Results

Hugh Morrison - Arizona Senior Olympics

  • Saturday, February 9, 2019
  • Saguaro High School
    Scottsdale, AZ
2019 Hugh Morrison Senior Olympics Results
                    Hugh Morrison - Arizona Senior Olympics                    
                         Hosted by City of Scottsdale                          
                Saguaro High School, Scottsdale, AZ  - 2/9/2019                
                                   	 Results                                    
 
Event 1  W50 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Ewa Grenda               W51                          10.08  
 
Event 1  W60 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jana Graham              W62                           9.57  
  2 Carmen Trejo             W61                          10.53  
 
Event 1  W65 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marie Johnson            W66                           9.07  
  2 Carol Papenberg          W69                          10.73  
  3 Connie Dayton            W65                          10.87  
 
Event 1  W70 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phyllis Ruoho            W70                          12.57  
 
Event 2  M50 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Danny Sutton             M54                           7.01   4 
 
Event 2  M55 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Christopher Bayley       M58                           6.98   4 
 
Event 2  M60 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 George Sioris            M64                           8.45   3 
  2 Bob Sherman              M64                           8.90   3 
  3 Bob Griffiths            M60                           8.97   4 
  4 George Purvis            M60                          10.42   4 
 
Event 2  M65 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 John Pace                M68                           7.78   3 
  2 John Kapsal              M66                           8.40   4 
  3 Jorge Magana             M66                           9.33   3 
  4 Paul Hunzeker            M68                           9.53   3 
 
Event 2  M70 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Timothy Kearley          M70                           7.85   2 
  2 Otha Rogers              M72                           8.21   2 
  3 Daniel Aragaki           M73                           8.44   2 
  4 Doug Anderson            M72                           8.46   2 
  5 Bruce Phillips           M71                           9.61   2 
  6 Ron Grenda               M72                          11.88   2 
 
Event 2  M75 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Louis Martin             M76                           9.47   2 
  2 Ted Mayer                M79                          11.54   1 
 
Event 2  M80 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mervyn Armstrong         M80                           9.25  
  2 Jimm Ites                M80                           9.57  
 
Event 2  M85 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ronald Gray              M87                           9.69  
  2 Gene Sutter              M88                          10.20  
  3 Ronald Baker             M87                          12.29  
 
Event 3  W65 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marie Johnson            W66                          17.61  
  2 Carol Papenberg          W69                          21.28  
  3 Connie Dayton            W65                          21.99  
 
Event 3  W70 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phyllis Ruoho            W70                          25.31  
 
Event 4  M50 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Danny Sutton             M54                          13.59   5 
 
Event 4  M55 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Christopher Bayley       M58                          13.12   5 
 
Event 4  M60 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 George Sioris            M64                          16.12   4 
  2 Bob Sherman              M64                          17.23   4 
  3 Bob Griffiths            M60                          17.30   5 
  4 George Purvis            M60                          20.58   5 
 
Event 4  M65 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 John Pace                M68                          14.30   4 
  2 John Kapsal              M66                          16.04   4 
  3 Jorge Magana             M66                          17.42   4 
  4 Richard Makula           M68                          17.83   3 
  5 Bruce Noland             M69                          27.13   3 
 -- John Craven              M66                            DNF   4 
 
Event 4  M70 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Timothy Kearley          M70                          14.84   3 
  2 Daniel Aragaki           M73                          16.32   2 
  3 Bruce Phillips           M71                          17.38   2 
  4 John Salter              M71                          18.16   2 
 
Event 4  M75 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Louis Martin             M76                          18.64   2 
  2 Danfar Girling           M75                          19.58   2 
 
Event 4  M80 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jimm Ites                M80                          18.50  
 
Event 4  M85 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ronald Gray              M87                          19.53  
  2 Gene Sutter              M88                          20.15  
  3 Ronald Baker             M87                          26.21  
 
Event 5  W50 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Katie McWhirter          W52                          40.02  
 
Event 5  W60 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carmen Trejo             W61                          44.85  
 
Event 5  W65 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carol Papenberg          W69                          46.18  
 
Event 6  M50 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Danny Sutton             M54                          27.99   4 
 
Event 6  M55 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Christopher Bayley       M58                          30.70   4 
 
Event 6  M60 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jim Hershberger          M63                          30.19   3 
  2 Bob Griffiths            M60                          35.41   3 
  3 Bob Sherman              M64                          37.83   3 
 
Event 6  M65 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 John Pace                M68                          31.00   1 
  2 Greg Pizza               M66                          31.08   2  31.080
  3 John Kapsal              M66                          35.59   3 
  4 Charles Rainey           M66                          37.60   3 
  5 Jorge Magana             M66                          38.99   3 
  6 Paul Hunzeker            M68                          40.17   1 
 
Event 6  M70 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Timothy Kearley          M70                          31.08   3  31.074
  2 Daniel Aragaki           M73                          35.37   1 
 
Event 6  M75 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Louis Martin             M76                          42.16  
  2 David Collins            M76                          44.51  
 
Event 6  M80 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jimm Ites                M80                          41.04  
 
Event 7  W50 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Katie McWhirter          W52                        1:37.06  
 
Event 7  W60 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mok Kim                  W62                        1:33.24  
 
Event 7  W65 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marie Johnson            W66                        1:31.37  
 
Event 8  M50 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Danny Sutton             M54                        1:06.31  
 
Event 8  M55 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Barry Conser             M58                        1:08.27  
  2 Mark Huber               M59                        1:09.80  
  3 Anthony Dardis           M59                        1:20.23  
 
Event 8  M60 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 David Dimassa            M60                        1:13.72   2 
  2 Alfred Trejo             M61                        1:28.64   1 
 
Event 8  M65 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Charles Rainey           M66                        1:21.37   2 
  2 Jorge Magana             M66                        1:33.69   2 
 
Event 8  M70 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Gerald Jensen            M70                        1:16.19   2 
  2 Ron Grenda               M72                        2:14.53   1 
 
Event 8  M75 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 John Ahrens              M75                        1:32.68   2 
  2 David Collins            M76                        1:36.88   2 
 
Event 8  M80 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jimm Ites                M80                        2:00.83  
 
Event 10  M50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mike Williamson          M52                        2:37.88  
       2:37.874 (2:37.874)
 
Event 10  M55 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mark Huber               M59                        2:54.91  
  2 Anthony Dardis           M59                        3:20.25  
 
Event 10  M65 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Charles Rainey           M66                        3:09.95  
  2 James Westberg           M66                        4:01.12  
 
Event 10  M70 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mark Mahl                M72                        3:15.44  
 
Event 10  M75 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Renold Schilke           M78                        3:48.47  
  2 John Ahrens              M75                        3:51.34  
  3 David Collins            M76                        3:53.55  
  4 Nat White                M78                        3:55.13  
 
Event 11  W55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jari Robberson           W57                        6:46.18  
       1:05.895 (1:05.895)        2:58.380 (1:52.485)        4:55.986 (1:57.607)
       6:46.178 (1:50.192)
  2 Nancy Kramer             W57                        7:07.70  
       1:21.293 (1:21.293)        3:18.155 (1:56.862)        5:12.298 (1:54.143)
       7:07.697 (1:55.399)
 
Event 11  W60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mok Kim                  W62                        7:31.51  
       1:07.768 (1:07.768)        3:11.310 (2:03.543)        5:19.969 (2:08.660)
       7:31.508 (2:11.539)
 
Event 12  M50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kevin Harvey             M53                        7:57.40  
       1:08.948 (1:08.948)        3:08.332 (1:59.384)        5:28.249 (2:19.917)
       7:57.395 (2:29.146)
 
Event 12  M55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mark Huber               M59                        5:32.04  
       1:01.494 (1:01.494)        2:30.314 (1:28.821)        4:02.772 (1:32.459)
       5:32.037 (1:29.265)
  2 Stephen Weber            M56                        6:10.80  
       1:04.767 (1:04.767)        2:42.461 (1:37.694)        4:28.520 (1:46.060)
       6:10.799 (1:42.279)
 
Event 12  M60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Timothy Bogue            M62                        8:07.81  
       1:25.329 (1:25.329)        3:39.042 (2:13.714)        5:57.735 (2:18.694)
       8:07.804 (2:10.069)
 
Event 12  M65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Charles Rainey           M66                        6:27.32  
  2 James Westberg           M66                        7:51.91  
       1:19.702 (1:19.702)        3:29.677 (2:09.975)        5:42.790 (2:13.114)
       7:51.905 (2:09.116)
 
Event 12  M70 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bob Doyle                M72                        7:35.18  
       1:20.153 (1:20.153)        3:26.316 (2:06.163)        5:34.915 (2:08.600)
       7:35.178 (2:00.263)
 
Event 12  M75 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 John Ahrens              M75                        7:20.56  
       1:21.703 (1:21.703)        3:22.313 (2:00.610)        5:26.356 (2:04.043)
       7:20.559 (1:54.204)
  2 Nat White                M78                        7:32.14  
       1:22.771 (1:22.771)        3:26.816 (2:04.045)        5:35.699 (2:08.884)
       7:32.137 (1:56.439)
 
Event 13  W60 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shea Darian              W60                        8:27.55  
 
Event 13  W80 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lucy DiMarzio            W80                       12:56.24  
 
Event 13  W90 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Eva Vogelsang            W90                       14:34.58  
 
Event 13  M60 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Monty Mathews            M60                       10:32.55  
 
Event 13  M65 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richard Gerkin           M69                        9:16.15  
  2 Michael Capozzoli        M68                       11:28.95  
 
Event 13  M70 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 John Main                M70                       11:33.74  
 
Event 13  M80 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gerald Grethen           M83                       16:00.00  
 
Event 14  W55 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jari Robberson           W57                       14:37.27  
  2 Nancy Kramer             W57                       14:43.09  
 
Event 14  W60 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jan Tefft                W61                       14:24.92  
 
Event 15  M60 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michael Fussell          M62                       11:03.32  
 
Event 15  M80 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 A. J. Underwood          M81                       17:46.03  
 
Event 16  W55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ann Gardiner             W59                       33:33.71  
       1:15.932 (1:15.932)        3:57.120 (2:41.189)        6:34.590 (2:37.471)
       9:14.103 (2:39.513)       11:54.523 (2:40.420)       14:36.924 (2:42.402)
      17:17.139 (2:40.215)       20:00.569 (2:43.431)       22:42.333 (2:41.764)
      25:25.034 (2:42.702)       28:09.806 (2:44.772)       30:54.987 (2:45.182)
      33:33.706 (2:38.719)
 
Event 16  W90 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Eva Vogelsang            W90                       48:39.64  
       1:47.132 (1:47.132)        5:35.699 (3:48.567)        9:28.188 (3:52.490)
      13:21.639 (3:53.451)       17:14.993 (3:53.354)       21:09.760 (3:54.767)
      25:04.670 (3:54.910)       28:59.440 (3:54.770)       32:56.887 (3:57.448)
      36:53.644 (3:56.758)       40:50.530 (3:56.886)       44:46.819 (3:56.290)
      48:39.633 (3:52.815)
 
Event 16  M55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Andrew Darian            M56                       35:23.08  
       1:22.111 (1:22.111)        4:11.896 (2:49.785)        7:03.241 (2:51.345)
       9:55.314 (2:52.074)       12:42.563 (2:47.250)       15:26.992 (2:44.429)
      18:16.636 (2:49.644)       21:08.974 (2:52.339)       23:57.941 (2:48.967)
      26:51.694 (2:53.753)       29:46.294 (2:54.600)       32:38.620 (2:52.326)
      35:23.072 (2:44.452)
 
Event 16  M60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Monty Mathews            M60                       37:21.68  
       1:21.191 (1:21.191)        4:17.509 (2:56.319)        7:15.952 (2:58.444)
      10:15.769 (2:59.817)       13:14.997 (2:59.228)       16:20.266 (3:05.270)
      19:21.677 (3:01.411)       22:24.773 (3:03.097)       25:27.033 (3:02.261)
      28:29.885 (3:02.852)       31:31.191 (3:01.307)       34:32.990 (3:01.799)
      37:21.673 (2:48.684)
 
Event 16  M70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 John Main                M70                       41:14.09  
       1:23.132 (1:23.132)        4:29.422 (3:06.290)        7:45.567 (3:16.146)
      11:04.231 (3:18.664)       14:19.818 (3:15.587)       17:35.607 (3:15.790)
      20:55.271 (3:19.664)       24:16.039 (3:20.768)       27:37.806 (3:21.768)
      30:59.540 (3:21.734)       34:23.829 (3:24.290)       37:47.340 (3:23.511)
      41:14.089 (3:26.749)
 
Event 18  M105+ 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Unattached  'A'                                     1:14.18  
     1) Bruce Phillips 71               2) Louis Martin 76                
     3) Sukhnain Singh 65               4) Paul Hunzeker 68               
 
Event 19  W50 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ewa Grenda               W51                        3-04.00      1.01m 
     2-06 2-08 2-10 3-00 3-02 3-04 
        O    O    O    O    O    O 
 
Event 19  W60 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jan Tefft                W61                        3-00.00      0.91m 
     2-06 2-08 2-10 3-00 3-02 
        O    O    O    O  XXX 
  1 Darcy Smith              W64                        3-00.00      0.91m 
     2-06 2-08 2-10 3-00 3-02 
        O    O    O    O  XXX 
 
Event 19  W65 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lydia Woods              W66                        2-08.00      0.81m 
     2-06 2-08 2-10 
        O    O  XXX 
  1 Carol Papenberg          W69                        2-08.00      0.81m 
     2-06 2-08 2-10 
        O    O  XXX 
 
Event 20  M65 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dan Mehlbrech            M67                        4-10.00      1.47m 
     4-02 4-06 4-08 4-10 
        O   XO    O  XXO 
  2 Richard Watson           M67                        3-10.00      1.16m 
     3-04 3-06 3-08 3-10 4-00 
        O    O    O    O  XXX 
 
Event 20  M70 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Arthur Parry             M73                        4-00.00      1.21m 
     3-10 4-00 4-02 
       XO   XO  XXX 
  2 Doug Anderson            M72                        3-10.00      1.16m 
     3-04 3-06 3-08 3-10 
        O    O    O    O 
  3 Ron Grenda               M72                        3-06.00      1.06m 
     3-04 3-06 3-08 
        O    O  XXX 
  4 Gary Thomas              M71                       J3-06.00      1.06m 
     3-04 3-06 
       XO  XXO 
 -- Bob Zawidski             M73                             NH            
     3-04 
      XXX 
 
Event 20  M75 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Larry Jones              M77                        3-10.00      1.16m 
     3-04 3-06 3-08 3-10 
        O    O    O  XXO 
 -- George Davies            M79                             NH            
     3-04 
      XXX 
 
Event 20  M80 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phil Shipp               M84                        3-08.00      1.11m 
     3-04 3-06 3-08 3-10 
        O    O   XO  XXX 
 
Event 21  W65 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lydia Woods              W66                        4-02.00      1.27m 
     3-08 4-02 
        O   XO 
 
Event 22  M55 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jeffrey Farlow           M58                        9-00.00      2.74m 
     9-00 9-06 
        O  XXX 
 
Event 22  M60 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Michael Jimenez          M63                        6-06.00      1.98m 
     6-00 6-06 7-00 
        O   XO  XXX 
 
Event 22  M65 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stuart Hancock           M67                        9-00.00      2.74m 
     6-00 8-00 8-06 9-00 9-06 
       XO    O    O    O  XXX 
 
Event 22  M70 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Arthur Parry             M73                        8-00.00      2.43m 
     8-00 8-06 
        O  XXX 
 
Event 22  M75 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Larry Jones              M77                        7-00.00      2.13m 
     6-00 6-06 7-00 7-06 
        O    O    O  XXX 
  2 Kenneth Johnson          M77                        5-02.00      1.57m 
     4-02 4-08 5-02 5-08 
        O    O    O  XXX 
 
Event 23  W50 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ewa Grenda               W51                          2.80m    9-02.25 
      2.58m  2.77m  2.80m  PASS      
 
Event 23  W60 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Darcy Smith              W64                          1.92m    6-03.75 
      1.44m  1.56m  1.60m  1.92m      
 
Event 23  W65 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carol Papenberg          W69                          2.39m    7-10.25 
      2.19m  2.35m  2.39m  2.34m      
  2 Lydia Woods              W66                          2.36m    7-09.00 
      1.92m  1.89m  1.93m  2.36m        
 
Event 23  W70 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phyllis Ruoho            W70                          1.99m    6-06.50 
      1.80m  1.93m  1.97m  1.99m      
 
Event 24  W50 Long Jump Standing
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Katie McWhirter          W52                          1.69m    5-06.50 
      FOUL  1.55m  1.69m  FOUL      
  2 Ewa Grenda               W51                          1.60m    5-03.00 
      1.46m  1.59m  1.60m  1.55m       
 
Event 24  W60 Long Jump Standing
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carmen Trejo             W61                          1.53m    5-00.25 
      1.49m  1.51m  1.53m  1.52m      
  2 Darcy Smith              W64                          1.28m    4-02.50 
      1.17m  1.28m  1.24m  1.28m      
 
Event 24  W65 Long Jump Standing
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carol Papenberg          W69                          1.45m    4-09.25 
      1.44m  1.45m  1.43m  1.40m      
 
Event 24  W70 Long Jump Standing
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phyllis Ruoho            W70                          1.26m    4-01.75 
      1.26m  1.14m  1.23m  1.21m      
 
Event 25  M60 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alfred Trejo             M61                          3.95m   12-11.50 
      FOUL  3.85m  3.88m  3.95m      
  2 Michael Jimenez          M63                          3.30m   10-10.00 
      3.30m  3.23m  3.00m  FOUL      
 
Event 25  M65 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sukhnain Singh           M65                          3.56m   11-08.25 
      3.05m  3.04m  3.56m  3.31m      
  2 Paul Hunzeker            M68                          2.19m    7-02.25 
      FOUL  2.19m  2.14m  FOUL      
 
Event 25  M70 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Doug Anderson            M72                          3.29m   10-09.50 
      FOUL  3.25m  3.12m  3.29m      
  2 Bruce Phillips           M71                          2.92m    9-07.00 
      2.92m  FOUL  2.89m  2.67m      
  3 Bob Zawidski             M73                         J2.92m    9-07.00 
      2.60m  2.78m  2.92m  PASS       
  4 Ron Grenda               M72                          2.13m    7-00.00 
      FOUL  FOUL  2.13m  1.91m      
 
Event 25  M75 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Larry Jones              M77                          3.46m   11-04.25 
      3.27m  FOUL  3.46m  PASS      
  2 Louis Martin             M76                          3.03m    9-11.25 
      2.71m  3.03m  2.71m  2.75m      
  3 Kenneth Baker            M76                          2.41m    7-11.00 
      2.41m  2.28m  FOUL  2.26m      
 
Event 25  M80 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phil Shipp               M84                          2.99m    9-09.75 
      2.97m  FOUL  2.99m  PASS      
  2 Mervyn Armstrong         M80                          2.92m    9-07.00 
      2.89m  2.83m  2.80m  2.92m      
 
Event 25  M85 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ronald Gray              M87                          2.33m    7-07.75 
      2.33m  FOUL  FOUL  FOUL      
 
Event 26  M60 Long Jump Standing
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alfred Trejo             M61                          2.03m    6-08.00 
      1.84m  1.92m  2.03m  1.99m      
 
Event 26  M65 Long Jump Standing
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Richard Watson           M67                          2.17m    7-01.50 
      2.03m  2.17m  2.17m  2.13m      
  2 Sukhnain Singh           M65                          2.07m    6-09.50 
      1.98m  FOUL  2.07m  FOUL      
  3 John Ma                  M66                          2.06m    6-09.25 
      2.06m  1.80m  FOUL  2.02m      
 
Event 26  M70 Long Jump Standing
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rich Bohman              M74                          2.04m    6-08.50 
      1.95m  1.97m  1.96m  2.04m       
  2 Ron Grenda               M72                          1.32m    4-04.00 
      1.13m  1.12m  1.32m  1.29m      
 
Event 26  M75 Long Jump Standing
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Larry Jones              M77                          1.92m    6-03.75 
      1.64m  1.87m  1.80m  1.92m      
 
Event 26  M85 Long Jump Standing
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gene Sutter              M88                          1.51m    4-11.50 
      1.46m  1.26m  1.47m  1.51m      
 
Event 27  W65 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carol Papenberg          W69                          5.12m   16-09.75 
      5.12m  FOUL  FOUL  4.77m      
  2 Lydia Woods              W66                          5.11m   16-09.25 
      5.11m  FOUL  FOUL  FOUL       
 
Event 28  M60 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Michael Jimenez          M63                          7.18m   23-06.75 
      7.18m  7.06m  FOUL  FOUL      
 
Event 28  M65 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dan Mehlbrech            M67                          9.96m   32-08.25 
      9.19m  9.88m  9.96m  FOUL      
  2 Sukhnain Singh           M65                          8.02m   26-03.75 
      8.02m  7.65m  7.83m  7.64m      
 
Event 28  M70 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Arthur Parry             M73                          8.06m   26-05.50 
      7.81m  7.44m  7.69m  8.06m      
  2 Doug Anderson            M72                          6.99m   22-11.25 
      6.95m  6.99m  FOUL  FOUL      
  3 Bob Zawidski             M73                          6.03m   19-09.50 
      5.87m  FOUL  5.39m  6.03m      
  4 Ron Grenda               M72                          4.93m   16-02.25 
      FOUL  4.82m  4.75m  4.93m      
 
Event 28  M75 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Larry Jones              M77                          7.16m   23-06.00 
      FOUL  FOUL  7.16m  FOUL      
 
Event 28  M80 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mervyn Armstrong         M80                          5.73m   18-09.75 
      FOUL  FOUL  5.61m  5.73m      
 
Event 29  W60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Caroline Kearns          W62                         18.15m      59-06 
      17.31m  18.15m  15.26m  16.42m      
  2 Darcy Smith              W64                         15.84m      52-00 
      15.47m  15.84m  14.51m  14.34m      
 
Event 29  W65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lydia Woods              W66                         14.86m      48-09 
      13.62m  14.86m  FOUL  FOUL       
  2 Bonnie Coleman           W65                         13.86m      45-06 
      13.19m  13.11m  13.45m  13.86m      
  3 Connie Dayton            W65                         12.02m      39-05 
      12.02m  10.79m  FOUL  11.81m      
  4 Carol Papenberg          W69                         10.60m      34-09 
      9.89m  10.60m  10.02m  10.58m      
 
Event 29  W70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phyllis Ruoho            W70                         13.38m      43-11 
      13.38m  11.88m  11.89m  13.24m      
 
Event 29  W75 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ellie Armstrong          W77                         18.40m      60-04 
      14.69m  15.17m  18.40m  14.98m      
 
Event 29  W80 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beverly Linnihan         W81                          9.69m      31-09 
      9.35m  9.69m  9.53m  8.85m      
 
Event 29  W90 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Barbara Brandt           W90                         11.94m      39-02 
      11.62m  11.16m  11.94m  11.10m      
 
Event 30  M50 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Axel Luft                M53                         35.03m     114-11 
      35.03m  FOUL  FOUL  FOUL      
 
Event 30  M55 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 David Tannenbaum         M58                         24.46m      80-03 
      24.02m  24.46m  23.86m  23.01m       
 
Event 30  M60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pat Kranking             M62                         38.73m     127-01 
      35.05m  38.73m  FOUL  38.46m      
  2 Jimmy Hodges             M60                         38.13m     125-01 
      35.18m  FOUL  38.13m  30.55m      
  3 Eduardo Sanchez          M62                         37.83m     124-01 
      36.65m  37.76m  37.83m  35.94m      
  4 Gurbax Sidhu             M64                         34.50m     113-02 
      FOUL  31.85m  33.71m  34.50m      
  5 Michael Jimenez          M63                         28.91m      94-10 
      27.38m  26.06m  28.91m  27.65m      
 
Event 30  M65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tim Muller               M69                         41.78m     137-01 
      FOUL  35.13m  FOUL  41.78m       
  2 Jim Lewis                M67                         36.89m     121-00 
      36.89m  36.64m  35.57m  FOUL      
  3 Richard Watson           M67                         35.85m     117-07 
      FOUL  34.20m  FOUL  35.85m      
 
Event 30  M70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Guy Bair                 M72                         30.26m      99-03 
      28.55m  29.66m  29.63m  30.26m      
  2 Carl Heger               M74                         28.86m      94-08 
      26.16m  26.70m  28.86m  26.48m      
  3 Gary Thomas              M71                         22.35m      73-04 
      21.24m  22.35m  22.06m  FOUL      
 
Event 30  M75 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 William Lammers          M75                         35.29m     115-09 
      FOUL  34.32m  34.07m  35.29m      
  2 George Davies            M79                         33.15m     108-09 
      33.15m  FOUL  FOUL  FOUL      
  3 Michael Meils            M79                         27.34m      89-08 
      26.14m  27.12m  FOUL  27.34m      
  4 Bob Osterhoudt           M77                         27.19m      89-02 
      26.70m  FOUL  27.19m  26.74m      
  5 Kenneth Baker            M76                         22.45m      73-08 
      FOUL  22.45m  FOUL  FOUL      
  6 Kenneth Johnson          M77                         21.47m      70-05 
      FOUL  FOUL  21.47m  FOUL      
 
Event 30  M80 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mervyn Armstrong         M80                         24.76m      81-03 
      20.36m  22.30m  24.76m  FOUL      
  2 Paul Moye                M81                         23.60m      77-05 
      18.73m  14.93m  FOUL  23.60m      
  3 Robert McCoid            M82                         16.57m      54-04 
      16.57m  FOUL  FOUL  FOUL      
 
Event 30  M90 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 John Fucci               M92                          7.18m      23-07 
      6.80m  7.18m  FOUL  FOUL      
 
Event 31  W60 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Caroline Kearns          W62                         13.10m      43-00 
      FOUL  FOUL  12.20m  13.10m      
  2 Darcy Smith              W64                         12.55m      41-02 
      9.86m  10.18m  10.50m  12.55m      
 
Event 31  W65 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bonnie Coleman           W65                         18.20m      59-08 
      17.45m  18.14m  14.47m  18.20m      
  2 Connie Dayton            W65                         15.05m      49-04 
      13.11m  15.05m  13.17m  FOUL      
  3 Lydia Woods              W66                         11.99m      39-04 
      11.86m  10.63m  10.68m  11.99m       
  4 Carol Papenberg          W69                          8.95m      29-04 
      FOUL  8.95m  7.75m  8.25m      
 
Event 31  W70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phyllis Ruoho            W70                         13.07m      42-10 
      12.19m  10.31m  13.07m  FOUL      
 
Event 31  W80 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beverly Linnihan         W81                          8.01m      26-03 
      FOUL  7.66m  FOUL  8.01m      
 
Event 31  W90 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Barbara Brandt           W90                         11.18m      36-08 
      11.18m  10.74m  FOUL  11.01m      
 
Event 32  M55 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 David Tannenbaum         M58                         24.92m      81-09 
      23.95m  24.92m  23.45m  22.96m      
 
Event 32  M60 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Eduardo Sanchez          M62                         35.51m     116-06 
      35.51m  29.79m  31.12m  32.27m      
  2 Michael Jimenez          M63                         27.55m      90-05 
      23.88m  FOUL  27.55m  26.54m      
  3 Jimmy Hodges             M60                         26.07m      85-06 
      22.10m  25.44m  26.07m  25.42m      
  4 Gurbax Sidhu             M64                         21.42m      70-03 
      FOUL  17.06m  20.52m  21.42m      
 
Event 32  M65 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jim Lewis                M67                         37.47m     122-11 
      33.52m  36.56m  37.47m  33.30m      
  2 Richard Watson           M67                         35.12m     115-03 
      30.92m  32.40m  FOUL  35.12m       
 
Event 32  M70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rich Bohman              M74                         36.56m     119-11 
      FOUL  FOUL  36.56m  FOUL      
  2 Gary Thomas              M71                         27.69m      90-10 
      27.29m  FOUL  27.69m  26.88m      
  3 Carl Heger               M74                         21.67m      71-01 
      21.66m  19.51m  FOUL  21.67m      
 
Event 32  M75 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kenneth Baker            M76                         22.28m      73-01 
      19.04m  20.46m  19.25m  22.28m      
 
Event 32  M80 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mervyn Armstrong         M80                         22.63m      74-03 
      22.21m  22.39m  22.63m  20.94m      
  2 Paul Moye                M81                         15.97m      52-05 
      15.07m  14.96m  13.46m  15.97m      
  3 Robert McCoid            M82                         11.67m      38-03 
      FOUL  11.67m  FOUL  FOUL      
 
Event 32  M85 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gene Sutter              M88                         16.40m      53-10 
      16.40m  16.36m  14.21m  14.83m      
 
Event 32  M90 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 John Fucci               M92                          6.70m      22-00 
      FOUL  6.36m  6.70m  5.97m      
 
Event 33  W60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Caroline Kearns          W62                          7.47m   24-06.25 
      7.47m  7.16m  7.10m  7.13m      
  2 Carmen Trejo             W61                          6.70m   21-11.75 
      6.16m  6.70m  FOUL  6.35m      
  3 Darcy Smith              W64                          6.30m   20-08.00 
      6.30m  6.25m  6.12m  5.95m      
 
Event 33  W65 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bonnie Coleman           W65                          6.63m   21-09.00 
      6.18m  6.07m  5.69m  6.63m      
  2 Lydia Woods              W66                          6.04m   19-09.75 
      5.26m  5.92m  FOUL  6.04m       
  3 Carol Papenberg          W69                          5.53m   18-01.75 
      4.95m  5.53m  5.15m  5.06m      
  4 Connie Dayton            W65                          5.28m   17-04.00 
      5.28m               
 
Event 33  W70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phyllis Ruoho            W70                          6.07m   19-11.00 
      5.93m  6.07m  6.05m  5.77m      
 
Event 33  W75 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ellie Armstrong          W77                          5.59m   18-04.25 
      5.06m  5.30m  5.59m  5.26m      
 
Event 33  W80 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beverly Linnihan         W81                          5.52m   18-01.50 
      4.74m  5.52m  5.28m         
 
Event 34  M50 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Axel Luft                M53                         10.57m   34-08.25 
      10.57m  10.49m  10.50m  FOUL      
 
Event 34  M55 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 David Tannenbaum         M58                          8.01m   26-03.50 
      7.50m  7.09m  8.01m  7.20m      
 
Event 34  M60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pat Kranking             M62                         10.82m   35-06.00 
      10.71m  10.53m  10.82m  10.72m      
  2 Eduardo Sanchez          M62                          9.98m   32-09.00 
      9.98m  9.47m  9.91m  9.40m      
  3 Jimmy Hodges             M60                          9.92m   32-06.50 
      9.92m  9.59m  9.90m  FOUL      
  4 Gurbax Sidhu             M64                          9.87m   32-04.75 
      9.12m  9.16m  9.87m  9.56m      
  5 Monty Mathews            M60                          8.77m   28-09.25 
      7.79m  8.30m  8.52m  8.77m      
  6 Mark Koster              M64                          8.66m   28-05.00 
      8.24m  8.66m  8.45m  8.18m      
  7 Michael Jimenez          M63                          8.52m   27-11.50 
      8.52m  8.18m  8.38m  8.42m      
  8 Terry Monda              M64                          7.89m   25-10.75 
      FOUL  7.89m  FOUL  FOUL      
 
Event 34  M65 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tim Muller               M69                         12.87m   42-02.75 
      12.58m  12.87m  FOUL  FOUL      
  2 John Pace                M68                         10.73m   35-02.50 
      10.29m  9.66m  10.73m  9.36m      
  3 Jim Lewis                M67                          9.28m   30-05.50 
      9.26m  9.24m  9.28m  9.15m      
 
Event 34  M70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Guy Bair                 M72                         11.76m   38-07.00 
      11.68m  11.76m  10.81m  11.58m      
  2 Carl Heger               M74                          9.57m   31-04.75 
      9.27m  9.21m  9.57m  9.53m      
  3 Gary Thomas              M71                          8.30m   27-02.75 
      7.89m  8.17m  8.06m  8.30m      
  4 Glenn Jordan             M72                          7.82m   25-08.00 
      7.82m  7.44m  7.61m  7.59m      
 
Event 34  M75 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 William Lammers          M75                         10.79m   35-05.00 
      10.79m  10.23m  9.72m  10.13m      
  2 Bob Osterhoudt           M77                          9.26m   30-04.75 
      FOUL  9.15m  9.26m  9.19m      
  3 George Davies            M79                          8.79m   28-10.25 
      8.38m  8.79m  8.71m  8.36m      
  4 Kenneth Baker            M76                          8.05m   26-05.00 
      7.91m  7.96m  8.05m  FOUL      
  5 Michael Meils            M79                          7.73m   25-04.50 
      7.73m  FOUL  7.47m  7.70m      
  6 Danfar Girling           M75                          7.54m   24-09.00 
      7.12m  7.54m  7.37m  FOUL      
 
Event 34  M80 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phil Shipp               M84                         12.13m   39-09.75 
      1.48m  12.10m  12.09m  12.13m      
  2 Paul Moye                M81                          8.54m   28-00.25 
      7.60m  8.00m  8.54m  8.48m      
  3 Robert McCoid            M82                          8.17m   26-09.75 
      8.17m  8.05m  FOUL  FOUL      
 
Event 34  M90 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 John Fucci               M92                          4.32m   14-02.25 
      3.45m  3.73m  4.32m  4.15m