
Results
Event 1 Women 60 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Alyssa Colbert SO Northern Arizona 7.30q 6
2 Schillonie Calvert-Powel Phoenix TC 7.44q 1
3 LaTrouchka Duke SO Northern Arizona 7.51q 4
4 Taryn Hankins JR Arizona State 7.53q 4
5 Iyonna Codd Nevada TC 7.58q 6
6 Jai Gruenwald SR Arizona State 7.62q 4
7 Katie Petsch JR Grand Canyon 7.63q 2
8 Kyairra Reigh SO Northern Arizona 7.64q 5 7.631
9 Jada Campos FR Arizona State 7.64 3 7.640
10 Kenya Coburn SR Northern Arizona 7.70 1 7.696
11 Dawnielle Lewis JR Grand Canyon 7.70 3 7.698
12 jneya hill SR Showtyme 7.73 5
13 Atena Rayson SO Grand Canyon 7.74 5
14 LiNay Perry SO Northern Arizona 7.88 6
15 Sofia Cardozo Banfield Perform 7.90 4
16 Jaliyah Denny FR Eastern N Mexico 7.94 4 7.932
17 Nerissa Thompson SO CSU Bakersfield 7.94 2 7.934
18 Ta'nalya Gordon SR Arizona State 7.98 1
19 Adrian Powell Nevada TC 8.00 1
20 Jahnyl Donaldson-Howden JR CSU Bakersfield 8.03 3
21 Ashlynn Evans FR Eastern N Mexico 8.17 5
22 Dior' Calhoun JR Showtyme 8.21 2
23 Savana Chalmers Nevada TC 8.28 1
24 Genesis Tholmer FR CSU Bakersfield 8.29 2
25 Janelle Sanchez FR Northern Arizona 8.31 6
26 Jordyn Espinoza SO Park Gilbert 8.32 4
27 LyQualah Kinsey SO Ottawa (AZ) 8.33 5
28 Kemerah Howard Nevada TC 8.44 6
29 Malia Sanchez SO Eastern N Mexico 8.73 4
30 Talana Mitchell FR Ottawa (AZ) 8.74 1
31 Laura Panteau Team F.O.C.O.S 8.80 6
32 Zania Ruffin Nevada TC 8.84 3
33 Johanna Jessop SO Park Gilbert 8.91 1
34 Alesha Rodriguez FR Phoenix College 9.03 2
35 Renaja Tatum FR Ottawa (AZ) 9.15 2
36 Taylor Stilli FR Ottawa (AZ) 9.17 6
37 Alyssa Wallberg FR Ottawa (AZ) 9.64 3
Event 1 Women 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Alyssa Colbert SO Northern Arizona 7.31
2 LaTrouchka Duke SO Northern Arizona 7.49
3 Schillonie Calvert-Powel Phoenix TC 7.51
4 Iyonna Codd Nevada TC 7.52
5 Taryn Hankins JR Arizona State 7.59
6 Kyairra Reigh SO Northern Arizona 7.60
7 Katie Petsch JR Grand Canyon 7.62
Event 2 Men 60 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 David Dunlap SR Northern Arizona 6.68q 8
2 Kirk Wilson Jr. SR Unattached 6.75q 9
3 Nicholas Andrews Phoenix TC 6.76q 4
4 Jacob Holguin FR Grand Canyon 6.81q 4 6.803
5 Kyle De Moica SR Grand Canyon 6.81q 6 6.805
6 Justin Robinson SO Arizona State 6.82q 5
7 Adam Knuff SR Grand Canyon 6.84q 3
8 Conner Kittleson FR Grand Canyon 6.88q 5 6.871
9 Trevin Moyer FR Arizona State 6.88 7 6.874
10 Kyle Smith SO Northern Arizona 6.93 1 6.921
11 Jaichaun Stanton-Jones SO Grand Canyon 6.93 2 6.927
12 David King Phoenix TC 6.94 1
13 Calvin Absten FR Grand Canyon 6.95 8 6.945
14 Paul Dedewo Phoenix TC 6.95 2 6.947
15 Cody Bidlow SR Athlete.X 6.97 6
16 Dubem Nwachukwu SR Arizona State 7.00 1
17 Ethan Zake FR Grand Canyon 7.01 7
18 Jalan McKeaver SO Unattached 7.03 7 7.025
19 Maxmilian Hairston Phoenix TC 7.03 3 7.026
20 Erin Brown JR Grand Canyon 7.04 3
21 Bryson Benjamin SR Grand Canyon 7.06 9
22 Donald Pollitt Phoenix TC 7.10 5
23 Jaden Rattay SR Unattached 7.11 6
24 Syncere Washington AAG Sports 7.19 3 7.182
25 Josh Bachechi FR Eastern N Mexico 7.19 5 7.184
26 Alex Williams FR Eastern N Mexico 7.20 1
27 John Magee FR Eastern N Mexico 7.23 4
28 Victor Jarrett JR Showtyme 7.24 4
29 Miles Howa FR Park Gilbert 7.25 7
30 Dylan Hukill SO Park Gilbert 7.27 6 7.267
31 Keith Major SR Unattached 7.27 5 7.269
32 Matthew Roma SR Northern Arizona 7.28 4
33 Will De Spong Phoenix Youth TC 7.33 4
34 Garrett Bishop JR Ottawa (AZ) 7.39 5
35 Shawn Carter Nevada TC 7.43 2
36 Bridger Megeath SO Park Gilbert 7.45 6 7.447
37 Rufus Dismuke Nevada TC 7.45 8 7.449
38 Tristan Wheeler JR Ottawa (AZ) 7.51 2
39 Brennan Urenda FR Phoenix College 7.52 4
40 Nyzhae Anderson SO Ottawa (AZ) 7.59 8
41 Nate Wesh Phoenix Youth TC 7.60 6
42 Alex De Freitas Phoenix Youth TC 7.63 7 7.628
43 Brandon Tran FR Unattached 7.63 2 7.630
44 Ishmael Parks Unattached 7.67 8 7.669
44 Luca Cannizo Phoenix Youth TC 7.67 7 7.669
46 Mariano Hernandez SR Grand Canyon 7.70 4
47 Ibrahim Sani Unattached 7.73 7
48 Wyatt Beguin FR Ottawa (AZ) 7.75 2
49 Noah Lara Nevada TC 7.78 9
50 Marcus Smith JR Ottawa (AZ) 7.80 5
51 Jacob Harding FR Ottawa (AZ) 7.87 6
52 Darius Alberty Phoenix Youth TC 7.91 8
53 Aspen Wagner Nevada TC 8.01 1 8.006
54 Rylan Umphrey Phoenix Youth TC 8.01 5 8.010
55 Grace Sangwa Unattached 8.03 3
56 Dominik Urenda AAG Sports 8.11 1
57 Keith Campbell Nevada TC 8.15 2 8.146
58 Kellen Speed Phoenix Youth TC 8.15 6 8.148
59 Daniel Rubenstein Phoenix Youth TC 8.22 9 8.213
60 Dante Bowler Phoenix Youth TC 8.22 7 8.217
61 Stefano Wood Phoenix Youth TC 8.55 8
Event 2 Men 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 David Dunlap SR Northern Arizona 6.62
2 Kirk Wilson Jr. SR Unattached 6.67
3 Nicholas Andrews Phoenix TC 6.76
4 Justin Robinson SO Arizona State 6.78
5 Adam Knuff SR Grand Canyon 6.82
6 Kyle De Moica SR Grand Canyon 6.87
7 Jacob Holguin FR Grand Canyon 6.88
8 Conner Kittleson FR Grand Canyon 6.92
Event 3 Women 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Madeline Wilson SR Northern Arizona 24.36 8
2 LaTrouchka Duke SO Northern Arizona 24.59 8
3 Katie Petsch JR Grand Canyon 24.78 7
4 Iyonna Codd Nevada TC 24.89 8
5 Katie Eidem SR Elite Sports 24.99 7
6 Jasmine Haskell Banfield Perform 25.38 8
7 Kenya Coburn SR Northern Arizona 25.49 6
8 Dawnielle Lewis JR Grand Canyon 25.82 6
9 Jyntry Rucker SO Northern Arizona 26.20 8
10 Sofia Cardozo Banfield Perform 26.28 5
11 Bry Stroughter FR Showtyme 26.44 4
12 Beatriz Razon SO Grand Canyon 26.55 5
13 Zhanna Edwards SO Park Gilbert 26.81 3
14 Oliviah Hussey JR Showtyme 26.83 4
15 Olivia Conklin FR Northern Arizona 26.84 6
16 Adrian Powell Nevada TC 26.89 5
17 Jahnyl Donaldson-Howden JR CSU Bakersfield 27.00 4
18 Janelle Sanchez FR Northern Arizona 27.05 5
19 Gloriah Hussey SR Showtyme 27.18 4
20 Kiara Cox SO Eastern N Mexico 27.31 7
21 Meghan Rodriguez FR Eastern N Mexico 27.41 2
22 Kylin Beard JR Showtyme 27.47 4
23 Genesis Tholmer FR CSU Bakersfield 27.54 5
24 Amaya Stepp Nevada TC 27.83 3
25 Nardia Padilla SO Park Gilbert 27.84 3
26 Hannah Figuero Nevada TC 27.86 2
27 Dior' Calhoun JR Showtyme 27.87 4
28 Gabbie Hasskamp FR Northern Arizona 27.93 5
29 LyQualah Kinsey SO Ottawa (AZ) 28.10 3
30 Malajha Adkisson FR Ottawa (AZ) 28.64 2
31 Talana Mitchell FR Ottawa (AZ) 30.00 2
32 Jordyn Espinoza SO Park Gilbert 30.23 3
33 Taylor Stilli FR Ottawa (AZ) 30.36 1
34 Malia Sanchez SO Eastern N Mexico 30.68 3
35 Johanna Jessop SO Park Gilbert 30.81 1
36 Alesha Rodriguez FR Phoenix College 31.12 2
37 Renaja Tatum FR Ottawa (AZ) 31.40 1
38 Alyssa Wallberg FR Ottawa (AZ) 32.37 1
Event 4 Men 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 David Dunlap SR Northern Arizona 20.68 6
2 Kyle Smith SO Northern Arizona 22.06 5
3 Calvin Absten FR Grand Canyon 22.14 5
4 Cody Bidlow SR Athlete.X 22.24 6
5 Jacob Holguin FR Grand Canyon 22.34 6
6 Trenton Givens SO Northern Arizona 22.39 5
7 Jaden Rattay SR Unattached 22.47 5
8 Ethan Seppala SO Northern Arizona 22.80 4
9 Matthew Roma SR Northern Arizona 22.82 4
10 Syncere Washington AAG Sports 22.91 2
11 Karsen Burke SR Northern Arizona 22.93 3
12 Victor Jarrett JR Showtyme 22.99 4
13 Ryan Fimbres FR Ottawa (AZ) 23.28 1
14 John Magee FR Eastern N Mexico 23.42 5
15 Dylan Hukill SO Park Gilbert 23.69 6
16 Rufus Dismuke Nevada TC 23.71 2
17 Garrett Bishop JR Ottawa (AZ) 23.86 3
18 Tristan Wheeler JR Ottawa (AZ) 23.88 5
19 Cade Fontenot Nevada TC 23.99 3
20 Brennan Urenda FR Phoenix College 24.37 6
21 Shawn Carter Nevada TC 24.46 4
22 Ishmael Parks Unattached 24.60 6
23 Wyatt Beguin FR Ottawa (AZ) 25.17 1
24 Aspen Wagner Nevada TC 25.76 3
25 Jeremiah Green Nevada TC 26.14 2
26 Keith Campbell Nevada TC 26.37 3
27 Dominik Urenda AAG Sports 26.46 1
28 Jacob Harding FR Ottawa (AZ) 26.68 2
Event 5 Women 300 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kyairra Reigh SO Northern Arizona 37.96 1
2 Adriana Tatum SO Arizona State 38.63 1
3 LiNay Perry SO Northern Arizona 38.87 2
4 Alonna Johnson SR Northern Arizona 39.66 2
5 Odessa Zentz FR Northern Arizona 41.12 1
6 Naomi Malone Elite Sports 41.67 1
7 Jada Campos FR Arizona State 43.07 2
8 Kailee Yoshishige SO CSU Bakersfield 47.14 2
Event 6 Men 300 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Justin Robinson SO Arizona State 32.59 1
2 Paul Dedewo Phoenix TC 33.42 1
3 Jeremiah Curry SR Arizona State 33.52 2
4 Calvin Wilson SR Grand Canyon 33.71 2
5 Jacob Samford Elite Sports 33.72 1
6 Trevin Moyer FR Arizona State 34.13 2
7 Freddie Crittenden Phoenix TC 35.20 3
8 Donald Pollitt Phoenix TC 35.28 3
9 Tyson Givens SO Northern Arizona 35.36 1
10 Zach Schroeder SO Northern Arizona 35.94 2
11 Eli Jackson Elite Sports 36.13 3
12 Paden Hall SR Unattached 36.56 1
13 Barrie Wesby Elite Sports 37.91 1
14 Bridger Megeath SO Park Gilbert 39.88 3
Event 7 Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jasmine Haskell Banfield Perform 57.38 5
2 jneya hill SR Showtyme 58.15 5
3 Brooke Nordman SR Showtyme 58.72 6
4 Julia Stein JR CSU Bakersfield 59.64 5
5 Julie Johnson FR CSU Bakersfield 1:01.24 6
6 Bry Stroughter FR Showtyme 1:01.28 6
7 Amaya Stepp Nevada TC 1:01.53 4
8 Mahault Lebrun FR Eastern N Mexico 1:01.55 2
9 Samantha Roby FR Grand Canyon 1:02.47 6
10 Mitchael Michelle Willia Nevada TC 1:02.82 3
11 Jaztyn Greer FR CSU Bakersfield 1:03.24 5
12 Nardia Padilla SO Park Gilbert 1:03.60 3
13 Kylin Beard JR Showtyme 1:03.99 4
14 Saniyah Myles Nevada TC 1:04.86 4
15 Sofia Lopes SinCity TC 1:05.14 1
16 Dior' Calhoun JR Showtyme 1:05.16 2
17 Zhanna Edwards SO Park Gilbert 1:05.29 3
18 Ava Ardizzone SR Showtyme 1:05.66 4
19 Savannah Romero SO Eastern N Mexico 1:06.41 3
20 Malajha Adkisson FR Ottawa (AZ) 1:08.69 2
21 Hannah Figuero Nevada TC 1:10.35 1
22 Kennedy Hunter Nevada TC 1:11.81 4
Event 8 Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Ben Stratman FR Grand Canyon 49.23 5
2 Alex Rafferty SO Grand Canyon 50.51 5
3 Austin Clayton SO Grand Canyon 53.74 4
4 Preston Fagerlin SO Grand Canyon 53.80 4
5 Victor Jarrett JR Showtyme 54.75 3
6 Christian Fagerlin SR Grand Canyon 55.39 4
7 Carson Scarbrough Phoenix Youth TC 58.47 3
8 Alex De Freitas Phoenix Youth TC 58.91 2
9 Noah Lara Nevada TC 59.27 4
10 Jeremiah Green Nevada TC 59.71 4
11 Rylan Umphrey Phoenix Youth TC 59.80 3
12 Dante Bowler Phoenix Youth TC 1:03.18 1
13 Daniel Rubenstein Phoenix Youth TC 1:04.24 1
14 Stefano Wood Phoenix Youth TC 1:05.02 2
-- Alexander Johnson JR Eastern N Mexico DNF 5
-- Nate Wesh Phoenix Youth TC DQ 2 Broke Early
Event 9 Women 600 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Alonna Johnson SR Northern Arizona 1:32.59 3
43.871 (43.871) 1:32.585 (48.714)
2 Gabriella Chiara SR Showtyme 1:36.06 3
43.335 (43.335) 1:36.052 (52.717)
3 Kelly Moodry SR Grand Canyon 1:36.25 3
43.599 (43.599) 1:36.242 (52.643)
4 Odessa Zentz FR Northern Arizona 1:36.45 2
44.761 (44.761) 1:36.445 (51.684)
5 Riley Slayton SR CSU Bakersfield 1:40.78 3
44.807 (44.807) 1:40.771 (55.964)
6 Jayden Lopes Valley Vipers 1:41.68 2
45.025 (45.025) 1:41.672 (56.647)
7 Becca Taylor JR Grand Canyon 1:47.40 2
50.819 (50.819) 1:47.398 (56.579)
8 Sofia Lopes SinCity TC 1:52.84 1
50.071 (50.071) 1:52.837 (1:02.766)
9 Nicole Hemmerlin JR Grand Canyon 1:53.45 2
51.357 (51.357) 1:53.449 (1:02.092)
10 Leila Barmore FR Unattached 1:58.57 1
50.646 (50.646) 1:58.562 (1:07.916)
11 Emilia Betlej SR Showtyme 1:59.62 2
51.159 (51.159) 1:59.614 (1:08.455)
Event 10 Men 600 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Rylan Stubbs Elite Sports 1:21.00 3
38.639 (38.639) 1:20.991 (42.352)
2 Jarron Stevens FR Grand Canyon 1:21.02 3
39.213 (39.213) 1:21.016 (41.803)
3 Alex Rafferty SO Grand Canyon 1:21.43 2
37.781 (37.781) 1:21.430 (43.649)
4 Robby Foster JR Grand Canyon 1:21.71 3
39.826 (39.826) 1:21.704 (41.878)
5 Max Carmona SR Grand Canyon 1:22.31 3
39.822 (39.822) 1:22.309 (42.487)
6 Preston Fagerlin SO Grand Canyon 1:25.83 2
40.228 (40.228) 1:25.830 (45.602)
7 Manuel Najera SO Park Gilbert 1:25.90 1
39.050 (39.050) 1:25.900 (46.850)
8 Austin Clayton SO Grand Canyon 1:26.41 2
41.558 (41.558) 1:26.406 (44.848)
9 Trevor Snedeker SO Park Gilbert 1:27.47 1
40.112 (40.112) 1:27.468 (47.356)
10 Ryan Fimbres FR Ottawa (AZ) 1:28.04 3
40.136 (40.136) 1:28.031 (47.895)
11 Ethan Seppala SO Northern Arizona 1:29.46 2
38.083 (38.083) 1:29.456 (51.373)
12 Brian Martinez JR Grand Canyon 1:29.54 3
41.027 (41.027) 1:29.533 (48.506)
13 Paden Hall SR Unattached 1:29.61 2
39.010 (39.010) 1:29.603 (50.593)
14 Zach Schroeder SO Northern Arizona 1:30.06 2
38.361 (38.361) 1:30.059 (51.698)
15 Luca Cannizo Phoenix Youth TC 1:30.91 1
40.672 (40.672) 1:30.907 (50.235)
16 Michael Reshard FR Ottawa (AZ) 1:34.79 1
42.275 (42.275) 1:34.781 (52.506)
Event 11 Women 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kylie Miller SO Arizona State 2:24.09 2
34.563 (34.563) 1:29.937 (55.374) 2:24.090 (54.153)
2 Jenna Lee SO Arizona State 2:24.26 2
35.309 (35.309) 1:30.810 (55.501) 2:24.255 (53.445)
3 Kaitlyn Kaye FR Grand Canyon 2:24.50 3
34.452 (34.452) 1:31.168 (56.716) 2:24.493 (53.325)
4 Jodie Judd SR Grand Canyon 2:25.52 3
34.628 (34.628) 1:30.631 (56.003) 2:25.519 (54.888)
5 Claire Le Gallo FR Arizona State 2:27.04 2
35.059 (35.059) 1:30.568 (55.509) 2:27.035 (56.467)
6 Marin Valentine FR Arizona State 2:27.85 3
32.326 (32.326) 1:26.076 (53.750) 2:27.841 (1:01.765)
7 Caitlin Rose JR Arizona State 2:28.69 3
35.003 (35.003) 1:32.446 (57.443) 2:28.687 (56.241)
8 Becca Taylor JR Grand Canyon 2:31.06 2
35.811 (35.811) 1:31.743 (55.932) 2:31.051 (59.308)
9 Desiree Martinez SR Grand Canyon 2:35.05 3
34.231 (34.231) 1:31.577 (57.346) 2:35.046 (1:03.469)
10 Kate Miller FR Arizona State 2:35.50 3
34.798 (34.798) 1:32.783 (57.985) 2:35.499 (1:02.716)
11 Maryan Sharif SR Park Gilbert 2:36.87 1
34.388 (34.388) 1:32.360 (57.972) 2:36.861 (1:04.501)
12 Halle Jenkins JR Grand Canyon 2:36.96 3
35.513 (35.513) 1:33.963 (58.450) 2:36.960 (1:02.997)
13 Nicole Hemmerlin JR Grand Canyon 2:37.78 2
34.796 (34.796) 1:31.110 (56.314) 2:37.773 (1:06.663)
14 Gracie Carr FR Arizona State 2:38.14 2
35.577 (35.577) 1:35.774 (1:00.197) 2:38.137 (1:02.363)
15 Kassidy Land JR Grand Canyon 2:41.66 1
33.134 (33.134) 1:32.107 (58.973) 2:41.652 (1:09.545)
16 Ella Wolf FR Grand Canyon 2:42.92 2
35.926 (35.926) 1:38.075 (1:02.149) 2:42.919 (1:04.844)
17 Lindsey Reed FR Arizona State 2:45.66 2
36.298 (36.298) 1:39.054 (1:02.756) 2:45.660 (1:06.606)
18 Madison Turner FR Park Gilbert 2:48.61 1
35.235 (35.235) 1:39.311 (1:04.076) 2:48.605 (1:09.294)
19 Sienna Maisano Valley Vipers 2:53.51 1
35.023 (35.023) 1:40.134 (1:05.111) 2:53.505 (1:13.371)
20 Kenyah Reed SO Park Gilbert 3:02.34 1
38.495 (38.495) 1:47.296 (1:08.801) 3:02.340 (1:15.044)
21 Vivika Armijo-Vigil JR Park Gilbert 3:07.05 1
37.687 (37.687) 1:45.624 (1:07.937) 3:07.045 (1:21.421)
22 Ryley Olson FR Phoenix College 3:12.30 1
39.114 (39.114) 1:51.372 (1:12.258) 3:12.292 (1:20.920)
Event 12 Men 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Tyler Schierenberg FR Arizona State 1:57.82 2
29.239 (29.239) 1:14.650 (45.411) 1:57.812 (43.162)
2 Aiden Barnhill SO Northern Arizona 1:59.06 2
29.181 (29.181) 1:14.417 (45.236) 1:59.057 (44.640)
3 Erik Le Roux FR Northern Arizona 1:59.64 2
29.341 (29.341) 1:14.559 (45.218) 1:59.633 (45.074)
4 Jackson Parker FR Grand Canyon 2:00.22 2
27.127 (27.127) 1:12.454 (45.327) 2:00.214 (47.760)
5 Asher Leslie FR Arizona State 2:01.11 2
29.501 (29.501) 1:15.048 (45.547) 2:01.103 (46.055)
6 Justin Keyes FR Northern Arizona 2:01.12 1
29.320 (29.320) 1:15.719 (46.399) 2:01.112 (45.393)
7 Trevor Querciagrossa FR Arizona State 2:03.10 2
29.877 (29.877) 1:15.810 (45.933) 2:03.091 (47.281)
8 Christian Fagerlin SR Grand Canyon 2:03.58 2
29.734 (29.734) 1:15.427 (45.693) 2:03.574 (48.147)
9 Wyatt Hanson FR Arizona State 2:09.77 2
31.311 (31.311) 1:18.355 (47.044) 2:09.762 (51.407)
10 Rowdy Menefee FR Arizona State 2:10.41 2
30.888 (30.888) 1:19.611 (48.723) 2:10.404 (50.793)
11 Parker Waugh FR Arizona State 2:10.47 1
29.690 (29.690) 1:18.233 (48.543) 2:10.469 (52.236)
12 Cannon Angotti SO Grand Canyon 2:10.87 2
30.677 (30.677) 1:19.221 (48.544) 2:10.864 (51.643)
13 Mac Eliason FR Grand Canyon 2:12.70 1
29.160 (29.160) 1:16.814 (47.654) 2:12.692 (55.878)
14 Jonah Archer FR Grand Canyon 2:14.03 1
30.154 (30.154) 1:20.191 (50.037) 2:14.023 (53.832)
15 Eduardo Mora SO Phoenix College 2:14.87 1
30.718 (30.718) 1:20.539 (49.821) 2:14.863 (54.324)
16 Johnathan Estrada FR Arizona State 2:16.43 2
30.971 (30.971) 1:20.666 (49.695) 2:16.423 (55.757)
17 Holden Tutich FR Grand Canyon 2:21.53 1
30.710 (30.710) 1:25.116 (54.406) 2:21.524 (56.408)
18 Luis Duque FR Phoenix College 2:31.02 1
31.763 (31.763) 1:26.479 (54.716) 2:31.017 (1:04.538)
19 Samuel Urenda AAG Sports 2:34.91 1
32.537 (32.537) 1:30.519 (57.982) 2:34.902 (1:04.383)
20 Tereso Sarinana FR Phoenix College 2:42.96 1
31.399 (31.399) 1:29.533 (58.134) 2:42.959 (1:13.426)
Event 13 Women 1 Mile Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Hayley Burns FR Unattached 5:11.46 2
21.401 (21.401) 1:21.748 (1:00.347) 2:22.086 (1:00.338)
3:20.201 (58.115) 4:16.980 (56.779) 5:11.458 (54.478)
2 Therese Olshanski SR Grand Canyon 5:13.03 2
19.842 (19.842) 1:20.316 (1:00.474) 2:20.500 (1:00.184)
3:19.169 (58.669) 4:16.357 (57.188) 5:13.026 (56.669)
3 Halle Jenkins JR Grand Canyon 5:21.76 2
20.334 (20.334) 1:20.630 (1:00.296) 2:21.771 (1:01.141)
3:22.811 (1:01.040) 4:23.238 (1:00.427) 5:21.758 (58.520)
4 Kylie Miller SO Arizona State 5:23.29 2
21.777 (21.777) 1:21.623 (59.846) 2:21.606 (59.983)
3:21.884 (1:00.278) 4:23.591 (1:01.707) 5:23.282 (59.691)
5 Jenna Lee SO Arizona State 5:23.95 1
20.650 (20.650) 1:23.348 (1:02.698) 2:27.624 (1:04.276)
3:27.573 (59.949) 4:26.818 (59.245) 5:23.941 (57.123)
6 Claire Le Gallo FR Arizona State 5:25.88 2
21.375 (21.375) 1:21.861 (1:00.486) 2:21.927 (1:00.066)
3:22.452 (1:00.525) 4:24.966 (1:02.514) 5:25.874 (1:00.908)
7 Katie Hooten SO Grand Canyon 5:27.15 2
20.635 (20.635) 1:20.886 (1:00.251) 2:20.930 (1:00.044)
3:22.387 (1:01.457) 4:24.831 (1:02.444) 5:27.144 (1:02.313)
8 Caitlin Rose JR Arizona State 5:28.71 2
21.139 (21.139) 1:21.494 (1:00.355) 2:21.498 (1:00.004)
3:21.443 (59.945) 4:23.850 (1:02.407) 5:28.701 (1:04.851)
9 Abby Scherer SO Grand Canyon 5:36.77 2
20.893 (20.893) 1:21.325 (1:00.432) 2:22.523 (1:01.198)
3:25.241 (1:02.718) 4:30.731 (1:05.490) 5:36.761 (1:06.030)
10 Kendall Drisko JR Grand Canyon 5:37.55 1
20.780 (20.780) 1:22.898 (1:02.118) 2:27.511 (1:04.613)
3:32.828 (1:05.317) 4:37.504 (1:04.676) 5:37.546 (1:00.042)
11 Brooke Skoog SR Grand Canyon 5:39.75 2
21.621 (21.621) 1:21.369 (59.748) 2:23.074 (1:01.705)
3:28.530 (1:05.456) 4:36.507 (1:07.977) 5:39.750 (1:03.243)
12 Gracie Carr FR Arizona State 5:40.27 2
21.708 (21.708) 1:22.118 (1:00.410) 2:22.810 (1:00.692)
3:27.665 (1:04.855) 4:36.193 (1:08.528) 5:40.264 (1:04.071)
13 Kate Miller FR Arizona State 5:44.68 1
19.751 (19.751) 1:23.085 (1:03.334) 2:27.706 (1:04.621)
3:32.528 (1:04.822) 4:38.385 (1:05.857) 5:44.677 (1:06.292)
14 Helena Valentic' JR CSU Bakersfield 5:49.92 1
20.978 (20.978) 1:22.796 (1:01.818) 2:27.370 (1:04.574)
3:33.337 (1:05.967) 4:40.909 (1:07.572) 5:49.919 (1:09.010)
15 Lindsey Reed FR Arizona State 5:50.08 2
21.281 (21.281) 1:22.105 (1:00.824) 2:24.410 (1:02.305)
3:30.866 (1:06.456) 4:40.367 (1:09.501) 5:50.071 (1:09.704)
16 Lethabo Seema SR Eastern N Mexico 5:57.74 1
21.000 (21.000) 1:22.560 (1:01.560) 2:27.237 (1:04.677)
3:34.076 (1:06.839) 4:43.368 (1:09.292) 5:57.731 (1:14.363)
17 Kaylyn De la Rosa SO Eastern N Mexico 6:04.33 1
21.283 (21.283) 1:23.766 (1:02.483) 2:28.874 (1:05.108)
3:38.811 (1:09.937) 4:53.497 (1:14.686) 6:04.321 (1:10.824)
18 Ella Wolf FR Grand Canyon 6:04.94 1
20.527 (20.527) 1:23.629 (1:03.102) 2:29.615 (1:05.986)
3:41.190 (1:11.575) 4:55.429 (1:14.239) 6:04.932 (1:09.503)
19 Lauren Griego JR Eastern N Mexico 6:19.04 1
21.258 (21.258) 1:24.019 (1:02.761) 2:32.882 (1:08.863)
3:46.574 (1:13.692) 5:01.702 (1:15.128) 6:19.038 (1:17.336)
20 Sienna Maisano SinCity TC 6:24.36 1
20.290 (20.290) 1:23.196 (1:02.906) 2:29.266 (1:06.070)
3:43.588 (1:14.322) 5:04.224 (1:20.636) 6:24.355 (1:20.131)
21 Alea Goana JR CSU Bakersfield 6:41.70 1
22.021 (22.021) 1:26.850 (1:04.829) 2:38.982 (1:12.132)
4:03.339 (1:24.357) 5:27.565 (1:24.226) 6:41.693 (1:14.128)
22 Alicia Muralles SO CSU Bakersfield 6:56.90 1
21.809 (21.809) 1:26.482 (1:04.673) 2:37.948 (1:11.466)
4:00.630 (1:22.682) 5:30.702 (1:30.072) 6:56.895 (1:26.193)
-- Marin Valentine FR Arizona State DNF 1
20.804 (20.804) 1:23.047 (1:02.243) 2:27.424 (1:04.377)
3:31.792 (1:04.368)
Event 14 Men 1 Mile Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Aiden Barnhill SO Northern Arizona 4:20.55 2
18.147 (18.147) 1:11.238 (53.091) 2:01.380 (50.142) 2:51.910 (50.530)
3:37.162 (45.252) 4:20.543 (43.381)
2 Erik Le Roux FR Northern Arizona 4:20.80 2
18.348 (18.348) 1:11.472 (53.124) 2:01.542 (50.070) 2:51.517 (49.975)
3:37.372 (45.855) 4:20.798 (43.426)
3 Justin Keyes FR Northern Arizona 4:25.89 2
18.503 (18.503) 1:11.615 (53.112) 2:01.408 (49.793) 2:51.368 (49.960)
3:37.300 (45.932) 4:25.887 (48.587)
4 Tyler Schierenberg FR Arizona State 4:33.23 2
18.036 (18.036) 1:10.988 (52.952) 2:00.737 (49.749) 2:51.800 (51.063)
3:41.902 (50.102) 4:33.230 (51.328)
5 Trevor Querciagrossa FR Arizona State 4:33.84 2
18.278 (18.278) 1:11.008 (52.730) 2:01.216 (50.208) 2:52.254 (51.038)
3:43.027 (50.773) 4:33.833 (50.806)
6 Jaxon Zimmerman Banfield Perform 4:35.82 2
18.651 (18.651) 1:11.484 (52.833) 2:02.473 (50.989) 2:54.296 (51.823)
3:46.449 (52.153) 4:35.817 (49.368)
7 Asher Leslie FR Arizona State 4:36.16 2
17.617 (17.617) 1:10.605 (52.988) 2:01.142 (50.537) 2:52.217 (51.075)
3:43.214 (50.997) 4:36.154 (52.940)
8 Cannon Angotti SO Grand Canyon 4:38.72 2
18.673 (18.673) 1:11.083 (52.410) 2:00.920 (49.837) 2:51.997 (51.077)
3:44.102 (52.105) 4:38.719 (54.617)
9 Mac Eliason FR Grand Canyon 4:47.25 2
18.512 (18.512) 1:11.677 (53.165) 2:02.798 (51.121) 2:56.017 (53.219)
3:52.654 (56.637) 4:47.242 (54.588)
10 Johnathan Estrada FR Arizona State 4:47.76 2
18.867 (18.867) 1:11.245 (52.378) 2:01.775 (50.530) 2:53.544 (51.769)
3:49.980 (56.436) 4:47.758 (57.778)
11 Damon Attakai FR Unattached 4:47.78 1
18.470 (18.470) 1:11.791 (53.321) 2:06.888 (55.097) 3:02.729 (55.841)
3:56.557 (53.828) 4:47.771 (51.214)
12 Connor Hayward SR Verde Track Club 4:48.75 1
18.656 (18.656) 1:11.545 (52.889) 2:06.673 (55.128) 3:02.431 (55.758)
3:56.343 (53.912) 4:48.745 (52.402)
13 Rowdy Menefee FR Arizona State 4:48.77 2
18.736 (18.736) 1:11.754 (53.018) 2:02.464 (50.710) 2:55.812 (53.348)
3:51.430 (55.618) 4:48.764 (57.334)
14 Damien Clark SO Unattached 4:50.83 1
17.918 (17.918) 1:12.033 (54.115) 2:07.176 (55.143) 3:03.535 (56.359)
3:58.201 (54.666) 4:50.827 (52.626)
15 Wyatt Hanson FR Arizona State 4:54.76 2
19.023 (19.023) 1:11.857 (52.834) 2:04.047 (52.190) 3:00.171 (56.124)
3:56.496 (56.325) 4:54.757 (58.261)
16 Luis Holguin SO Eastern N Mexico 4:55.95 1
17.227 (17.227) 1:08.717 (51.490) 2:02.282 (53.565) 2:58.772 (56.490)
3:57.295 (58.523) 4:55.948 (58.653)
17 Jonah Archer FR Grand Canyon 4:56.71 2
18.898 (18.898) 1:12.030 (53.132) 2:03.689 (51.659)
2:59.185 (55.496) 3:59.326 (1:00.141) 4:56.706 (57.380)
18 Luis Duque FR Phoenix College 5:02.00 1
17.591 (17.591) 1:11.246 (53.655) 2:07.364 (56.118) 3:06.257 (58.893)
4:04.803 (58.546) 5:02.000 (57.197)
19 Joshua Keough Banfield Perform 5:04.97 1
16.755 (16.755) 1:10.249 (53.494) 2:07.205 (56.956)
3:05.860 (58.655) 4:07.486 (1:01.626) 5:04.969 (57.483)
20 Eduardo Mora SO Phoenix College 5:06.21 1
19.627 (19.627) 1:12.705 (53.078) 2:09.252 (56.547) 3:08.236 (58.984)
4:08.225 (59.989) 5:06.203 (57.978)
21 Holden Tutich FR Grand Canyon 5:06.59 2
19.170 (19.170) 1:12.487 (53.317) 2:05.928 (53.441)
3:04.576 (58.648) 4:05.804 (1:01.228) 5:06.588 (1:00.784)
22 Marshall Ritter Unattached 5:10.36 1
19.437 (19.437) 1:14.069 (54.632) 2:10.657 (56.588)
3:09.064 (58.407) 4:09.478 (1:00.414) 5:10.360 (1:00.882)
23 Ethan Woodrome JR Eastern N Mexico 5:27.07 1
17.056 (17.056) 1:09.760 (52.704) 2:06.779 (57.019)
3:10.036 (1:03.257) 4:18.810 (1:08.774) 5:27.062 (1:08.252)
24 Juan Bolanos SR Ottawa (AZ) 5:41.06 1
17.691 (17.691) 1:12.237 (54.546) 2:11.174 (58.937)
3:17.318 (1:06.144) 4:31.360 (1:14.042) 5:41.060 (1:09.700)
25 Michael Kulek FR Ottawa (AZ) 5:49.90 1
18.250 (18.250) 1:14.651 (56.401) 2:19.207 (1:04.556)
3:29.487 (1:10.280) 4:41.569 (1:12.082) 5:49.893 (1:08.324)
-- Parker Waugh FR Arizona State DNF 1
16.895 (16.895) 1:09.283 (52.388) 2:03.330 (54.047)
3:03.733 (1:00.403)
Event 15 Women 3000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Anna Skoog JR Grand Canyon 11:37.17
1:05.520 (1:05.520) 2:15.891 (1:10.371) 3:24.007 (1:08.116)
4:33.217 (1:09.210) 5:42.458 (1:09.241) 6:53.841 (1:11.383)
8:06.402 (1:12.561) 9:18.168 (1:11.766) 10:30.304 (1:12.136)
11:37.165 (1:06.861)
2 Hannah Lukasik FR Grand Canyon 12:06.14
1:05.818 (1:05.818) 2:16.228 (1:10.410) 3:24.533 (1:08.305)
4:35.990 (1:11.457) 5:51.225 (1:15.235) 7:07.102 (1:15.877)
8:23.673 (1:16.571) 9:40.426 (1:16.753) 10:57.271 (1:16.845)
12:06.132 (1:08.861)
Event 17 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Keira Christie-Galloway JR Grand Canyon 8.37Q 2
2 Jessica Barreira Elite Sports 8.40Q 3
3 Amanda Thrue SO Grand Canyon 8.60Q 1
4 Madeline Wilson SR Northern Arizona 8.62q 1
5 Katie Eidem SR Elite Sports 8.70q 2
6 Summer Grubbs JR Unattached 8.86q 3
7 Jyntry Rucker SO Northern Arizona 8.95q 3
8 Leila Barmore FR Unattached 9.09q 2
9 Julia Stein JR CSU Bakersfield 9.19 3
10 Olivia Conklin FR Northern Arizona 9.28 2
11 Beatriz Razon SO Grand Canyon 9.36 1
12 Camdyn Bruner JR Grand Canyon 9.41 2
13 Riley Slayton SR CSU Bakersfield 9.42 1
14 Saniyah Myles Nevada TC 9.46 3
15 Jaztyn Greer FR CSU Bakersfield 9.49 3
16 Kennedy Hunter Nevada TC 9.83 1
17 Gabbie Hasskamp FR Northern Arizona 9.97 3
18 Mitchael Michelle Willia Nevada TC 10.43 2
19 Ryley Olson FR Phoenix College 11.53 1
Event 17 Women 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Keira Christie-Galloway JR Grand Canyon 8.33
2 Jessica Barreira Elite Sports 8.49
3 Katie Eidem SR Elite Sports 8.53
4 Amanda Thrue SO Grand Canyon 8.60
5 Madeline Wilson SR Northern Arizona 8.64
6 Jyntry Rucker SO Northern Arizona 8.81
7 Summer Grubbs JR Unattached 8.92
Event 18 Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Freddie Crittenden Phoenix TC 7.56Q 2
2 David King Phoenix TC 7.73Q 1
3 Nicholas Andrews Phoenix TC 7.92q 1
4 Aidan Diggs SR Grand Canyon 7.97q 2
5 Maxmilian Hairston Phoenix TC 8.03q 2 8.023
6 Trenton Givens SO Northern Arizona 8.03q 1 8.028
7 Tyson Givens SO Northern Arizona 8.17q 1
8 Karsen Burke SR Northern Arizona 8.26q 2
9 Patrick Nelson JR Grand Canyon 8.63 2
10 Jacob Harding FR Ottawa (AZ) 9.41 2
11 Tereso Sarinana FR Phoenix College 9.99 1
Event 18 Men 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Freddie Crittenden Phoenix TC 7.52
2 David King Phoenix TC 7.72
3 Nicholas Andrews Phoenix TC 7.86
4 Maxmilian Hairston Phoenix TC 7.89
5 Trenton Givens SO Northern Arizona 7.95
6 Tyson Givens SO Northern Arizona 8.00
7 Karsen Burke SR Northern Arizona 8.30
Event 19 Women 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Grand Canyon 'A' 4:03.11
1) Brooke Weimer JR 2) Kelly Moodry SR
3) Mia Corners JR 4) Samantha Roby FR
2 CSU Bakersfield 'A' 4:09.10
1) Riley Slayton SR 2) Julia Stein JR
3) Jaztyn Greer FR 4) Julie Johnson FR
3 Eastern New Mexico 'A' 4:25.66
1) Kiara Cox SO 2) Alisha Hayde SO
3) Mahault Lebrun FR 4) Meghan Rodriguez FR
Event 21 Women High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Grace Campbell SR Unattached 1.76m 5-09.25
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.65 1.68 1.73 1.76 1.79
PPP PPP PPP PPP PPP O O XXO XO XXO XXX
2 Summer Grubbs JR Unattached 1.65m 5-05.00
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.65 1.68
PPP PPP O O XXO O PPO XXX
3 Gloriah Hussey SR Showtyme 1.65m 5-05.00
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.65 1.68
PPP PPP O O O O XXO XXX
4 Jenna Figueroa SR Northern Arizona 1.62m 5-03.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.65
PPP PPP PPP O O XO XXX
5 Faith Powell JR Grand Canyon 1.57m 5-01.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
PPP PPP PPP PPP XO XXX
5 Alexa Hamilton SR Unattached 1.57m 5-01.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
O O O O XO XXX
7 Carlotta Feldenkirchen FR Grand Canyon 1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
PPP O O O XXX
7 Delaney Miller FR Grand Canyon 1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
PPP O O O XXX
Event 22 Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Stefan Duvivier Unattached 2.09m 6-10.25
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.06 2.09 2.12
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXO XXX
2 Jeremy Cody SR Arizona State 2.06m 6-09.00
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.06 2.09
PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO O XXX
3 Roderick Townsend Unattached 2.03m 6-08.00
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.06 2.09
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XPP XX
4 Brennen McHenry SR Unattached 1.98m 6-06.00
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
PPP PPP PPP PPP O O XXX
5 Jack Normand SR Northern Arizona 1.98m 6-06.00
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
PPP PPP PPP PPP O XO XXX
6 Jacob Hruska JR Grand Canyon 1.93m 6-04.00
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
PPP PPP PPP O XXO XXX
7 Anthony Meng SR Unattached 1.88m 6-02.00
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93
PPP PPP XO XXO XXX
8 Tristan Wheeler JR Ottawa (AZ) 1.83m 6-00.00
1.73 1.78 1.83 1.88
PPP PPP XO XXX
9 Nyzhae Anderson SO Ottawa (AZ) 1.78m 5-10.00
1.73 1.78 1.83
PPP O XXX
-- Patrick Nelson JR Grand Canyon NH
1.73
XXX
Event 23 Women Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Chinne Okoronkwo Unattached 4.00m 13-01.50
3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 4.10 4.20 4.30
PPP PPP PPP XXO XO PPP XXP X
2 Sevanna Hanson JR Arizona State 3.85m 12-07.50
3.40 3.55 3.70 3.85 4.00
PPP PPP O XO XXX
3 Paris Bond SO Arizona State 3.70m 12-01.50
3.40 3.55 3.70 3.85
PPP PPP XO XXX
4 Madison Gawthorp JR Grand Canyon 3.55m 11-07.75
3.40 3.55 3.70
O XXO XXX
5 Jaida Olson SO Grand Canyon 3.40m 11-01.75
3.40 3.55
O XXX
6 Genevieve Molloy FR Arizona State 3.40m 11-01.75
3.40 3.55
XO XXX
-- Amy Madsen FR Grand Canyon NH
3.40
XXX
-- Tara Liu SO Grand Canyon NH
3.40
XXX
-- Hayley Rayburn JR Arizona State NH
3.40 3.55 3.70
PPP PPP XXX
-- Kristen Masucci JR Arizona State NH
3.40 3.55 3.70
PPP PPP XXX
-- Paige Graham JR Eastern N Mexico NH
3.40
XXX
Event 24 Men Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Austin Cox SO Arizona State 4.90m 16-00.75
4.30 4.45 4.60 4.75 4.90 5.05
PPP PPP PPP PPP O XXX
2 Evan Dudley JR Grand Canyon 4.75m 15-07.00
4.30 4.45 4.60 4.75 4.90
PPP XO O XXO XXX
3 Brian Kennedy JR Grand Canyon 4.60m 15-01.00
4.30 4.45 4.60 4.75
PPP PPP O XXX
4 Eric Cabais-Fernandez SO Grand Canyon 4.60m 15-01.00
4.30 4.45 4.60 4.75
PPP XO O XXX
5 Patrick Nelson JR Grand Canyon 4.60m 15-01.00
4.30 4.45 4.60 4.75
O O XO XXX
-- Misael Colon FR Grand Canyon NH
4.30 4.45 4.60
PPP PPP XXX
-- Kyler Probst JR Grand Canyon NH
4.30 4.45
PPP XXX
-- Grant Hagaman SO Grand Canyon NH
4.30 4.45
PPP XXX
Event 25 Women Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ta'nalya Gordon SR Arizona State 5.95m 19-06.25
5.95m 5.87m 5.79m ND 5.63m 5.72m
2 Brooke Weimer JR Grand Canyon 5.89m 19-04.00
5.89m 5.86m 5.67m 5.82m ND 4.89m
3 Summer Grubbs JR Unattached 5.88m 19-03.50
ND 5.54m ND 5.52m 5.65m 5.88m
4 Jai Gruenwald SR Arizona State 5.81m 19-00.75
5.57m 5.75m 5.61m 5.81m 5.69m 5.74m
5 Amanda Thrue SO Grand Canyon 5.52m 18-01.50
5.52m 5.41m ND ND 5.43m 5.43m
6 Mia Corners JR Grand Canyon 5.40m 17-08.75
5.38m 5.38m FOUL 5.28m 5.27m 5.40m
7 Lily Margolis SR Northern Arizona 5.39m 17-08.25
5.39m 5.19m 5.08m 5.21m ND 5.35m
8 Laura Panteau Team F.O.C.O.S 5.39m 17-08.25
5.30m 5.39m 5.12m 5.21m ND ND
9 Madeline Wilson SR Northern Arizona 5.38m 17-08.00
5.32m 5.38m FOUL PASS PASS PASS
10 Jazmine Scott SO Grand Canyon 5.36m 17-07.00
5.36m 5.25m 5.08m
11 Kiara Lee JR Arizona State 5.31m 17-05.25
5.31m 5.31m FOUL
12 Savannah Redmond SO Arizona State J5.31m 17-05.25
5.31m ND 5.21m
13 Gloriah Hussey SR Showtyme 5.25m 17-02.75
5.10m 5.25m 5.23m
14 Brenna Rodriguez FR Northern Arizona J5.25m 17-02.75
5.25m 5.14m 5.19m
15 Olivia Conklin FR Northern Arizona 5.15m 16-10.75
4.95m 5.00m 5.15m
16 Alexa Hamilton SR Unattached 5.00m 16-05.00
4.69m 4.86m 5.00m
17 Kemerah Howard Nevada TC 4.97m 16-03.75
4.63m 4.81m 4.97m
18 Ashlynn Evans FR Eastern N Mexico 4.96m 16-03.25
4.60m 4.90m 4.96m
19 Savana Chalmers Nevada TC 4.80m 15-09.00
4.72m 4.80m 4.69m
20 Nardia Padilla SO Park Gilbert 4.75m 15-07.00
4.60m 4.75m FOUL
21 Oliviah Hussey JR Showtyme 4.70m 15-05.00
4.70m 4.59m FOUL
22 Gabbie Hasskamp FR Northern Arizona 4.68m 15-04.25
4.68m FOUL 4.54m
23 Johanna Jessop SO Park Gilbert 4.35m 14-03.25
FOUL FOUL 4.35m
24 Alicia Jones FR Grand Canyon 4.32m 14-02.25
FOUL 4.32m FOUL
25 Zania Ruffin Nevada TC 4.26m 13-11.75
4.26m 4.08m 4.13m
26 Emilia Betlej SR Showtyme 3.93m 12-10.75
3.93m 3.92m 3.92m
Event 26 Men Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Aiden Montigny FR Grand Canyon 7.10m 23-03.50
6.58m 7.10m 6.71m 6.48m 6.37m 6.20m
2 Christian Mayfield JR Grand Canyon 7.09m 23-03.25
6.50m 7.09m 6.55m 6.25m PASS ND
3 Ian Lipsey SO Northern Arizona 7.09m 23-03.25
ND ND 7.09m ND ND ND
4 Austin Atencio JR Grand Canyon 7.07m 23-02.50
7.06m 6.87m 7.07m 6.55m ND 6.57m
5 Jaichaun Stanton-Jones SO Grand Canyon 6.92m 22-08.50
6.92m 6.04m PASS 6.23m ND 6.16m
6 Brennen McHenry SR Unattached 6.84m 22-05.25
6.84m 6.80m 6.74m ND ND 6.16m
7 Grace Sangwa Unattached 6.79m 22-03.50
6.68m ND 6.77m 6.79m ND ND
8 Devin Greene Unattached 6.79m 22-03.50
6.70m 6.79m ND 6.51m 6.73m ND
9 Joshua Bennett SO Northern Arizona 6.69m 21-11.50
6.69m 6.67m ND PASS PASS PASS
10 Nyzhae Anderson SO Ottawa (AZ) 6.64m 21-09.50
6.50m 6.37m 6.64m
11 Malachi Marshall FR Northern Arizona 6.59m 21-07.50
6.59m ND PASS
12 David Valdez SO Unattached 6.43m 21-01.25
4.89m 6.43m 6.10m
13 Marcus Smith JR Ottawa (AZ) 5.64m 18-06.00
4.95m 5.64m 5.22m
-- Roderick Townsend Unattached ND
ND ND PASS
-- Tereso Sarinana FR Phoenix College ND
PASS ND ND
Event 27 Women Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Christina Warren JR Arizona State 12.23m 40-01.50
12.11m ND ND 12.16m 12.23m 12.12m
2 Kiara Lee JR Arizona State 11.89m 39-00.25
ND 11.52m 11.89m ND 11.74m ND
3 Kenashalee Kerr SR Northern Arizona 11.75m 38-06.75
11.75m 11.42m ND ND 11.40m ND
4 Jazmine Scott SO Grand Canyon 11.72m 38-05.50
ND 11.57m 11.61m ND 11.72m PASS
5 Kemerah Howard Nevada TC 11.28m 37-00.25
11.28m 10.99m 10.14m ND ND 10.48m
6 Savana Chalmers Nevada TC 10.82m 35-06.00
9.86m 10.78m 10.57m 10.04m 10.14m 10.82m
7 Alicia Jones FR Grand Canyon 10.50m 34-05.50
FOUL 10.26m 10.50m ND 10.33m ND
8 Zania Ruffin Nevada TC 9.93m 32-07.00
ND ND 9.93m ND ND ND
Event 28 Men Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mitchell Effing JR Northern Arizona 15.81m 51-10.50
15.10m 15.81m 15.76m 15.51m 15.59m 15.36m
2 Sirr Butler SO Northern Arizona 15.05m 49-04.50
14.58m 14.60m ND ND 14.58m 15.05m
3 Devin Greene Unattached 14.10m 46-03.25
ND 14.10m 13.95m 14.08m ND ND
Event 29 Women Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Samaria McDonald SR Grand Canyon 14.53m 47-08.00
FOUL 13.11m 14.53m FOUL FOUL FOUL
2 Alaina Diggs JR Northern Arizona 13.78m 45-02.50
FOUL 13.78m 13.73m FOUL FOUL FOUL
3 Tamia Smith JR Eastern N Mexico 13.38m 43-10.75
FOUL 12.83m 12.13m 11.99m 12.53m 13.38m
4 Kamryn Cadle Throwers Respect 12.66m 41-06.50
12.03m 11.92m 12.66m FOUL FOUL 11.92m
5 Alyssa Walls JR Grand Canyon 12.08m 39-07.75
11.45m FOUL 12.08m FOUL 11.22m 11.38m
6 Camdyn Bruner JR Grand Canyon 12.06m 39-07.00
11.76m 12.06m 11.36m 11.46m 11.18m FOUL
7 Kennedy Ulmer FR Eastern N Mexico 11.70m 38-04.75
11.64m 11.52m 11.23m 11.58m 11.70m 10.70m
8 Emilia Betlej SR Showtyme 9.25m 30-04.25
7.51m 7.26m 8.39m 7.97m 9.25m 8.35m
9 Ryley Olson FR Phoenix College 8.58m 28-01.75
8.58m 8.01m 8.28m 8.58m 8.41m 7.58m
10 Sadie Ward FR Ottawa (AZ) 7.69m 25-02.75
7.66m 7.69m 7.52m
Event 30 Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Turner Washington SR Arizona State 19.35m 63-06.00
18.21m FOUL 18.34m 19.06m FOUL 19.35m
2 Desmond Lott SO Northern Arizona 16.05m 52-08.00
16.05m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Maxwel Myers SR Grand Canyon 15.72m 51-07.00
14.54m FOUL FOUL FOUL 15.08m 15.72m
4 Parker Bays JR Northern Arizona 15.47m 50-09.25
15.47m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Karsten Santaella JR Grand Canyon 15.08m 49-05.75
FOUL 15.08m FOUL FOUL 14.49m FOUL
6 Jake Tucker SR Northern Arizona 14.86m 48-09.00
14.86m FOUL 14.68m 14.34m 14.74m FOUL
7 Blake Baloun SR Northern Arizona 14.80m 48-06.75
14.49m 14.80m 14.66m FOUL 14.28m FOUL
8 Cole White SR Northern Arizona 14.69m 48-02.50
14.69m 14.57m 14.49m FOUL FOUL FOUL
9 Israel Gallardo FR Grand Canyon 14.39m 47-02.50
FOUL 13.93m 14.33m 14.30m 14.39m 14.26m
10 Clifford McMullen SR Northern Arizona 13.74m 45-01.00
13.74m FOUL 13.70m
11 Jorg Vanlierde SR Grand Canyon 11.94m 39-02.25
11.94m FOUL 11.83m
12 Arturo Whipple SR Unattached 11.13m 36-06.25
10.22m 10.96m 11.13m
13 Marcus Smith JR Ottawa (AZ) 9.85m 32-03.75
FOUL 7.81m 9.85m
14 Nicholas Fay FR Park Gilbert 9.37m 30-09.00
9.28m 9.37m 8.47m
15 Jessie Woodruff FR Eastern N Mexico 8.99m 29-06.00
8.99m 7.65m 7.81m
16 Ricky Diaz JR Eastern N Mexico 6.83m 22-05.00
FOUL 6.46m 6.83m
-- Noe Ybaben-Burciaga FR Eastern N Mexico FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 31 Women Weight Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Samaria McDonald SR Grand Canyon 19.02m 62-05.00
FOUL 18.71m 18.57m 19.02m FOUL 18.19m
2 Alyssa Walls JR Grand Canyon 15.81m 51-10.50
FOUL FOUL 14.22m 15.81m 15.80m 15.02m
3 Sariyah Horne-Kemp FR Northern Arizona 15.76m 51-08.50
15.76m 15.03m FOUL 15.21m 15.42m FOUL
4 Jessianne Solis JR CSU Bakersfield 15.12m 49-07.25
15.12m 15.05m 14.78m FOUL 14.84m 15.02m
5 Kayla Prince SR CSU Bakersfield 14.85m 48-08.75
14.59m 14.07m 14.85m 14.16m 13.63m 14.21m
6 Madison King SR CSU Bakersfield 14.11m 46-03.50
FOUL 12.62m 14.11m FOUL 13.15m 13.11m
7 Tamia Smith JR Eastern N Mexico 13.90m 45-07.25
FOUL FOUL 11.59m 13.90m 13.22m 13.15m
8 Kamryn Cadle Throwers Respect 12.36m 40-06.75
12.36m FOUL FOUL 10.67m FOUL FOUL
9 Jha'Niah Johnson FR Eastern N Mexico 9.44m 30-11.75
FOUL 8.94m 9.44m 8.01m 5.65m FOUL
Event 32 Men Weight Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jorden Okyere SR Grand Canyon 20.21m 66-03.75
20.21m FOUL 18.74m FOUL FOUL 19.84m
2 John Murphy SR Northern Arizona 19.27m 63-02.75
FOUL 19.02m 19.27m FOUL 18.95m 18.66m
3 Desmond Lott SO Northern Arizona 19.20m 63-00.00
17.03m 18.96m FOUL 18.04m 18.04m 19.20m
4 Karsten Santaella JR Grand Canyon 17.43m 57-02.25
16.15m FOUL 16.47m 15.87m 17.43m FOUL
5 Parker Bays JR Northern Arizona 16.98m 55-08.50
16.98m FOUL 16.59m FOUL FOUL 16.85m
6 Oscar Rodriguez JR Grand Canyon 15.69m 51-05.75
15.69m FOUL FOUL 14.92m 15.12m FOUL
7 Jay Nielsen SR Northern Arizona 15.15m 49-08.50
14.79m FOUL FOUL FOUL 15.15m FOUL
8 Andrew Wells JR Grand Canyon 14.72m 48-03.50
14.72m FOUL 13.72m FOUL FOUL 14.42m
9 Cole White SR Northern Arizona 14.22m 46-08.00
13.85m 13.87m 14.22m FOUL FOUL FOUL
10 Noe Ybaben-Burciaga FR Eastern N Mexico 11.54m 37-10.50
FOUL 11.54m FOUL
|